9 Ekim 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Hüseyin Kuzu’nun yazdığı, Şerif Gören’in yönettiği, Türkan Şoray’ın farklı hayatlar yaşayan kadınların yaşam mücadelesini beyazperdeye aktardığı filmin adı ‘On Kadın’.

Erdal Özyağcılar, Bilal İnci, Asuman Arsan ve Gülsen Tuncer gibi isimlerin de rol aldığı 1987 yapımı filmde Türkan Şoray kaç farklı kadın rolünde? İnternette film hakkında çıkan yazılarda da vurgulandığı gibi 1987 yapımı filmde Türkan Şoray dokuz farklı kadını oynadı.

O zaman filmin adı niye ‘Dokuz Kadın’ değil de ‘On Kadın’?

Altın Portakal Film Festivali için gittiğim Antalya’da sinemacılarla sohbet ederken konu günümüzde film ve dizilerin prodüksiyon zenginliğine gelince Şerif Gören, ‘On Kadın’la ilgili şu itirafı yaptı:

Sosyete kadınları diye gelen figüranların saçı, kıyafeti dökülüyordu. İzleyenlerin ‘Bu mu sosyete?’ dememesi için iptal ettim o çekimi. Afişler çoktan basıldığı için de filmin adını değiştirip ‘Dokuz Kadın’ yapamadık, ‘On Kadın’ kaldı.

‘Filmde on kadın yok, niye?’ diye soran olsaydı, onuncu kadın izleyici diyecektim, ama kimse fark edip, sormadı.”

Ünlü düğün ve tören tasarımcıları geliyor

Dünya starlarının düğün, Oscar ve Emmy törenlerinin tasarımcılarından dokuzu kasım ayında İstanbul’a gelecek.

Kimler mi onlar?

Jennifer Lopez ve Ben Affleck’in düğün davetini organize eden Colin Cowie…

Emmy ve Oscar ödül törenlerinin tasarımcısı Edgardo Zamora…

Kim Kardashian’ın düğününü dekore eden davet tasarımcısı Eddie Zaratsian…

Avrupa’nın ünlü çiçek tasarımcısı Belçikalı Tomas De Brugne…

Ortadoğu’da kraliyet düğünleri ve davetlerini düzenleyen Lübnanlı Ghada Blanco…

Avustralya’nın en ünlü davet tasarımcılarından Nadia Duran…

Asya kıtasının en ünlü düğün ve davet tasarımcısı Gideon Hermosa…

Latin Amerika’nın en ünlü davet tasarımcısı Peru’dan Arturo de Noriega…

Avrupa cemiyet hayatının düğünlerini düzenleyen Maltalı tasarımcı Sarah Young…

Alanlarında dünyaca ünlü bu dokuz isim, “Sofralar Sergisi-İstanbul Kutlamalar Başkenti” projesi için İstanbul’a gelecek. 8-10 Kasım’da Raffles Hotel’de
gerçekleşecek etkinlikler kapsamında Türk tasarımcıların katılacağı bir de yarışma olacak.

Dokuz tasarımcının ‘İstanbul’ temalı Masa Tasarım Sergisi Yarışması’na katılanlardan seçeceği üç sofra, etkinlik kapsamında sergilenecek.

Böylesine prestijli etkinliği takip etmenin bedelini öğrenmek için tabledesignexhibition.com’a girip, baktım.

Açılış davetine katılmak, ünlü tasarımcılarla tanışmak, Raffles Hotel’deki sergiyi gezmek ve panelleri takip etmek, CVK Bosphorus Hotel’deki gala yemeği ve after party için toplam bedel 350 dolar artı KDV yani yaklaşık 7.650 lira… Sergi ve panelleri günlük takip etmenin maliyeti ise 25 dolar artı KDV…

KM Events Kurucu Ajans Başkanı Meltem Tepeler ve bluechip Creative Events Kurucu Ajans Başkanı Elmas Özler’in ortaklaşa projesi, İstanbul’daki kutlamalar, düğünler, doğum günleri, yıl dönümleri ve global şirketlerin buluşmalarına ev sahipliği yapabilme gücünü uluslararası platformlarda tanıtmak amacıyla hayata geçen ilk “Uluslararası Sofralar Sergisi” olacak.

Mehmet Turgut’un objektifinden ünlüler

Mehmet Turgut dededen babaya, babadan oğula üç kuşaklık fotoğrafçılık yolculuğunun 25. yılında, bugüne kadar çektiği portrelerini ‘Ustalar’ sergisiyle görücüye çıkaracak. 11 Ekim’de Emaar’da açılacak sergideki fotoğrafların edisyon baskılarının satışlarından elde edilecek gelir, güzel sanatlar ve gastronomiyle ilgili bölümlerde okuyan gençler için Türk Eğitim Vakfı bünyesinde açılan “Yarının Ustaları” burs fonuna aktarılacak.

Turgut’un “Ustalar” sergisi birbirinden değerli oyuncu, akademisyen, ressam, müzisyen, gazeteci, fotoğrafçı, yazar ve edebiyatçının fotoğraflarından oluşacak. 12 Ekim’de ziyarete açılacak sergide portreleri yer alacak ünlülerden bazıları şunlar:

Ara Güler, Aydın Boysan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Erdal Beşikçioğlu, Erkin Koray, Erol Büyükburç, Ferhan Şensoy, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, İlber Ortaylı, Mehmet Ali Birand, Menderes Samancılar, MFÖ, Muazzez İlmiye Çığ, Murathan Mungan, Mustafa Alabora, Mücap Ofluoğlu, Nebahat Çehre, Nejat Yavaşoğulları, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Seyfi Dursunoğlu, Şemsi İnkaya, Şener Şen, Tuncel Kurtiz, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter.

GÜNÜN SÖZÜ

“Mükemmel olamazsın, ama hatalarını görüp iyi olmaya gayret edebilirsin.” (Doğan Cüceloğlu)