20 Haziran 2024 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Kadir İnanır, Ramazan Bayramı’nı hastanede geçirmişti. Taburcu olduktan bir süre sonra yine rahatsızlanınca da tekrar hastaneye kaldırılmıştı. O nedenle ünlü aktör Kurban Bayramı’nı da hastanede geçirdi.

Doktorunun denetiminde hastanedeki tedavisi süren Kadir İnanır’ın bu bayram iki sürpriz ziyaretçisi vardı. Sanatçı dostuna moral vermek için bayramda ziyaretine giden Türk pop müziğinin efsane ismi Sezen Aksu’nun yanında Kadir İnanır gibi Ordulu olan eski CHP İstanbul il Başkanı Canan Kaftancıoğlu da vardı.

Kadir İnanır’ın ziyaretçileriyle ne konuştuğunu bilmiyorum, ama bu konuyu yazmama sebep olan bilgi şu:

Sezen Aksu, arkadaşı Kadir İnanır için ‘Hekimoğlu’ türküsünü söyledi. Sezen Aksu’nun bu jesti Kadir İnanır’ı bir hayli duygulandırdı ve ağlattı.

Çünkü Kadir İnanır’ın dünyasında ‘Hekimoğlu’nun çok özel bir yeri vardı. Sanat dünyasında çoğu insan Kadir İnanır’ın bu türküyü çok sevdiğini bilir.

‘Hekimoğlu’nu derleyen kişidir Kadir İnanır… Gençlik yıllarında Beşiktaş’ta aynı evi paylaştığı hemşehrisi Ümit Tokcan ise türküyü notalara döküp, ilk okuyan, TRT ve Türk halk müziği repertuvarına kazandıran sanatçıdır.

Sezer Aksu, bayramda ziyaretine gittiği Kadir İnanır’ın türküyle bağını bildiği için ona ‘Hekimoğlu’nu söyledi.

Sezen Aksu, İnanır’ı ağlattı

Kate’in beden dili ne diyor?

Madame Figaro, Galler Prensesi’nin aylar sonra halkın içine çıktığı III. Charles’ın doğum günü törenindeki görüntülerini beden dili uzmanı Olga Ciesco’ya yorumlattı.

Ciesco’ya göre kanser tedavisi süren ve bir hayli zayıfladığı görülen Kate Middleton’un vücut dilinin dediği şu:

“Olay fotoğraflarında ‘Bakın ben buradayım. Ölmedim. Hâlâ saçlarım var, hâlâ güzelim ve güçlüyüm’ diyormuş gibi bir izlenim var.

Her zamanki gibi örnek teşkil ediyor ve rolünü mükemmel bir şekilde oynadığı açık. Öte yandan, yalnızca etkileşim olduğunda ortaya çıkan ve ‘sosyal gülümsemeler’ olarak da adlandırılan bir dizi yüzeysel gülümsemeyi de kullanıyor. Mutlu olduğumuzda ifade edilen gerçek gülümsemeler, özellikle göz hizasındaki kaz ayakları olmak üzere ifade çizgileri yaratır. Eğer Kate, toplum içinde gülümsemeyi biliyorsa, burada örneğin yanılsama yaratmak için dişlerini gösterecek, kontrolün ve temsilin her zaman elinde kaldığını görüyoruz. Bunlar kendiliğinden gülümsemeler değil.”

Ciesco, Kate’in güldüğü ve gülmediği anlara dair görüntüler için şunları söyledi:

“İzlendiğini bildiği anlar ile daha samimi olduğu anlar arasında davranışını değiştirdiğini görüyoruz. Bu bir tür kontrol olduğunu gösteriyor. Gülmediği anlarda yüzü dinleniyor. Bence o anlar onun en özgün göründüğü yerler. Bunlar hakikat anlarıdır. Orada onun gözlerinde ne sıkıntı, ne acı, ne neşe, ne de kızgınlık hissederiz. Tam bir huzur. Kendisinin ve duygularının ustalığı, hayranlarının saygısını kazandı. Kendine acıma gibi bir durumu yok. Onun karakterini ve itibarını da oluşturan şey de budur.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Kişiye hatası söylenmezse, kabahatini hüner zanneder.” (Sadi Şirazi)