MİLLİYET CADDE  –  15 Ağustos 2012 Çarşamba  ALİCE

‘Altın Portakal’ı ‘skandalların festivali’ ilan eden ‘Skala’da, ‘Portakal Skandalları’ başlığı altında bir bant geldi ekrana, asıl ‘skandal’ bu bakış aslında. Neymiş? Nurgül Yeşilçay, ödül alamayınca demiş ki “Yerim Portakal’ı”. Vay be!

Habertürk TV’de ‘Skala’ adlı bir program izledim. Bedia Ceylan Güzelce’nin hazırlayıp sunduğu salı günkü o yayın kadar, taraflı bir kültür sanat programı seyretmedim.
Belli ki Güzelce, Hülya Avşar’ı ‘Jüri Başkanı’ yaptıkları için çizmiş ‘Altın Portakal’ı.
Ona göre ‘elle tutulur bir yanı kalmamış’ 49 yıllık festivalin! Öyle bir sunum yaptı ki ‘Skala’da, sanırsın ‘Altın Portakal’la ‘Altın Koza’, Akdeniz’e yolcu taşımacılığı yapan iki rakip firma.
‘Altın Portakal’ın otobüsü dökülüyor, şoförü acemi, ‘Altın Koza’nın otobüsü konforlu cici, şoförü de tecrübeli.
O yüzden de bu yıl ‘Altın Koza’cı kendileri.
Oysa ‘Altın Portakal’ da, ‘Altın Koza’ da, ülke sinemasına imkanları ölçüsünde, iyi niyetle destek olmaya çalışan iki festival.
Sunucu gibi, ikisinden birini seçmek zorunda mı insanlar?

Bakar mısınız ‘skandal’lara?
‘Altın Portakal’ı ‘skandalların festivali’ ilan eden ‘Skala’da, ‘Portakal Skandalları’ başlığı altında bir bant geldi ekrana, asıl ‘skandal’ bu bakış aslında.
Neymiş?
Nurgül Yeşilçay, ödül alamayınca demiş ki “Yerim Portakal’ı”.
Vay be!
Bir başka skandal da, “Ben öyle demedim” dediği halde yıllar önce Boşnaklara uygulanan soykırımı destekleyen bir demeç verdiği iddia edilen Emir Kusturica’nın ‘Altın Portakal’da jüri olmasıymış!
Aynı Kusturica’nın Antalya’dan 1.5 ay önce belediyenin davetlisi olarak Bursa’da konser verdiğinde kimsenin tepki göstermediğini bilmiyorsanız ne işiniz var televizyonculukla?
Alın size ‘Skala usulü bir skandal’ daha:
Jüri Başkanı Müjde Ar, Selda Alkor’la aynı sırada oturmak istememiş. Alkor da, Ar’a tepki göstermiş.

Tek kaynak Google olunca
Google’dan al ‘yalan yanlış’ bilgileri ‘skandal’ diye taşı ekrana.
Oradaydım ve işin aslı şu:
Filmleri, izleyicilerle seyreden jürinin, “Her film öncesi aynı tanıtımları izlemeyelim, hem de insanların ilgisini dağıtmayalım. O yüzden film başladığında girelim salona” önerisiyle yetkililer, sinemada jürinin oturacağı sırayı boş bırakmaya başladı. Bir galada Selda Alkor oturacak boş yer bulamayınca, yöneldi oraya. Görevliler, “Burası jüri için ayrıldı” deyince Alkor, “Jürinin üç katı boş koltuk var” deyip, oturdu sağ başa.
Bunlardan hangisi ‘skandal’ Allah aşkına?
Varsayalım ki hepsi de ‘skandal’, Habertürk TV’nin ‘kültür sanat programı’ olarak tanıttığı ‘Skala’nın kapsama alanına girer mi bu?
‘Skala’nız şaşmış demek ki!
‘Skala’yı hazırlayan ve sunan, ‘Altın Koza’cı olabilir, ama bu, yalan-yanlış haberlerle ‘Altın Portakal’ı karalama hakkını vermez ona.

BU TARTIŞMA BiTMEZ!

Aslında bir tartışma başlatmak amacıyla yazmamıştım ‘Şehir efsaneleri böyle doğuyor’u. Kanal D’deki ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’de beş haftadır otomobili arkadan çeken çiftlerin kazanmasının bir şehir efsanesi doğurduğuna dikkat çekmek istemiştim sadece.
Okurlardan eposta ve tweet yağdığına göre, bir günde kapanacak gibi değil mesele.
İşte sizlerden ve içinde ilginç fikirlerin yer aldığı üç eposta:

Uzm. Dr. Yıllar Okur: ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’de arabayı arkadan çekenlerin kazanmasını şöyle açıklayabiliyorum. O da İlker Bey’in el frenini indirdikten sonra bile ön koltukta oturmaya devam etmesi, hatta ön camdan dışarı sarkmasıdır. Öte yandan 12 yıllık tıp hekimi, 8 yıllık onkolog, ayrıca aile psikoterapisti olarak görmekteyim ki arabayı çekme yarışması zaten kişiye zarar verecek neticelere yol açabilir. Arabayı kazanmak adına kendilerini o kadar zorluyorlar ki, bel fıtığı olmaları an meselesi.

Özkan İmamoğlu: Şehir efsanesi olmayabilir çünkü kütle aynı olmasına rağmen ağrlık merkezi arabanın ön tarafına doğru olacaktır. İplerin aynı uzunlukta olduğu düşünülürse aracı önden çeken kişi arkadan çeken kişiye göre dezavantajlı olabilir.

Seyit Yiğit Sızlayan: Yazınızı öncekiler gibi zevkle okudum. Mühendislik öğrencisi olarak arabayı önden mi arkadan mı çekmek daha avantajlı sorusu benim de kafama takıldı. Çekilen kütlenin toplam ağırlığı aynı, ancak kütle merkezinin konumuna göre çekilmesi gereken mesafe fark edebilir. Bu durumda motor önde olduğu için önden çekmenin daha avantajlı olduğunu bile söyleyebilirim, ama iplerin bağlandığı noktalar da önemli.

GÜNÜN SÖZÜ

Hayallerinizin peşinden koşun. Merak etmeyin bir halt olduğu yok, maksat spor olsun!