MİLLİYET – 6 ŞUBAT 2015 CUMA  –  ALİCE

 

FAHRİYE EVCEN - BURAK ÖZÇİVİT
FAHRİYE EVCEN – BURAK ÖZÇİVİT

Fahriye Evcen’le Burak ilk kez birlikte aşk filmi çekti.
“Aşk Sana Benzer” filminin aşıkları için kimi, “Sinemanın yeni Türkan Şoray’la Kadir İnanır’ı” dedi, kimi de ikiliyi Hollywood’un gözde çifti Angelina Jolie – Brad Pitt ikilisine benzetti.
Gerçek hayatta da sevgili olan Özçivit’le Evcen’in aşk filmi çekerken hedefleri Türkan Şoray – Kadir İnanır ikilisi miydi,
yoksa Angelina Jolie – Brad Pitt çifti mi bilmiyorum.
Onlar için, “Türk sinemasının yeni Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ı” diye yazanlar, Evcen’le Özçivit’i Jolie ve Pitt’e benzetenler çok.
Bi durun…
Kim görmüş bir çiçekle baharın olduğunu…
Evet Burak Özçivit popüler bir isim… Çok yakışıklı bulanlar da var onu…
Fahriye Evcen de hem popüler, hem güzel biri…
Yakışıyorlar da birbirlerine…
Ama “Aşk Sana Benzer”i izlediğinizde Türkan Şoray’la Kadir İnanır’ın filmlerindeki izleyenin her hücresine nüfuz eden bir aşk yok ortada.
Yakışıklı ve popüler bir genç, kendisi gibi popüler ve güzel bir kıza demiş ki, gel seninle yazın Ege’nin güzel sahillerinde bir aşk filmi çekelim.
Kız demiş ki, “Konu?”, oğlan demiş ki, “Var benim aklımda bir şeyler”…
Delikanlı aklındakileri dört günde hikaye olarak döktürmüş, biri de senaryolaştırmış bunu.
Başrol oyuncuları, manzara iyi, ama inandırıcı bir senaryo yok ortada.
“Aşk Sana Benzer”, ama filme benzemez durumu söz konusu.
Buna rağmen Evcen’le Özçivit’in sağlam senaryolu filmlerle sinemanın unutulmaz çiftleri arasına girecek ikili olma şansları var mı?
Var, ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim:
Önceki akşam izlediğim “Sevimli Tehlikeli”deki Şükrü Özyıldız’la Ayça Ayşin Turan’ı daha şanslı görüyorum bu konuda.

 

KADİR İNANIR - TÜRKAN ŞORAY
KADİR İNANIR – TÜRKAN ŞORAY

‘BİRBİRLERİNE YAKIŞIYORLAR’

Fahriye Evcen’le Burak Özçivit’in Türk sinemasının “Selvi Boylum Al Yazmalım”ları olup olamayacakları konusunda çoğu insanın ne düşündüğünün pek bir önemi yok, ama Türkan Şoray’la Kadir İnanır’ın var… Çünkü Özçivit’le Evcen’in benzetildiği sinema yıldızları onlar. İkisini de arayıp, bu konudaki görüşlerini sordum. İlk söz hakkı “Sultan”da ve bakın neler dedi bu konuda:
“Birbirberine yakıştırıyorum onları. Birlikte fotoğraflarını veya görüntülerini gördüğümde beğe-nerek bakıyorum. Dünyada da örnekleri var çift olarak beğe-nilen, tutulan. Kadir İnanır’la duygusu anında seyirciye geçen çok film çektik.
Onlar da güzel bir yoldalar. Çok güzel bir kız, dünya yakışıklısı bir çocuk. Daha
ne olsun? Aşk filmlerinde çok başarılı bir çift olarak yollarına devam edeceklerini düşünü-yorum. Sinemanın da buna ihtiyacı var.”

‘ÖZGÜN HİKÂYESİ OLAN, GÜÇLÜ FİLMLER ÇEKSİNLER’

Kadir İnanır, Türkan Şoray gibi açık çek vermedi Evcen -Özçivit ikilisine.
İnanır’ın bu konudaki görüşlerin-den önce sanatçıdan yıllar önce duyduğum sözleri paylaşmam lazım. Çünkü bu konuyla birebir alakalı.
Eskiden filmlerinde ‘Deli Kadir’in Türkan Şoray’a öylesine bakışları vardı ki o bakışların insanı etkilememesi imkânsız. Yıllardır film ve dizilerinde yok o bakışlar, niye diye sorduğumda İnanır’ın verdiği şu yanıt dün gibi aklımda:
“Karşımdakiler bir Türkan Şoray ve onun gözleri değil de ondan.”
Bu anekdottan sonra gelelim Kadir İnanır’ın, Evcen’le Özçivit için söylediklerine:
“Onlar genç çocuklar. Birileri gibi olmaya çalışmak yerine kendi isimlerini ve markalarını güçlendirecek işler yaparlarsa onlar için daha iyi. Türk sinemasındaki o Türkan Şoray’la Kadir İnanır çifti markası bir filmle oluşmadı. 45 yılın emeği, uğraşısı ve alın teri var o markada. Bize öykünen, ama başaramayan çok oldu. Özçivit’le Evcen’in çektikleri filmle ilgili çok eleştiri okudum. O yüzden onlara tavsiyem özgün hikâyeler ve güçlü filmlerde oynamaları. Biraz daha denesinler, yanılsınlar, sonra bakarız.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Bir kadın sizi milyoner yapabilir! Tabii trilyonerseniz.” (Bob Dylan)