18 KASIM 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Görüntü çirkindi, işin aslı ortayı çıkınca iş daha da çirkinleşti… İşin daha vahimi şu: Kadıköy’deki bir restoranda kadın garsonun, erkek Arap müşteriyi eliyle beslediği video sosyal medyada bu denli tepki çekmese işin aslı çıkmayacaktı ortaya…
Video büyük tepki çekince Öz Ciğerci Abe adlı işletmenin yöneticisi Mazlum Toğçu, yaptığı açıklamayla kendilerini şöyle savundu:

“Mustafa Yabaş ve Nazan Tutal isimli sosyal medya fenomenlerinin 8 Ağustos’ta Kadıköy şubemizde çekmiş olduğu video, kısa sürede gündem oldu. Video içeriğinde Arapların geleneksel kıyafetini giyen Mustafa Yabaş’ın arkadaşı Nazan Tutal tarafından yedirilip içirildiği görülmektedir. Yapılan paylaşım ve yorumlarda işletmemiz hedef gösterilmiş ve kadını aşağılamakla suçlanmıştır. Fenomenler Mustafa Yabaş ve Nazan Tutal, gittikleri çoğu mekânda benzer içerikte video’lar çekmektedir. Sosyal medya hesapları incelendiğinde bu tespit edilip gerçek net bir şekilde anlaşılacaktır. Olayın bizimle bir ilgisi olmamasına rağmen böyle bir olayın içinde ismimizin yer almasından dolayı bizi sevenlerden ve tüm kadınlardan özür diliyoruz.”

İnsanlar o video’ya tepki göstermese, TikTok fenomenlerinin insanları kandırmak için yaptıklarını öğrenemeyecekti kamuoyu. Toğçu’nun söylediğine göre Arap müşteri kılığındaki Yabaş ile sahte garson Tutal, meslek edinmiş sosyal medyada insan kandırmayı. Maalesef sosyal medya insanların dikkatini çekmek ve para kazanmak için türlü türlü numaralara başvuranlar, kandıranlar ve ‘miş gibi’ yapanlarla dolu… Yanıt bekleyen soru da şu:

Sosyal medya ile kandırmak ‘mübah’, bu yolla kazanılan para ‘helal’ mi?

BENNU YILDIRIMLAR’DAN ALKIŞLANACAK HAREKET

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, Tohum Otizm Vakfı’nın üstünde, “Ben doğum günümü otizmli çocuklara hediye ettim. Sen de bağışlarınla onlara bir gelecek hediye et” diye yazan görseli eşliğinde şöyle bir duyuru yaptı, doğum gününe bir hafta kala Instagram hesabından:

“Sevgili dostlarım; hangi hediye otizmli bir çocuğun hayatını değiştirmekten daha değerli olabilir? 22 Kasım doğum günüm. Bu doğum günümde hediye istemiyorum, bana vereceğiniz en anlamlı, en güzel hediye otizmli çocuklara eğitim desteği olacak. Tohum Otizm Vakfı’na doğum günü hediyem olarak büyük küçük demeden yapacağınız bağışları bekliyorum. Otizmli çocukların tek tedavileri olan yoğun, özel ve sürekli eğitimlerine devam edebilmeleri için desteğinize ihtiyaçları var. Sizlerin desteğiyle doğum günüm iyilik günüm olsun… Doğum günüm otizmli çocuklara umut olsun… Sevgilerimle.”

Takipçileri ve sevenleri çağrısına uyup Tohum Otizm Vakfı’na ne kadar bağış yapar  bilmiyorum, ama bu iyilik hareketi için oyuncuyu kutluyor ve şimdiden mutlu yıllar diliyorum.

PRENSES DIANA’NIN SON ANLARI VE FİLMİ

Ölümünün üstünden yıllar geçmesine rağmen hâlâ haber değeri taşıyan başka ünlüler de var, ama hiçbiri Prenses Diana gibi değil. Ölümünün üstünden 27 yıl geçti, ama Lady Diana hâlâ haberlerde… 31 Ağustos 1997 gecesi Paris Alma tünelindeki kazanın ardından olay yerine giden itfaiye ve sağlık ekibinden üç kişinin Diana’nın son dakikaları ve ölüm anına dair açıklamaları vardı dün Bild’de.

Ekipteki doktor Diana için, “Elini tuttum, sakinleştirmeye çalıştım” dedi. 36 yaşında ölen Prenses Diana, dijital platformlarda yayınlanan belgeselinin yankıları sürerken, bu kez kraliyete ve Prens Charles’a veda ettiği dönem yaşadıklarıyla beyazperdede olacak. Lady Diana’yı Kristen Stewart’ın canlandırdığı ‘Spencer’ adlı film, 19 Kasım’dan (yarın) itibaren Türkiye’de vizyonda…

Sosyal medya ile kandıranlar

GÜNÜN SÖZÜ

“Aldatanı aldatmaktan bir zevk alabilirsin; ama seveni aldatıyorsan karaktersizsin.” (William Goldman)