30 EYLÜL 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Adana Hilton’un bahçesinde Turgut Yasalar’ın ‘Ben Bir Dahiyim, Ama Henüz İlk Filmimi Çekmedim’ kitabının son sayfalarını okurken, bir dizi yapımcısı geldi yanıma. Sektör üzerine sohbet ederken, çalıştıkça tanıdığı ünlü oyuncuların iki yüzlülüğünden dert yanmaya başladı.

“Yapımcılığını üstlendiğim projenin yönetmeniyle anlaşamayınca, yollarımızı ayırmaya karar verdik. Bu sette duyulduktan sonra, başrol oyuncuları birden kanka kesildiler yönetmenle. Veda yemeği bile verdiler ona… Masada yönetmene, diziden ayrılmasına ne kadar üzüldüğünü söyleyen oyunculardan biri sabahleyin bana mesaj attı. Okuyunca gözlerime inanamadım. Çünkü bir gece önce timsah gözyaşı döken oyuncu, giden yönetmenin yerine bana isim önerdi.”

Elimdeki kitabı gösterip, şu tavsiyede bulundum ona:

İstanbul’dan ve sinemadan kaçıp, Bodrum’a yerleşen Yasalar’ın bu kitabını oku, tavsiye ederim. Ünlü yapımcıların Ahmet’in senaryosunu, Mehmet’e kendi hikayesi gibi anlatıp, yazdıkları senaryolarla nasıl film çektiklerini okuyunca, ‘Derdimi herkesten büyük sanırdım, meğerse ne dert çekenler varmış!’ deyip, teselli bulursun.”

KARŞINIZDA POPÇU MELTEM CUMBUL

Etiler’deki La Boucherie ve Boğaz’daki Gizli Saklı’nın sahibi Umut Evirgen’le karşılaştım Adana’da… Kış sezonunda işletmelerinde neler yapacağını sorduğum Evirgen, “Geçtiğimiz sezon Defne Samyeli’yi La Boucherie’de çıkararak, güzel bir işe imza attık. Bu sezon da aynısını Meltem Cumbul’la yapmayı planlıyorum” dedi. Radyocu olarak tanıdığımız, sonrasında sunucu ve oyuncu olarak izlediğimiz Cumbul’un şarkıcılığı, pek bilinen ve öne çıkan bir meziyeti değil, “Nereden aklına geldi bu?” diye sorduğumda, yanıtı şu oldu: “90’ların sonunda klip çektiği  ‘Seninleyim’ şarkısını dinledikten sonra verdim bu kararı. Konuştuk ve anlaştık. Ağırlıklı olarak Fikret Şenes şarkılarından oluşacak repertuvar için piyanist
Özer Atik’le çalışıyorlar epeydir. İlk sınavını 6 Ekim’de verecek.”

KUTSİ’Lİ ‘VERDA’DA KİMLER OYNAYACAK?

Pastel Film’in ATV için çekeceği ‘Verdanın, oyuncu kadrosu belli oldu. Yeni dizisinde Kutsi’nin rol arkadaşları da kesinleşti. Cast direktörlüğünü Yelda Gürkan’ın yaptığı, Funda Çetinin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini Aysun Akyüz’ün üstlendiği projede, şu isimler rol alacak:

Kutsi, Gonca Sarıyıldız, Mine Tugay, Şerif Sezer, Hale Soygazi, Ayşegül Günay, Ülkü Hilal Çiftçi, Şebnem Zorlu, Ahmet Kaynak, Soydan Soydaş, Berke Hürcan, İpek Özağan, Barış Yalçın, Emre Bulut, Aydan Burhan, Kubilay Penbeklioğlu, Kadir Polatçı ve Damla Kaya...

EMRAH’IN YERİNE KEREMCEM GELDİ

NTC Medya’nın çektiği ‘Aşk ve Mavi’den ayrılan şarkıcı ve oyuncu Emrah’ın yerine, şarkıcılığın yanı sıra başarılı bir dizi oyuncusu da olan Keremcem gelecek. Keremcem, Emrah’lı beş bölüm ATV’de yayınlandıktan sonra ‘Aşk ve Mavi’ye katılacak ve sürpriz bir karakterle konağın yeni aile ferdi olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

Mutlu kişi, henüz doğmamış olandır. (Tolstoy)

1 Yorum

 1. “Masada yönetmene, diziden ayrılmasına ne kadar üzüldüğünü söyleyen oyunculardan biri sabahleyin bana mesaj attı. (…) Çünkü bir gece önce timsah gözyaşı döken oyuncu, giden yönetmenin yerine bana isim önerdi.”

  Ben burada ahlaksız hiç bir davranış ya da bir hıyanet görmüyorum. Ne yapımcıya ne de giden yönetmene karşı. Net.

  O başrol oyuncusu giden-yönetmen ile tüm süreçte uyumlu ve kreatif bir mesai ortaklığı yaşamış olabilir. Gidişine oldukça da üzülmüş olabilir. Yönetmeni gönderen kişi sonuçta yapımcıdır. Oyuncunun söz hakkı olmamışsa bu konuda, ki çoğunlukla olmaz, yapabileceği birşey yoktur. Veda yemeği düzenlemesi medeni bir harekettir. Hele bir kaç ay çalışmışlarsa.. İleriye dönük beklentiler motivasyonu içinde olsa bile.

  Ve yapımcıya yönetmen önermesinde de giden-yönetmene bir darbe vurmamaktadır. O yönetmen zaten gitmiş bulunmaktadır. Ve tekrar söylüyorum yapımcı tarafından gönderilmiştir.

  Oyuncunun şimdiki aşamada, yapımcıdan çok daha fazla mesai ilişkisi içinde bulunacağı, sağlıklı bir set ortamına sahip olmak için daha önce deneyimlediği, işbilirliğini bildiği, boştaki bir yönetmeni yapımcıya önermesi son derece makul bir davranıştır. Yapımcının bu öneriye hatta müteşekkir olması gerekir. Çünkü sorunsuz bir set, başrol-yönetmen ilişkisi onun da başağrısız olmasını sağlayacaktır. Yönetmen seçimi konusunda elinde olumlu görülen bir opsiyon oluşmuştur.

  (Yapımcılar ne oyuncularla ne yönetmenle uzun mesailer geçirmezler.. Oyuncular ve yönetmenler ise Türk dizi şartlarında haftalarının 4-5 gününün 8-12 saatini beraber geçirirler. Yapımcı/oyuncu, yapımcı/yönetmen uyumuna göre oyuncu/yönetmen uyumu çok daha kritiktir. Dahası, yönetmen oyuncunun işinin kötü görünmesine, oyuncu da yönetmenin işinin kötü görünmesine neden olabilecek konumdadırlar. Bu ikilinin uyumu elzemdir.)

  Oyuncu, veda yemeğinde, giden-yönetmene, “şu yönetmeni önermeyi düşünüyorum yapıma” dese bile, giden-yönetmen oyuncuya darılmaz. Arkasından bıçaklanmış hissetmez. Çünkü onun zaten o prodüksiyonla ilişkisi kesilmiş bulunmaktadır.

  —-

  Tabi şunu belirtmem lazım.
  Sizin olayı aktarışınızdaki tüm anlatıya baktığımızda ben hiç bir etik dışı hareket görmüyorum. Eksik anlatmış olabilirsiniz, elbette.
  Mesela yönetmen daha gönderilmeden oyuncu başka yönetmenler öneriyor ve yapıma ısrarda, baskıda bulunuyorsa, bu, oyuncuyu o zaman ahlaksız duruma düşürür.
  Ya da yapımcı size durumu gerçek hatlarıyla anlatmadıysa, ya da yine siz anlatınıza tam detayıyla aktarmadıysanız… Orada bir “kanka kesildirler” tabiri var, yapımcının ağzından. Demek ki işin şöyle bir evveliyatı olabilir. Yani yapımcının yönetmeni göndermesinde, oyunculardan gelen baskı, huzursuzluk, şikayetler olmuştur. Setinin sağlığı için sonunda yönetmenden vazgeçmek zorunda kalan yapımcı, yönetmeni resmen oyuncuların bir kısmı yüzünden gönderrirken, aynı oyuncuların yönetmenle geleceklerine yatırım yapmak için “timsah gözyaşları” deyimiyle adlandırdığı bir yemek düzenlemesi, bir durumda tabi ki oyuncuyu haksız çıkarır. İkiyüzlü, hipokratik, ahlaksız davranmış olur..

  Ama dediğim gibi sizin anlatınızda bu detay yok. O yüzden şu anda yanlış bir davranış görülmüyor.

  “…projenin yönetmeniyle anlaşamayınca, yollarımızı ayırmaya karar verdik.”
  Bu da zaten yapımcı kararı gibi duruyor. Örnekteki yapımcımız biraz sadece kendi perspektifinden olaylara bakıyor görünüyor.

  Bir Oyuncu.

Yorumlara kapalı