MİLLİYET TV – 13 ARALIK 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları.jpg">Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları.jpg" alt="Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları" width="642" height="320" srcset="https://alieyuboglu.com.tr/wp-content/uploads/2014/12/Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları.jpg 642w, https://alieyuboglu.com.tr/wp-content/uploads/2014/12/Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları-300x149.jpg 300w, https://alieyuboglu.com.tr/wp-content/uploads/2014/12/Paramparça-Dizisi-Oyuncu-Kadrosu-Fragmanları-500x249.jpg 500w" sizes="(max-width: 642px) 100vw, 642px" />TV yöneticisinden dizi yapımcısına sektörün kanaat önderlerinin bu yayın döneminde ortak söylemi neydi?
“Bu reyting denekleriyle dış pazara satılacak dizi tutturması olanaksız.”
Çünkü 8 Aralık 2014 tarihine kadar ki veriler böyleydi…
Ancak Star TV" href="http://www.milliyet.com.tr/star-tv/" target="_blank">Star TV’nin ilk bölümünü1 Aralık’ta, ikinci bölümünü ise 8 Aralık’ta ekrana getirdiği Endemol Türkiye’nin ilk TV dizisi “Paramparça”nın reyting başarısı bu teze gölge düşürdü!
Paramparça” için, “Bu dizide sinema ve dizilerin bütün klişeleri var” demek mümkün, ama “Sıradan bir iş. Dış pazarda alıcısı olmaz” demek olanaksız.
Daha önce de yazmıştım Endemol Türkiye’nin daha ekrana gelmeden “Paramparça”yı birçok ülkeye sattığını…
Paramparça”nın “Karadayı" href="http://www.milliyet.com.tr/karadayi/" target="_blank">Karadayı”, “O Ses Türkiye" href="http://www.milliyet.com.tr/o-ses-turkiye/" target="_blank">O Ses Türkiye” gibi “kemik seyircisi” olan yapımlar karşısındaki bu reyting başarısına “Tesadüf” demek mümkün mü?
Endemol, dünya çapında bir format şirketi, ama Endemol Türkiye’nin ilk dizi deneyimi bu…
Dizinin başrol oyuncularından Erkan Petekkaya" href="http://www.milliyet.com.tr/erkan-petekkaya/" target="_blank">Erkan Petekkaya’nın belli bir hayran kitlesi var, ama partneri oynadığı son üç dizi reyting alamadığı için kalmış Nurgül Yeşilçay" href="http://www.milliyet.com.tr/nurgul-yesilcay/" target="_blank">Nurgül Yeşilçay. Buna rağmen ilk bölümü AB ve Total’de üçüncü olan “Paramparça”, ikinci haftasında iki kategoride de reytingini yüzde 30 civarında artırıp 1 numaraya yerleşiyorsa, bu demektir ki, daha sağlıklı analiz etmek gerekir reyting panelindeki haneleri!
İstenen reytingi alamadığı için yayından kalkan dizilerin kusurunu deneklere yüklemek işin kolayı. Bu panele göre başarılı iş üretebilmektir asıl maharet!

O ZAMAN “AVŞAR ŞOV”A ALET OLMA!

fft99_mf5048479Hülya Avşar, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) yöneticileriyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edip çıkışta basın mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin, “Hiç tahmin ettiğimiz kadar ihtişamlı değil, ben çok ihtişamlı görmedim. Abartıldığı kadar yok” dediğinde takvim yaprakları         4 Aralık 2014’ü gösteriyordu.
Birçok köşe yazarı Hülya Avşar’ı topa tuttu. Bazıları sırf Cumhurbaşkanlığı Sarayı için, “Abartıldığı kadar değil” demesi nedeniyle tefe koydu Avşar’ı…
Cumhurbaşkanlığı Sarayı için bu kadar para harcanmasına karşı olanların, burayı savunanları eleştirmesi doğal…
Ancak bazıları da Avşar’ın bu açıklamasıyla adeta bireysel şov yapıp, TİKAD’ın çalışmalarına gölge düşürdüğünü yazdı.
Şayet Avşar, o sözleri sarfetmeseydi TİKAD yöneticilerinin hangi hizmetleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünü öğrenecekti kamuoyu.
Ama Avşar, yaptığı şovla bunu engelledi.
TİKAD yöneticileri Avşar’ı cami avlusunda mı buldu? 1982’den bu yana şov dünyasının zirvedeki bir yıldızının işinin gereğini yapmasından daha doğal ne olabilir ki?
Madem Hülya Avşar şov yaptı, o zaman alet olma bu şova! Gazeteci değil misin?
Ara TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut’u ya da o ziyarete giden diğer yöneticileri, al bilgileri, paylaş kamuoyuyla…
Maksat “üzüm yemek” değil tabii, “bağcı”yı dövmek! Bu ülkede herkes, “TİKAD yöneticilerinin Cumhurbaşkanı’yla ne görüştüğünü öğrenemedik” diye dert yanabilir, ama bir gazetecinin böyle bir hakkı ve lüksü yok.
O zaman, “Önce mesleğinin hakkını ver, sonra Avşar’ı istediğin gibi eleştir” derler insana.

“KURTLAR VADİSİ PUSU” BÜYÜSÜ!

Bugüne kadar ne Pana Film" href="http://www.milliyet.com.tr/pana-film/" target="_blank">Pana Film, “Kurtlar Vadisi Pusu” dışında çektiği dizileri tutturabildi ne de şirketten ayrılan Bahadır Özdener’le Cüneyt Aysan’ın işleri tuttu. Pana Film şimdi, “Behzat Ç.”nin senaristi Ercan Mehmet Erdem’in yazacağı, Serdar Akar’ın yöneteceği “Adı Yok” adlı bir dizi çekecek Kanal D" href="http://www.milliyet.com.tr/kanal-d/" target="_blank">Kanal D’ye. Oyuncu kadrosu da iyi. Bakalım şirket bu kez şeytanın bacağını kırabilecek mi?