MİLLİYET CADDE – 27 ŞUBAT 2013 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

‘Taş Mektep’in filmine destek vermek isteyen Türkan Şoray, önceki gün filmi oyuncuları ve yönetmeniyle birlikte izledi. Sultan’ın çantasındaki kağıt mendiller, filmdeki dramı bolca gözyaşı dökerek izlediğinin belgesiydi.T1

T215 Şubat’ta vizyona giren ve şimdiye kadar 42.641 kişinin izlediği ‘Taş Mektep’ filminde şöyle bir söz var:
“Bu vatan kolay kurtulmadı.”
‘Taş Mektep’in  afişinde böyle bir vurgu yapılmasının sebebi, filmin Kurtuluş Savaşı’ndan bir kesiti beyazperdeye taşıyor  olması.
Kayseri’deki Taş Mektep’in 63 öğrencisi Kurtuluş Savaşı’nın birer neferi olmak için gönüllü askerler olarak katılırlar Sakarya’daki yurt savunmasına.
Yaş ortalaması  16 olan bu öğrencilerin tümü şehit olarak düşer vatan toprağına.
O yüzden o yıl hiç mezun veremez Kayseri’deki Taş Mektep.
Bu ülke gerçekten de kolay kurulmadı.
Kayseri Taş Mektep’i gibi birçok okulun öğrencileri Kurtuluş Savaşı’nda şehit düştü.
O yüzden sadece ‘Kayseri Taş Mektep’ öğrencilerinin ülkelerinin kurtuluşu için  verdikleri mücadele değil, diğerlerinin  yaşadıkları dramlar da film yapılarak  ölümsüzleştirilebilmeli.
Ama bu gişelerle mümkün değil bu.

Sinema aşkı ve vefa
Bu durum, sinemaya duyduğu aşkı ‘Sinemam ve Ben’ kitabında uzun uzun anlatan Türkan Şoray’ın içine sinmedi.
‘Sultan’ın sinema aşkı ve filmi ‘Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam’ dizisi sırasında birlikte çalıştıkları Altan Dönmez’in yönetiyor olması onu ‘Taş Mektep’e destek vermeye itti.
“Pazartesi 15.45’te Astoria’da izleyeceğiz filmi” diye yazınca, haliyle medya mensuplarının akınına uğradı sinema.
Yönetmen Altan Dönmez, yazdığım gibi filmin oyuncularını da davet edince Türkan Şoray’la izlemeye, seans ‘Taş Mektep’in galasına dönüştü adeta.
Ayça Varlıer, işi nedeniyle Ankara’da olduğu için yoktu ama başta Orhan Kılıç olmak üzere diğer oyuncular seansta hazır bulundu.
‘Taş Mektep’ bittiğinde Türkan Şoray, güneş gözlüklerini takmış halde oturuyordu locada.

Çanta kağıt mendil dolu
Önündeki çantanın üzerindeki kağıt mendiller de, ‘Sultan’ın filmdeki dramı bolca gözyaşı dökerek izlediğinin  belgesiydi.
Türkan Şoray’ın, kendisini ağlatan  ‘Taş Mektep’le ilgili ilk sözü şu oldu:
“İnsanlar, mutlaka izlesinler bu filmi.”
Türkan Şoray’ın filme verdiği bu destek, ‘Taş Mektep’in gişesine ne kadar yansır  bilemem.
Ama şunu gönül rahatlığıyla   söyleyebilirim.
Türkan Şoray ‘Taş Mektep’e verdiği bu destekle sinemaya olan aşkını, tutkusunu bir kez daha gözler önüne sermekle yetinmeyip, ne denli vefalı biri olduğunu da gösterdi.
Neticede yönetmen Altan Dönmez’le  ‘Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam’ dizisi bitmeden iş ilişkileri sona ermişti. Başkası olsa  eski yönetmenin çektiği sinema filmi iş  yapmış, yapmamış umurunda bile olmaz,  kılını bile kıpırdatmazdı.

‘KIRMIZI HALI’YI SÜPÜRDÜLER!

Jennifer-Garner_62_1679872akelly-rowland-oscars-20131sally-field_620_1679818areese_withs_6290_1679806aAmy-Adams_6290_1679780aamanda-Seyfried_62_1679808aBu yılki Oscar Ödül Töreni’ni izleyemedim. Acaba neler  kaçırdım diye törenin hemen ardından Amerika medyasına  göz attım.
Baktığım internet sitelerinde Oscar’a dair genelde aynı  şeyler vardı ön planda: Kadınlar ve kıyafetleri.
Amerika medyası genelde galeri yapmış başta ‘kırmızı halı’ pozları olmak üzere törenden objektiflere yansıyan fotoğrafları.
Oscar Töreni’ne katılan kadın yıldızların dekoltelerinden çok, giydikleri tuvaletlerin kuyrukları dikkatimi çekti.
İnternet sitelerinde fotoğrafları kullanılan kadınların  ezici bir çoğunluğu kırmızı halıyı süpüren uzun kuyruklu  kıyafetlerle Oscar’a geldi.

REYTiNG LiSTESiNDEKi 19 SANiYELiK PROGRAM

Program bölmeler yüzünden en çok izlenen 100 program listesinde oluşan kirliliğin ve emek hırsızlığı üzerine çok yazı yazmış hatta bedel ödemiş biri olarak bu kez başka bir kirliliğe dikkat çekmek istiyorum.
Taş çatlasın 2-3 dakikalık spor bültenleri ve hava durumu raporları da ‘program’ diye giriyor ‘En çok izlenen ilk 100 yapım’ listesine. Bunun ne denli haksızlık yarattığına dair pazartesi gününün reyting listesinden çarpıcı bir örnek vermek istiyorum.
Reyting listesinin (AB) 99’uncu sırasında Samanyolu TV’nin ‘Ekonomi’si vardı.
18.50.13’te başlamış program, 18.50.32’de bitmiş ve aldığı 0.38 reytingle listeye girmiş. TV yöneticileri, TİAK ve TNS, bu sorunu çözecek bir formül üretmeli.
19 saniyelik program mı olur?

GÜNÜN SÖZÜ
Dostunun sırrını menfaati bozulana, rakibinin sırrını ilk kozu ele geçirene,
kendi sırrını ise sarhoş olana kadar saklayabilir insan.