MİLLİYET CADDE – 30 MAYIS 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

The Sun, Kim Kardashian’ın memleketiyle kuzeni Muammer Çopur’un memleketini gösteren güzel bir harita çalışması yaptı ama iş, bu yerin Türkiye’nin neresine düştüğünü işaret etmeye gelince editörler, Türkiye-Ermenistan sınırını, Ege’de sanıp, bakın nereyi yuvarlak içine aldı!

SNN2635GX3_1734562aİngiltere’nin ünlü gazetelerinden The Sun, reality şov yıldızı Kim Kardashian’ın Türkiye’de yaşayan kuzeni Muammer Çopur’u haber yaptı.
Bu haber Türk medyasında da geniş yer aldı.
Çünkü haber ilginçti.
Bir tarafta Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Karakale Köyü’nde yaşayan ve aylık geliri 270 TL olanMuammer Çopur, öte yanda 7 milyon dolarlık bir evde oturan ünlü yıldız Kim Kardashian.
The Sun’ın Muammer Çopur’un yaşadığı köyü Kazakistanlı Borat’ın köyüne benzetmesi, haberi hazırlayanların kendilerinden doğuda yaşayanlara nasıl baktıklarının da bir göstergesi.
The Sun’ın gafı ya da yanlışı bu mu?
Değil.
Gaf kullandıkları haritada.
The Sun, Kim Kardashian’ın memleketiyle kuzeni Çopur’un memleketini gösteren güzel bir harita çalışması yaptı ama iş, bu yerin Türkiye’nin neresine düştüğünü işaret etmeye gelince editörler, Türkiye-Ermenistan sınırını, Ege’de sanıp, bakın nereyi yuvarlak içine aldı!

HÜSEYİN GÖKÇE’DEN DUYGU ASENA ÖZÜRÜ

‘Ünlülerin 200’ü’ kitabındaki Duygu Asena bölümü nedeniyle dün eleştirdiğim Hüseyin Gökçe’den bir eposta aldım. İşte Gökçe’nin ‘özür’ içerikli o epostası:
“Değerli Ali Bey… Kişi farkı gözetmeden gösterdiğiniz her zamanki duyarlı duruşunuza teşekkür ederim.
İlginiz beni mutlu kıldı.
Rahmetli Duygu Asena’ya gelince. Ne bileyim belki maksadımı aşan cümleler kullandım.
Kolay ötekileştirmek malaesef toplumsal genlerimizde var demek.
Ama içimden gelenlerdi. Yine de incittiklerim varsa özür dilerim.”

ALINMADIĞI KULÜP ŞİMDİ ONA TESLİM!

Trabzonspor’un yeni yönetimi hızlı başladı.İbrahim Hacıosmanoğlu ve arkadaşlarının koltuklarına oturur oturmaz yaptıkları ilk icraat, Trabzonspor’un yeni teknik direktörünün Mustafa Reşat Akçay olduğunu açıklamak oldu. Bir Trabzonlu ve Trabzonsporlu olarak Tolunay Kafkas’ın gönderiliş biçimini tasvip etmediğimi ama Mustafa Reşat Akçay’ın Trabzonspor için en ideal hoca olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.
Trabzonspor’un yeni yönetimi, eski futbolcularımızdan Fatih Tekke’yi de kulübe sportif direktör olarak atadı.
Fatih Tekke, futbolcu olarak Trabzonspor’a çok şey katan biriydi.
Tekke, sportif direktör olarak da aynı katkıyı yapabilir mi Trabzonspor’a?
Şimdiden kestirmek zor.
Zaten yazımın konusu da değil bu.
Benim asıl altını çizmek istediğim konu şu:
Fatih Tekke, daha düne kadar ‘cemaate yakın’ diye Trabzonspor’dan özenle uzak tutulmaya çalışılan biriydi.
Spor medyasının arşivleri, Fatih Tekke’nin Trabzonspor’a dönmek istediği ve futbolu eski kulübünde noktalamak istediğine, Sadri Şener yönetiminin ona yüz vermediğine dair haberlerle dolu.
Fenerbahçe’yle Trabzonspor arasında gerilime neden olan 2010-2011 sezonunun şampiyonluğu var ya; şayet o sezon Sadri Şener, siyasi görüşüne göre değil de, yönettiği kulübün menfaatine göre hareket edip ‘ara transfer’de Polonya’dan takıma hiçbir katkı sağlamayan Powel ve Piotr Brozek kardeşler yerine gelmeye çok istekli olan Fatih Tekke’yi alsaydı, 3 Temmuz’dan sonra TFF’ye “Verin bizim kupamızı” diye yalvarmak zorunda kalmazdı.
Çünkü Trabzonspor, Tekke’nin atacağı gollerle açık ara şampiyon olurdu.
Ama Trabzonspor, Sadri Şener ve arkadaşları sayesinde kaçırdı bu fırsatı.
Peki bugün durum ne?
Boşuna dememiş atalarımız “Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner” diye.
Sadri Şener ve arkadaşları gitti, onların kulübün kapısında dahi görmek istemedikleri Fatih Tekke, şimdi Trabzonspor’un sportif direktörü.

GÜNÜN SÖZÜ
Kendi içmez, içeni kınamaya bayılır. Yüzünden aldatmaca, sahtekârlık yayılır. Şarap içmiyor diye, kasılıp gezer ama yedikleri yanında şarap meze sayılır. (Ömer Hayyam)