10 NİSAN 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Kerem Bürsin, 7 Nisan’da sosyal medyadaki canlı yayında, Kovid-19 riskine rağmen kafelere gidenlere “Salak” dedi.
Aynı gün Kaan Sekban, Bürsin’i eleştiren bir tweet attı. Sekban’ın
tweet’inde, “Bu ülkede dizi karakteri ölünce cenaze namazı kılanlar var” vurgusu vardı.
O gece ‘#SüleymanÇakır’ hashtag’i Twitter’da Trend Topic (TT) oldu.
Süleyman Çakır kim?
Sekban’ın, tweet’inde vurguladığı ölünce cenaze namazı kılınan dizi karakteri.
Çakır’ın 17 yıl sonra Twitter’da ‘TT’ olmasını sağlayanlar fanları mı?
Yoksa bu, ‘Kurtlar Vadisi Kaos’u yayınlayacak kanal bulmak için bir pazarlama çalışması mı?
Onu değil, ama şunu biliyorum.

Dört sezondur ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da Hızır Çakırbeyli’yi oynayan Oktay Kaynarca, ‘Kurtlar Vadisi’nde canlandırdığı Süleyman Çakır’ın 17 yıl sonra bile ‘TT’ olmasına kayıtsız kalmadı.
Kaynarca’nın altına, “Güzel adamdı, güzel adamların sayesinde güzel kaldı” yazdığı Çakır için çekip paylaştığı video’da söylediği şunlardı:
“Bu sabah kalkıp Twitter’a baktığımda Süleyman Çakır’ın seneidevriyesi olduğunu gördüm. 17’nci seneidevriyesinde bile hala ‘Trend Topic’ olan bu durumu bana yaşattığınız için teşekkür ederim. Bu kadar değerli ve özlenen bir adam ‘Süleyman Çakır’, acaba bir yerden çıkıp gelse de bu hasret bitse mi diye düşünmüyor değilim açıkçası. Bu keyfi, bu onuru bana yaşattığınız için teşekkür ederim.”
Konya’da düşen gösteri
uçağında şehit olan Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep Trabzon’da, Zeytin Dalı’nda şehit düşen Ahmet Akdal Kahramanmaraş’ta, Gökhan Çakır Bursa’da son yolculuklarına uğurlanırken, Trabzon Emniyet Müdürlüğü, Twitter’dan şunu yazdı:
“Şehit Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep iki yetim bıraktı geride.
Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Gökhan Çakır, Ahmet Akdal yüreğimizi dağladı.
Süleyman Çakır ve Cerrahpaşalı Halit kadar gündem olamadı.
Milletimizin başı sağ olsun.”
Türkiye ve Twitter’ın gündemine dair ortak noktalara dikkat çekerken hiç yorum yapmadım. Çünkü toplum bilimcilerin işi… Üç şehidimizin olduğu, koronavirüsün 276 canımızı aldığı bir günde, Twitter Türkiye’de bir dizide 17 yıl önce ölen karakterlerin ‘TT’ olması…

‘CAMDAKİ KIZ’IN BAŞARISI VE BUDAYICIOĞLU’NUN REKORU

Kanal D’nin yeni dizisi ‘Camdaki Kız’, ilk bölümüyle ATV’deki ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın tekelinde olan reyting birinciliklerinden birini ele geçirdi.
Dizi AB Grubu’nda tüm rakiplerini geride bırakıp, birinci oldu.
Alkışlanacak bir başarı bu…
‘Bir Zamanlar Çukurova’nın birinci olduğu Total’de 5.23 reytingle altıncı olan ‘Camdaki Kız’, AB’de 7.43 reytingle zirveye oturdu. Bu kulvarda ‘Bir Zamanlar Kıbrıs’ ikinci, ‘Bir Zamanlar Çukurova’ üçüncü oldu.
Böylece Gülseren Budayıcıoğlu, ‘Doğduğun Ev Kaderindir’, ‘Masumlar Apartmanı’ ve ‘Kırmızı Oda’dan sonra ‘Camdaki Kız’la aynı sezonda kitaplarından dizi yapılan dört yapımla reyting birinciliği tadan tek yazar oldu ve kırılması güç bir rekora imza attı.

 

TÜRKİYE VAKA SAYISINDA AVRUPA’DA BİRİNCİ Mİ?

8 Nisan 2021’de Sağlık Bakanlığı 304 bin 492 kişiye koronavirüs testi yaptı. Bunlardan 55 bin 941’inin Kovid-19 testi ‘pozitif’ çıktı, 258 kişi hayatını kaybetti.
Elbette ki çok yüksek rakamlar bunlar…
Aynı günün akşamı televizyon kanallarının ana haber bültenleri “Türkiye, vaka sayısında Avrupa’da birinci” diye verdi bu haberi…
Peki doğru mu bu?
Değil…
Buyurun size Le Figaro’nun internet sitesinin 8 Nisan 2021 tarihinde saat 21.49’da Fransa’daki vaka sayılarına ilişkin haberi:
“Kovid-19: Fransa’da 84 bin 999 yeni vaka, 24 saat içinde 345 ölü.”
Ya sadece Fransa’nın değil, Avrupa’nın saygın gazetelerinden Le Figaro’nun yazdığı yalan ya da bizde “Türkiye vaka sayısında Avrupa birincisi” diye haber yapanlar.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanların ağızlarından çıkanları dinlemeyin. Tüm dikkatinizi yaptıklarına verin.” (Albert Einstein)