MİLLİYET – 8 HAZİRAN 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), 3 bin 746 hâkim ve savcının görev yerini değiştirdi. Bunlardan biri de Yargıçlar Sendikası (YARSAV) Başkan Vekili ve Cumhur-başkanı’na hakaret suçunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne dava açan İzmir" href="http://www.milliyet.com.tr/izmir/" target="_blank">İzmir Karşıyaka" href="http://www.milliyet.com.tr/karsiyaka/" target="_blank">Karşıyaka Hâkimi Murat Aydın.
Kendisi gibi yargıç olan eşi Gülay Aydın’la Trabzon" href="http://www.milliyet.com.tr/trabzon/" target="_blank">Trabzon’a tayin edilen Murat Aydın’ın Twitter’dan yaptığı paylaşıma bakar mısınız?
“Verdiğim kararlar, açıkladığım görüşlerim nedeniyle Trabzon Hâkimliğine sürüldüm.”
Aydın, “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun iptali için dava açtım, Trabzon’a tayin edildim” diye yazsa, haksızlığa uğradığını düşünürdüm, “Trabzon Hâkimliğine sürgün edildim” diye yazınca, hemşehrilerime acıdım.
Aydın, tepkiler üzerine, “Elbette Trabzon bir sürgün yeri veya kötü bir yer değil. Bana yapılan bir sürgün işlemi. Demek istediğim bu” diye yeni bir tweet attı.
Öfkesine yenik düşüp Trabzon’u “sürgün yeri” yapan, ardından düzeltme yayınlayan bir hâkimin, adalet terazisinin kılı kırk yarıp, adalet dağıtması mümkün mü?
Aydın’a “sürgün”e gittiği Trabzon’a dair kısa bir not:
Mustafa Kemal Atatürk" href="http://www.milliyet.com.tr/ataturk/" target="_blank">Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra tam üç kez gitti Trabzon’a…
Hiçbiri “sürgün” değildi. Büyük Önder, Trabzon’a her seferinde isteyerek geldi. İki kez kaldığı ev de “Gazi     Köşkü” olarak müzeye çevrildi.

Ekran Resmi 2016-06-07 07.48.22

REYTİNG İÇİN HER ŞAKA YAPILIR MI?

maxresdefaultShow TV" href="http://www.milliyet.com.tr/show-tv/" target="_blank">Show TV’de cumartesi akşamı başlayan “Demet Akbağ" href="http://www.milliyet.com.tr/demet-akbag/" target="_blank">Demet Akbağ’la Çok Aramızda” reyting olarak başarılı mı? Evet…
Cumartesi akşamı ekran karşısındaki 100 kişiden 11’i ünlülere yapılan şakaları izledi.
Dünyada olduğu gibi bizde de zaman zaman yapıldı bu tür şaka programları. İki tarafı keskin bıçak gibidir bu yapımlar.
Yapılan şaka zekâya değil de insanların zaafları ve korku sınırlarını zorlamaya dayalıysa “eşek şakası”na döner.
duruIşın Karaca’yı öfkesinden ağlatmak, Nükhet Duru’nun bindiği helikopterde korkudan ödünü koparmak, yapanlara ve izleyenlere komik gelebilir. Kimse kusura bakmasın ama bana göre bunlar zekâ ürünü şakalar değil.
İnsanların evi “özel hayat” değil mi? O zaman nerede kaldı “özel  hayatın gizliliği”? “Kamera şakası” olunca mı değişiyor kurallar?
Ayrıca Akbağ ve ekibinin şaka yaptıkları, belli bir yaşa gelmiş ünlüler. Kiminin tansiyonu, kiminin şekeri, kiminin başka kronik bir sağlık sorunu olabilir.
“Reytingi süper olacak” diye yaptığınız şaka, o insanlardan birine ciddi bir sağlık sorunu yaşatsa, ondan sonra başınızı nasıl koyacaksınız yastığa?
Şayet, Akbağ ve ekibi şaka yaptığı ünlülere durumu önceden söyleyip, onlar da “haberleri yokmuş” gibi oynuyorsa, bu da seyirciye saygısızlık  ve ayıp.

GÜNÜN FOTOĞRAFI 

unnamed-1Sevgili Ahmet Hakan" href="http://www.milliyet.com.tr/ahmet-hakan/" target="_blank">Ahmet Hakan, “Tarafsız Bölge”de madem mevzu Cumhurbaşkanı’nın, “Anneliği reddeden kadın yarımdır” sözüne gelecekti, bari bunu sadece erkeklerle tartışmak yerine bir de kadın konuk alsaydın…

GÜNÜN SÖZÜ

Şaka çok ciddi bir sanattır. (George Bernard Shaw)