MİLLİYET CADDE  – 4 Eylül 2012 Salı   ALİCE

‘Survivor’a katılan ünlüler para alır da, Kenya’daki ‘Tropy Türk’e katılacaklar almaz mı? tv8, yarışma için kesenin ağzını açtı ve ‘Tropy Türk’e katılanlara beş hafta sürecek ilk etap için 60’şar bin TL ödeme yaptı. İkinci etap için ayrı bir ödeme yapılıp yapılmayacağını bilmiyorum.

tv8’in ünlüler ve halktan seçtiği ‘cesur yürekler’den oluşan Tropy Türk ekibi Afrika’ya uçtu.     Ertem Şener, Helin Avşar ve Taner Güngör’ün sunacağı ‘Tropy Türk’e katılan ünlüler şunlar:
Billur Kalkavan, Berksan, Burcu Çetinkaya, Ceyda Ersoy, Esra Ersoy, Hale Caneroğlu, Önder Bekensir, Serkan Tanırgan, Şener Üşümezsoy, Tuğba Özay ve Zaza Enden.
‘Survivor’a katılan ünlüler para alır da, Kenya’daki ‘Tropy Türk’e katılacaklar almaz mı?
tv8, yarışma için kesenin ağzını açtı ve ‘Tropy Türk’e katılan her ünlüye beş hafta sürecek ilk etap için 60’şar bin TL ödeme yaptı.
Birincinin seçileceği ikinci etap için tv8’in ünlülere ayrı bir ödeme yapıp yapmayacağını bilmiyorum.
‘Tropy Türk’, 20 kişinin katıldığı bir yarışma.
Ekibin yarısı ünlülerden, yarısı halktan insanlardan oluştu.
Yukarıda sıraladığım ünlülerin kaç kişi olduklarına dikkat ettiniz mi?
10 kişi olması gereken ‘ünlüler’ ekibi 11 kişi.
Ünsüzler ekibi de 10 kişi.
Etti mi 21 kişi?
Oysa tv8’in daha önce kamuoyuna açıkladığı sayı 20 kişiydi ve her ekip iki ünlü, iki ünsüzden oluşacak ve ‘Tropy Türk’te beş takım yarışacaktı.
Bu durumda takımlardan biri üç ünlü, iki ünsüzden yani beş kişiden oluşacak.
Bana gelen istihbarat, yarışmanın yapımcısı Papyon Film Prodüksiyon ile tv8 yönetiminin Esra Ersoy ile Ceyda Ersoy kardeşleri ‘bir ünlü’ olarak ekibe dahil ettiği yönünde.
Şayet öyleyse bu demektir ki iki ‘Ciciş’ eşittir bir ‘ünlü’ durumu söz konusu.
tv8’in ‘Cicişler’e 60’şar bin TL mi yoksa, ikisine 60 bin TL mi ödediğiyse şimdilik bana karanlık.

DJ HAKAN, RTÜK’Ü BÖYLE DUMUR ETTi

RTÜK’ün internet sitesinden kopyalayıp, aldım bu metni:
“…Tık demeden dövülürüz, ana-avrat sövülürüz, sık sık evden kovuluruz, hani nerde kadın hağları var. (Çok kötü okuduğu için diğer iki kıta anlaşılamamıştır)
Hani nerde kadın hağları varrr. (Kadın sesiyle ve bağırarak kahkahalar eşliğinde)
Arkadaşlık iyi günde kötü günde. Ya iyi günde olmasın, ben iyi gündeki arkadaşlığı sevmiyorum. İyi gündeki arkadaşlık çok fena, yani olmuyor, bozuyor bizi, beni çok bozuyor. (kahkahalar)
Hacı dedim, lan sen pesimistsin oğlum. Dur lan, pesimist diyince canım peksimet çekti. Ulan dedim bu güne kadar çok kişiyle konuştum. (Kahkahalar) Bayan şoförleri skıştırmaktan keyif alıyosunuz değil mi Kaan? N’oluyo böyle ya? Derin bir faşizm var, buna da çıkıp şöyle dicekler:
Eninin korü, ne karışıyon, alan memnun-satan memnun saa ne lan. (Kadın sesi taklidi) dicek, çıkacak çünkü, hüüüüüüüppp.

Hay sosayitik birisi yav!
Mutlaka yanınıza bir poşet alın, ilazım olur.
Böyle yapıyo bak hüüüüp. Biz de zannediyoruz ki, gerçekten çok (high society) hay sosayitik birisi yav.
Markanın poşeti vardır ki kaattan, hep onu gezdirirler. İnsanlar da zanneder ki of lan, bu kadar da para nerden ya.
Zabaan koründe düğün mü olur dedik, düğün sahiplerine iletemedik. Dedilerki bunlar balayına çıkacak, gerdek neyin var, yollar uzun sabah yapalım.
Hani nerde kadın hağları var. (bağırarak ve kadın taklidiyle)”
Bir şey anlamadınız değil mi?
Zaten konuyu soruşturanlar da bir şey anlamadı, o yüzden de radyocu Hakan Gündüz’e RTÜK’ten ceza çıkmadı.

Şimdi bu radyocu ne dedi?
RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi, Radyo D ve Hakan Gündüz’ün 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (m) bendinde yer alan; “Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükmünü ihlalden cezalandırılması için Üst Kurul’a havale etti.
Konuyu inceleyen RTÜK, Taha Yücel, A. Vahap Darendeli ve Hasan Tahsin Fendoğlu’nun karşı çıkmasına rağmen, şu gerekçelerle DJ Hakan Gündüz’e ceza vermedi:
“Söz konusu yayına ilişkin olarak SKAAS üzerinden yapılan dinlemede, izleme raporunda yazıldığı şekildeki sözlerin hiçbir şekilde anlaşılamadığı ve duyulmadığı görüldüğünden, 6112 sayılı Kanun’un herhangi bir hükmünü ihlal eden bir hususun olmadığı, değerlendirilmiştir.”

GÜNÜN SÖZÜ
Konuşma, insanın aklını kullanma sanatıdır. (Eflatun)