MİLLİYET CADDE – 1 NİSAN 2014 SALI  –  ALİCE

Mint Yapım’ın davetinde TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ve TRT 1’in Kanal Koordinatörü Kurtuluş Zeydan’dan, kanalın ekranına getirecekleri yapımların detaylarını öğrendim.
Eren, TRT 1’i eskisi gibi dönem dizisi denince akla gelen ilk kanal yapmanın peşinde olduklarını söyledi. TRT’nin bu amaçla önümüzdeki yayın dönemi için hazırlık içinde olduğu bir dizi proje var. Bunlardan ilk çekimi başlayacak olan Osmanlı’nın kuruluş dönemini ekrana taşıyacak ‘Diriliş’ olacak.
TRT 1’de ‘mini dizi kuşağı’ başlayacak. Bu kuşakta her ay bir dizi başlayıp bitecek. Her mini dizi, dört bölüm ve 90 dakika olacak. Bu kuşakta ‘Medine Müdafası’, ‘Kafkas Sürgünü’ gibi tarihi diziler yayınlanacak. TRT bu amaçla tarihçilerden oluşan bir komisyon kurdu. Tarihçiler, yapacakları çalıştay sonunda çekilecek konu ve dizilere karar verecek.
TRT’nin bu amaçla çekimlerini sürdürdüğü iki dizi var. Bunlardan biri ‘Çırağan Baskını’, diğeri ‘Büyük Kafkasya Sürgünü’…
Oyuncu kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Ceyda Ateş, Ahmet Mümtaz Taylan ve Caner Kurtaran’ın olduğu ‘Çırağan Baskını’nın yapımcısı PR DNA, senaristleri Eda Tezcan ve Fatih Özcan, yönetmeni Oğuzhan Tercan.

YERLİ TV FİLMİ KUŞAĞI

TRT 1’in yeni projelerinden biri; ‘televizyon filmi kuşağı’ olacak. TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, sektöre yeni senaristler, yeni yönetmenler kazandırmayı amaçlayan bu proje kapsamında yılda 30-50 arasında TV filmi çektireceklerini söyledi.
TRT’nin edebiyat uyarlamalarının film yapımında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da destek sözü aldığı bir proje bu.
TRT, ‘TV filmi’ kuşağı için de bir komisyon kurdu. Elinde projesi olup, bunu hayata     geçirecek yapımcı bulmakta sıkıntı yaşayan senarist ve yönetmenler, TRT’nin bu amaçla açacağı portala başvuracak. TRT, bu senaryolardan beğendiklerini hayata geçirmek için senaristler ve yönetmenlere, çalışabilecekleri yapımcıları önerecek.
İbrahim Eren, “Sadece belli türde filmler çektirmeyeceğiz. Edebiyat uyarlamaları da olacak, bilim kurgu da, çocuk filmi de… Örneğin ‘2071 Türkiye’si diye bir bilim kurgu filmi de çektireceğiz. 1071’de Malazgirt’ten Türkiye’ye
giren Türkler’in bin yıl sonraki hayatını da ekrana taşımayı amaçlıyoruz” dedi.

TRT 1’DE İKİ YENİ YARIŞMA

TRT 1’in yeni dönemde iddialı olduğu bir başka kulvar da yarışmalar… Henüz TRT 1’de yayınlanmadan Fransa’ya satılan ‘Joker’ adlı yeni yarışmanın yapımcısı, Rüyhan Duralı.
Sunucusu bugün, yarın belli olacak ‘Joker’, ‘Kim 500 Bin İster?’in benzeri bir yarışma.
TRT’nin diğer yarışması ise yabancı format.
Hayal Mahsülleri’nin TRT 1 için ‘Akıl Kârı’ adıyla yapacağı yarışma; yetenek, bilgi ve dikkat üzerine
kurulu…

‘YEDİ GÜZEL ADAM’ DİZİSİ GELİYOR

_DSC0966‘Mini diziler’, ‘TV Filmi’ gibi yeni kuşakların yanı sıra TRT 1, normal diziler yayınlamaya da devam edecek. TRT 1’in bitecek dizileri de şimdiden belli, onların yerine başlayacak yeni yapımlar da.
Ekran Resmi 2014-03-30 11.50.52 AMTRT 1’in yanı dizilerinden biri Kahramanmaraş’ta çekimleri süren ‘Yedi Güzel Adam’… TRT 1’in Koordinatörü Kurtuluş Zeydan, ‘Yedi Güzel Adam’la ilgili şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ta aynı okulda okumuş, birlikte edebiyat dergisi çıkarmaya çalışmış, kimi daha sonra aynı okula öğretmen olarak gelmiş yedi şairin hikayesini anlatan bir dizi bu… Okuduğu liseye edebiyat öğretmeni olarak gelen Erdem Beyazıt’ın gözünden hem 1958, hem 1974 yıllarını paralel kurguyla izleyeceğiz. Bunu yaparken o yılların Türkiyesini de anlatacağız.”
Diziye adını veren Maraşlı şairler şunlar: Cahit Zarifoğlu, Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Ali Kutay, Akif İnan, Nuri Pakbil.
Yıldız Çağrı Atiksoy’un kadın başrol oyuncusu olduğu dizinin ilk bölümü 19 Nisan Cumartesi ekrana gelecek. İlksen Fırat ve Ömer Çam’ın yapımcılığını üstlendiği dizinin senaryo danışmanı Ahmet Tezcan, senaristi Şilan Avcı, yönetmeni ise Levent Demirkale.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bir kadının haklı olmaktan anladığı şey, tüm suçun onda olmamasıdır.” (Sophie Arnould)