MİLLİYET TV – 8 ŞUBAT 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

54 ülkede yayınlanan Türk dizilerinin kahramanları oralarda yaşayan kadınlara nasıl rol model oldu?

fatmagulun-sucu-ne“Aynı ofiste benden daha üst makamdaki Robert ile sevgiliydik. Kimseye söyleyemiyorduk. Bu bizi yaralıyordu. Çünkü pozisyon olarak kendinden daha alt düzeydeki birisiyle ilişkisinin olduğunu ailesine söyleyemiyordu. “Binbir Gece” dizisini izlemeye başladım. Dizi bana ilham verdi. Çünkü benzer bir durum vardı. Üstelik de çok romantiklerdi. Biz de bunu yapabiliriz diye düşündüm. Çünkü aşkın bir sınırı yok, saklanacak bir şey de değil.”
Bu sözlerin sahibi kim mi? Bulgaristan’dan Tzvetelina Kamenova…
Ali Ağaoğlu’nun gündem yaratan Ayazağa 1453’ün reklamında çizilen hiçbir mimari projeyi beğenmeyip “Çok sıradan” dediği gibi bu olayı da “sıradan” görenler olabilir… Buyurun o zaman başka bir çarpıcı örnek. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Samar Saban’ın sözleri bunlar:
“13 yaşında evlendirildim. Cinsel istismar ve şiddet görüyordum. Dışarıya tek başıma çıkmamı kocam yasaklamıştı. Kadın arkadaşlarımla görüşemiyordum. Çok zor dönemler geçirdim. Evde oturmak zorunda kalınca da ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisini izlemeye başladım. Fatmagül’ün hukuki olarak hak arama mücadelesini izleyince “Ben neden yapmıyorum” dedim. Ayaklarının üzerinde durmaya çalışan Fatmagül bana cesaret verdi. Boşanma davası açıp kocamdan ayrıldım. Şimdi kadın arkadaşlarımla görüşebiliyor, alışverişe gidebiliyorum.”
Dünyanın 54 ülkesinde gösterilen Türk dizilerini izleyen kadınlarla Sibel Akın gibi akademik çalışmalar yapıldıkça kimbilir daha neler çıkacak ortaya? Her fırsatta Türk dizilerini aşağılayanlara, olayın bir de bu yüzünü göstermek istedim.

7 YENİ DİZİSİNDEN HİÇBİRİ TUTMADI

Show TV gibi bir kanalın bir sezon boyunca ekrana getirdiği hiçbir yeni diziyi tutturamaması ilginç değil mi? Kanalın şu an yayında olan dizi sayısı 8…
8 diziden hiçbiri gün birincisi olmuyor… Bu dizilerden “Benim İçin Üzülme”, “Fatih Harbiye”, “Pis Yedili” ve “Dila Hanım”ın durumu “iyi”, diğerleri reyting açısından “kötü”…
Dikkat ederseniz bu dört diziden üçü transfer…
“Benim İçin Üzülme” atv’den, “Fatih Harbiye” FOX’tan, “Dila Hanım” Star TV’den geldi…
Sadece “Pis Yedili” kanalın kendi dizisi, o da yeni değil, eski…
Kanalın yeni yayın döneminde ekrana getirdiği yeni dizilerin durumu malum…
“Adını Kalbime Yazdım”, “Aşk Emek Hayaller”, “Sevdaluk” gibi kanalın yeni dizisi “Her Sevda Bir Veda” da “Bu dizi iş yapar” deyip, onay verenlerin yüzünü güldürmedi.
Çok merak ediyorum Show TV’de kimin ya da kimlerin bu dizilerin senaryolarını okuyup, onay verdiğini…
Show TV’nin iddialı tanıtımlardan sonra ekrana getirip, ancak ikişer bölüm yayınlayabildiği “Altındağlı”, “Saklı Kalan” ve “Firuze”yi de katarsak işin içine “7’de 0” çekenlerin önümüzdeki günlerde nelere imza atacaklarını tahmin etmek hiç de zor olmasa gerek.

FAİK ÇETİNER’E TAVSİYE

Tercüman’da çalıştığım 80’li yılların sonundan beri tanıdığım Habertürk’te ekrana gelen futbol programlarının yapımcısı ve moderatörü Faik Çetiner’e bir tavsiyem var. Sevgili Çetiner, ya yorumcu sayısını azalt ya da biri konuşurken diğerlerine dinlemede kalmaları gerektiğini öğret.