MİLLİYET TELEVİZYON – 13 Ekim 2012 Cumartesi  ALİCE

Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora, “Şu an dizilerde oynayan 820 oyuncu var ve bunlardan sadece 4’ü sigortalı. Diğerleri Bağkur’lu” dedi. BİROY Başkanı Janset Paçal, 1995 öncesi çekilen filmlerden 3 bininden telif hakkı alabilmek için 153 üyeleri adına dava açacaklarını açıkladı.

“49. Altın Portakal”ın bitimine bir gün kala Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora, BİROY Başkanı Janset Paçal ile Oyuncular Sendikası ve BİROY’un Hukuk Birimi Koordinatörü Av. Sedef Erken Sanlısoy’un iki meslek örgütünün faaliyetlerine dair üyelerini bilgilendirme toplantısı vardı Rixos’ta.
Aynı ekip, Adana Altın Koza’da da aynı amaçla toplantı yapmış ama çok katılan olmamıştı.Antalya’daki katılım fena değildi.
Toplantının yapıldığı salonda Eşref Kolçak, Salih Güney, Şerif Gören, Ahu Tuğba, İlyas Salman, Suna Yıldızoğlu, Suzan Kardeş gibi ünlülerin yanı sıra 60’tan fazla kişi vardı.
Toplantının konu başlığı “Yeni sezonda neler olacak?”tı, o yüzden televizyon üstüne yazılar yazan biri olarak, böyle bir toplantıyı izlemem kaçınılmazdı.
Toplantının başında Alabora dedi ki, “İki yıl önce televizyonlarda oyuncuların sigortasızlığı konuşulmuyordu, ama bugün birçok kanalda tartışılıyor bu…”
Alabora, sendika olarak yaptıkları çalışmalar sonunda oyuncular için temel sorunları saptadıklarını ve bunların çözümü için de çalışmaya başladıklarını söyledi.
Peki neydi bu sorunlar?
Oyuncuların sigortalı olmaması.
Çalışma koşullarının zorluğu.
Taban ücretlerinin belirsizliği.
Telif hakları.
Sektördeki yapımcıların oyuncuları “serbest meslek erbabı” sayıp sigortalı yapmamasının birçok sorunun ana kaynağı olduğuna dikkat çeken Alabora, sözlerini şöyle sürdürdü:

Oyuncular da “işçi” sayılmalı
“Önümüzdeki öncelikli mesele budur. Türkiye’de oyuncular “işçi” kabul edilmezken, dünyada bu nasıl oluyor diye araştırdık ve gördük ki, bizdeki gibi değil. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hepsinde oyuncular sigortalı… Bizde de eninde sonunda olacak bu.
Bugün 820 oyuncusu var dizilerde oynayan. Bunlardan sadece 4’ü sigortalı, geri kalan 814 kişiBağkur’lu… Dünyada olduğu gibi bizde de yapımcı – oyuncu ilişkisi işçi – işveren şekline dönmeli.”
Sendika olarak 1 Eylül 2012’de yazılı başvuruyla SGK’dan bu anlamda bütün sektörde denetimyapmasını istediklerini, pek yakında 100 civarında denetçinin setlerde denetime başlayacağını anlatan Alabora’nın dikkat çektiği bir diğer konu da şu:
“Oyuncuları sigortalı yapmaya yanaşmayan yapımcılar diyor ki, ‘Oyuncular sigortalı olduğu zaman telif hakkını kaybeder. Oyuncusunu sigortalı yani bağlı çalışan yapan hiçbir yapımcısı o sanatçının filmreklam ya da başka işlerde çalışmasına izin vermez. ’
Doğru değil bu… Oyuncuları sigortalı yapmadan da onlarla yaptıkları sözleşmeyle bütün haklarını ellerinden alıyorlar, film, reklam, TV programı gibi başka işlerde çalışmalarını kendilerinin yazılı iznine bağlıyorlar.
Bu böyle devam edemez. Değişecek bu düzen.”

 

Kemal Sunal örnek oldu 153 oyuncu dava açıyor
Oyuncular açısından en büyük sorunlardan biri de telif hakkı…
Yıllardır Türkiye’de oyuncular, televizyonlarda defalarca yayınlanan filmlerinden telif alamadıklarından dert yanar, ama nedense bu sorun bir türlü çözüme kavuşmaz.
Ne zaman ki, Kemal Sunal’ın varisleri sanatçının 1995 öncesi çektiği filmlerden telif almak için dava açtı ve Yargıtay, Sunal ailesini haklı gördü, durum değişti.
BİROY, bu davayı emsal gösterip dava açmak için düğmeye bastı.
Şimdiye kadar kendilerine 153 üyenin başvurup vekaletname verdiğini söyleyen BİROY Başkanı Janset Paçal, “Kemal Sunal davasını emsal gösterip haftaya açacağız bu davayı” dedi. Oyuncular Sendikası ve BİROY Hukuk Birimi Koordinatörü avukat Sedef Erken Sanlısoy’dan rica ettim, dava açmaları için kendilerine vekaletname veren 153 oyuncu ile rol aldıkları filmlerin listesini…
1995 yılından önce çekilen 3 binden fazla film ilgilendirecek bir dava olacak bu…
3.000 filmin listesini yayınlamam olanaksız ama davacı 153 oyuncuyu yazarsam anlaşılacaktır davanın büyüklüğü ve önemi…

 

Sinemanın ünlüleri telif hakkı peşinde
Neslihan Özay Aka, Nur Gürkan, Nergis Çorakçı, Ali Yaylı, Ali Uyandıran, Ali Tutal, Ali Çoban, Orsel Sonat, Ökkeş Avgın, Özkan UğurRamazan Akboğa, Sabriye Kara, Savaş Akova, Atilla Arcan, Ece Uslu, Eray Özbal, Erden Alkan, Fatma Karanfil, Funda Ersin Yükseker, A. Fuat Onan, Yaşar Cemil Akın, Selma Sonat, Erol Demiröz, Erol Tezeren, Ertaç Özden, Erol Alpsoykan, Yalçın Güzelce, Ülkü Ülker Yurtsever, Ümit Belen, Yeşim Kopan, Yeliz Tozan Uysal, B. Yavuz Karakaş, Gülenay Kalkan, Levent Can, Levent İnanır, Levent Özdilek, Mehmet Esen, Meral Orhonsay, Mustafa Turan, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Mahmut Cevher, Kenan Bal, Jülide Kural, Bülent Kayabaş, Talat Bulut, Kadir İnanırHaluk BilginerRutkay Aziz, Ayfer Özcan, Betül Arım, Necmettin Çobanoğlu, S. İskender Bağcılar, Aytaç Arman, Aysun Denemeç Güven, Aysan Sümercan, Songül Şener Kaya, Suavi Eren, Şerif Sezer, Serdar Sönmemiş, Ayten Uncuoğlu, Aytaç Öztuna, Meltem Savcı, Merih Akalın, Meriç Başaran, Metin Yıldırım, Mine Sun, Mustafa Şimşek, Mustafa Suphi Baltacı, Nalan Başaran, Erkan Can, Muzaffer Çetinyılmaz, İhsan Ustaoğlu, İlker Aksum, Laçin Ceylan, Mehmet Çepiç, Melih Çardak, Hasan Karcı, Işık Aral, Selma Kayabaş, Nilüfer Açıkalın, Parla Şenol, Güzin Çorağan,Güner Özkul, Can Kolukısa, Can Başar, Burak Sarımola, Burak Gülgen, Demet Genç Demirbilek, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Canan Akgül, Birsen Dürülü, Uğur Polat, Tuncay Akça, Tayfun Sav, Tuğrul Meteer, Zeki Alasya, Yüksel Arıcı, Ziya Kürküt, Zihni Göktay, Tayfun Çorağan, Avni Yalçın, Erdoğan Akduman, Göksel Arsoy, Güler Ökten, Ulvi Alacakaptan, Aydan Şener, Mesut Akusta, Selçuk Uluergüven, Selahattin Taşdöğen, Sema Önur, Suna Selen, Tarık Akan, Nur Sürer, Yusuf Sezgin, Bulut Aras, Radife Baltaoğlu, İzzet Günay, Erol Günaydın, Neslihan Acar, Nükhet Egeli, Osman Cavcı, Cengiz Sezici, Murat Ergür, Yusuf Çetin, Ruhsar Gültekin, Menderes Samancılar, Nurseli İdiz, Hesna Gülay Uyanık, Şebnem Kadriye Cantez, Mustafa Alabora, Haldun Dormen, Tolga Savacı, İlyas Salman, Yalçın Özden,Meltem Cumbul, Ümran İnceoğlu, Olgun Şimşek, Nurten Koba, HümeyraAkbay, Adnan Mersinli, Yaprak Özdemiroğlu, Filiz Taçbaş, Selda Alkor, Ahmet Gergin, Suna Yıldızoğlu, İsmet Üstekin, Hatice Ayla Arslancan, Ülkü Cerrahoğlu, Halil İbrahim Ergün ve Şebnem Kadriye Cantez…