MİLLİYET CADDE – 7 NİSAN 2014 SALI   –  ALİCE

Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen ‘Antalya Televizyon Ödülleri’nin bu yıl beşincisi yapılacaktı.
‘Türkiye’nin Emmy’si’ olarak adlandırılan Antalya Televizyon Ödülleri için belirlenen tarih 9-10 Mayıs’tı… 10 Mayıs Cumartesi akşamı tam 36 kategoride yıla damgasını vuran te-levizyon yapımları ve kişiler ödül alacaktı. Ancak 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı el değiştirince, ‘5. Antalya Televizyon Ödülleri Töreni’ tehlikeye girdi.
Çünkü ‘Antalya Televizyon Ödülleri’nin finansmanını Antalya Büyükşehir Belediyesi sağlıyor, organizasyonu ise AKSAV yapıyordu. Dört yıl ‘kör-topal’ da olsa yürüdü bu işbirliği ve ödül töreni gerçekleşti.

PLANLAR TUTMADI
İş, 9-10 Mayıs’ta yapılacak törene gelince Mustafa Akaydın’ın ekibi ya, “Nasıl olsa seçimi biz alacağız” diyerek aylar öncesinden işin ihalesini yapmadı ya da “Ödül töreni seçimlerden sonra. Kaybedersek bizden sonra tufan” diyerek böyle bir taktik uyguladı.
Sonuçta 30 Mart’a kadar CHP’li Mustafa Akaydın’ın yönettiği Antalya Büyükşehir Belediyesi, AKSAV’la hizmet alımı sözleşmesi yapmadı. AKSAV’ın belediyenin maddi desteği olmadan 1-1.5 milyon liralık ödül törenini yapması mümkün değil. Çünkü AKSAV’da para yok.

PARA YOK, BORÇ ÇOK
Vakıf, Menderes Türel zamanından kalan dört milyon TL civarındaki borcu ancak üç milyon TL’ye indirebildi. 30 Mart’ta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı CHP’den AKP’li Menderes Türel’e geçti.
Türel, Mustafa Akaydın’ın ‘İsmail Cem Televizyon Ödülleri’ diye başlattığı, sonra ailesi izin vermeyince ‘Antalya Televizyon Ödülleri’ne dönüşen projeyi devam ettirmeyebilir.
Zaten konuşulanlar da bu yönde…
Menderes Türel, bugüne kadar Altın Portakal’da olduğu gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle AKSAV’ın işbirliğiyle yapılan ‘Antalya Televizyon Ödülleri’ni AKSAV’ı devre dışı bırakarak yapmak isteyebilir. Bu da AKSAV’ın ‘5. Antalya Televizyon Ödülleri’ için aylardır yaptığı çalışmanın çöpe gitmesi demek.

YILDIZLAR GİDER Mİ?
AKSAV’da dört yıldır bu işi yapan insan kaynağı ve birikim var ama belediyede bu yok…
Gezi Parkı’ndan sonra AKP ile şov dünyasının ilişkisi de malum.
AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya Kültür Sanat Vakfı’nı by-pass ederek yapacağı bir ödül törenine TV yıldızları katılır mı?
Türkiye’deki kutuplaşmanın Antalya TV Ödülleri’ne yansımayacağını düşünmek için olaylara ‘at gözlüğü’ ile bakmak lazım.
Beş yıl aradan sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna yeniden oturan Menderes Türel’in ‘Türkiye’nin Emmy’si’ sayılan ‘Antalya Televizyon Ödülleri’ için nasıl bir akıbet düşündüğünü merak ediyorum.

SEVSİNLER SİZİN SELFIE’NİZİ E Mİ?

Oscar ödül töreninde sunucu Ellen DeGeneres’in kendi cep telefonuyla çektiği, ünlülerle kafa kafaya verilmiş pozundan sonra bir selfie modasıdır gidiyor.
Çünkü sunucunun o gece çekip Twitter’a yüklediği bu poz 3 milyon 400 bin kez retweet’lendikten sonra herkes kafaları bir araya getirip, kendi kendini çekmeye başladı.
Hollywood’un trend yaratma gücünü bir kez daha göstermesi bir yana, selfie adı altında komik şeyler de olmaya başladı aslında…
Fotoğraf makinesinin icat olduğu günden bu yana çekilen ‘hatıra fotoğrafları’nı da selfie’den sayanlar var artık… Allah müstehakkınızı vermesin e mi?
İnsanların bir ünlünün etrafında toplanıp, karşılarındaki kişiye poz vermelerine ‘hatıra pozu’ denir. Arkadaşlarınızla ya da bir ünlüyle toplu fotoğraf çektirmek için üçüncü sahıslardan yardım almak yerine teknolojinin geldiği nokta sayesinde kendi işinizi kendiniz görmenin resmidir ‘selfie’… Çaktınız mı aradaki farkı?
‘Selfie’nin kısa sürede geçirdiği evrim bana, Ferhan Şensoy’un ‘Ferhangi Şeyler’deki bir sözünü hatırlattı:  “Aşık Mahsuni Şerif, ‘Dom Dom Kurşunu’nu Kahramanmaraş’ta öldürülen devrimcilerin ardından ağıt olarak yaktı, siz discolarda dans edesiniz diye değil.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Ne kadar akıllı olursan ol, yine de bir deliye danış. Çünkü akıllılar beyinleriyle, deliler yürekleriyle düşünür. Ve yürek beyinden daha az yanılır.”