MİLLİYET CADDE – 25 KASIM 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Acun Ilıcalı’nın TV8’i satın almasından sonra kanalda hangi yapımların ve çalışanların işine son verildiği haberleri “Çin işkencesi”ne dönüştü. Ilıcalı, Acun Medya’dan getireceği 150 kişilik ekibiyle devam edecek. Buna rağmen üç yapımla dört ekran yüzünün kalmasını istedi…

Acun Ilıcalı’nın TV8’i satın almasından sonra kanalda hangi yapımların ve çalışanların işine son verildiği haberleri “Çin işkencesi”ne dönüştü adeta… Hergün bir haber çıkıyor medyada. Oysa TV8’de neler olacağı günler öncesinden belliydi.
Çünkü Ilıcalı, daha başından açıkladı TV8’i alınca ne yapacağını: “TV8’de haber, tartışma, spor, dizi ve film değil, Acun Medya’nın yapacağı yarışmalar, şovlar olacak.”
Satış sırasında taraflar arasındaki anlaşma uyarınca
MNG Holding, bazı birimlerdeki bazı elemanlar hariç tüm çalışanları çıkarıp, tazminatlarını ödeyecek, Ilıcalı, TV8’in yayınlarını Acun Medya’dan getireceği 150 kişilik ekibiyle sürdürecek. Buna rağmen üç yapımla dört ekran yüzünün kalmasını istedi Acun Ilıcalı.
“Bay Tahmin”i hazırlayıp sunan Murat Özarı ile Fikret Engin’i tutmakla yetinmedi Ilıcalı, gece geç saatlerde yaptıkları programın saatini öne aldı ve sayısını da ikiye çıkardı.
TV8’de başka kimler kalacak diye sorduğum Ilıcalı’nın verdiği yanıt şuydu: “Murat Özarı ile Fikret Engin’in dışında Özge Uzun (Erken Baskı) ve Oylum Talu’nun (Anlatacaklarım Var) programları da devam edecek.”

DOĞRU REYTiNG ÖLÇÜMÜ TÜiK’iN ANKETiNE BAĞLI

Defne Samyeli ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) arasında olanları okumayan yoktur herhalde. TÜİK’in “Hane Halkı Tüketim Araştırması” kapsamında Samyeli’nin evinde de çalışma yapmak istediğini, onun bu teklifi reddettikten sonra yaşananları Resmi Gazete ve Süveyş Kanalı dışında herkes verdi çünkü…
Samyeli ile TÜİK görevlileri arasında nasıl bir diyalog geçtiği, kimin haklı kimin haksız olduğunu bir yana, benim dikkat çekmek istediğim konu şu: Ölçümleri ister eski şirket AGB yapsın, isterse bugünkü TNS, çoğu kez bazı televizyon programlarının aldıkları reytingler hep tartışılır.
“Dizilerin ve televizyon programlarının reytinglerini belirleyen insanlar kimdir? Nasıl seçilirler? Bunları kim belirler?”Açıklıyorum… TÜİK’in verileri olmasa ne AGB, ne TNS, ne de SBT reyting ölçümü yapabilir bu ülkede.
Yöntemi “özel hayata müdahale” midir, değil midir bilemem, ama bilinmesi gereken bir şey var ki, o da şu: Bir ülkede doğru reyting ölçümünün olmazsa olmasıdır hane halkı araştırması.
Bizde bu araştırmayı TÜİK yapar, reyting şirketleri de cihazlarını bu verilere göre yerleştirir hanelere… TÜİK, 20 milyon hanelik Türkiye’de onları temsilen 13 bin hanede bu çalışmayı yapmasa, sosyodemografik haritamızı kim çıkaracak? Nasıl anlaşılacak Türkiye’nin yüzde kaçının AB, ne kadarının C, D veya E grubu olduğu?
İnsanların yıllar içinde gelirlerinin ve tüketim alışkanlıklarının değişip değişmediği nasıl anlaşılacak? Bunu öğrenmenin tek yolu var; il il, hane hane dolaşıp, saha çalışması yapmak. Şimdi siz böyle çalışmayı yapanları, “Ünlülerin özel hayatını merak eden kamu görevlileri” diye lanse ederseniz olmaz. Şayet reyting ölçüm cihazlarının doğru hanelere yerleştirilmesini istiyorsak, anlayış göstereceğiz TÜİK’e… Bunu yapmadığımızda da itiraz etmeyeceğiz reytinglere!

OKTAY KAYNARCA ESKi DiZiSiNE KARŞI

Az ya da çok televizyon izlemişliği olanların çoğu “Kurtlar Vadisi Pusu”nun hangi kanalda yayınlandığını karıştırabilir, ama gününü karıştırmayacaklarından eminim. Çünkü bu ülkede yıllardır perşembe, “Kurtlar Vadisi” günüdür…
11’inci yılında bile bir dizi o ülkenin en çok reyting alan yapımıysa, onun karşısına yeni bir iş koymak, bile bile intihar, ama Kanal D yaptı bunu.
Kanal D, başrollerini Oktay Kaynarca ile Sanem Çelik’in oynadığı “İnadına Yaşamak”ın ilk bölümünü, ATV’nin “Kurtlar Vadisi Pusu”nun (KVP) “Özet”ini yayınlarken yani saat 20.00’den itibaren ekrana getirmeye karar verdi. Müthiş riskli bir hamle bu.
Normalde “KVP”nin özeti 40 dakika. ATV, “özet”i kısa tutup, “yeni bölüm”ü öne çektiği anda “İnadına Yaşamak” 14-0 mağlup başlar maça.
Kaynarca, yıllarca “Çakır”ı oynadığı, bugün 14 reytingle ülkenin en çok izlenen işi olan “KVP” karşısında yeni dizisini tutturursa gerçekten de “İnadına Yaşamak” denir buna.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bana para verme, Acun olmayı öğret!”