MİLLİYET CADDE – 8 MAYIS 2013 ÇARŞAMBA   –  ALİCE

Düne kadar +1, tanıtımlarda Uğur Dündar’ın adını vermiyordu. Tanıtımlar değişti ve kanal “Hasret bitiyor, efsane geri dönüyor”la Dündar’ı tanıtmaya başladı.

ugur_dundarin_kanali_arti_1_h19706

Nisan başında ‘test yayın’dan normal yayına geçiş yapan +1 TV (artı bir), günlerdir ana haber bültenini teslim edeceği anchorman’in tanıtımlarını yapıyordu. İlk tanıtımlarda +1, Uğur Dündar’ın adını vermiyor ama silüetteki kişi belli ki ünlü haberci.
+1’in ‘Efsane dönüyor’ tanıtımı, bütün televizyon habercilerini ‘görmeyen’, ‘duymayan’ Türkiye’nin gerçeklerini haber yapamayanlar olarak gösteriyordu.
“Pek yakında efsane dönecek ve ekranlardaki ‘üç maymun dönemi’ bitecek” deniyordu tanıtımda.
Dün gece baktım o tanıtım değişti. +1, Uğur Dündar’ı tanıtmaya başladı:
“Hasret bitiyor, efsane geri dönüyor.”
Ne zaman mı?
Doğan Holding’in Star’ı Doğuş Grubu’na satmasının ardından Ekim 2011’de ekrana veda eden Dündar’ın 19 aylık hasreti, 13 Mayıs Pazartesi akşamı sona erecek.

BAHÇEŞEHİR İLETİŞİM’İN DEKANI ŞAŞIRTTI BENİ!

Habertürk’te “İnternetteki ‘sözlük’ler bilgi mi veriyor, hakaret mi ediyor?” polemiğine ilişkin Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen’in açıklamalarını okuyunca şaşırdım.
Neden mi?
Gürgen’in şu sözleri
yüzünden:
“Nicelik olarak bilgi ve hakaret oranlarına baktığımda bilginin daha ağırlıklı olduğunu görüyorum. Kendi hakkımda da bu sözlüklerde epeyce entry var. Çoğu güzel şeyler, sağ olsun yazanlar. Çevremde bu sözlüklere herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek amacıyla giren çok
fazla insan var.
Birisini işe alacaklar mesela, o kişi hakkında sözlüklerde yazılanlara bakıyor. Eğer olumlu şeyler varsa değerlendirme yapanların üzerinde fevkalade olumlu oluyor. Uzun yıllar Anadolu Üniversitesi’nde hocalık yaptım, İstanbul’a taşındım. Sonradan öğrendim ki bana teklif getirirlerken benim hakkımda bir sözlükte yazılanlar önemli ölçüde etkili olmuş. Bana bunu kendileri dile getirdi. Ben de herhangi bir konuda özellikle kişiler bazında çok bakıyorum.”
Bahçeşehir Üniversitesi bir öğretim görevlisini alırken yaptığı akademik çalışmalara, yayınlara değil de, o kişi hakkında
‘sözlük’lerde yazılanlara bakıp, karar veriyorsa diyecek bir lafım yok onlara.
Ancak şöyle de bir soru
yöneltmek isterim sevgili Haluk Gürgen’e:
Hocam bu mudur doğru olan, yoksa Amerika’daki gibi, karar verenler etkilenmesin diye iş başvurusu yapanların CV’lerinin fotoğrafsız olması mı?

‘ÇOCUKLAR DUYMASIN’ ‘ARKASI YARIN’ OLDU

Cocuklar-Duymasin-75.-Bolum-Fragmani-izle1Kim ne derse desin, Fox’un ne ‘eşi’ var, ne de ‘benzer’i.
Bir kere Kanal D, Star, ATV ve Show TV’den bambaşka bir yönetim anlayışları var.
Bir bakıyorsunuz ana haber bültenini rakiplerinden saatler sonra yayınlıyorlar, bir bakıyorsunuz ‘ana haber’i herkesten önce yayınlamaya başlayan da onlar. Show TV’nin ‘tutmadı’ diye kaldırdığı ‘Lale Devri’ni aldılar ve
ısrarla arkasında durup zirveye
taşıdılar.
En çok ‘arkası yarın’ Fox’ta.
Fox yöneticileri, yeni yayın döneminde büyük olasılıkla
‘Yer Gök Aşk’ı kaldıracak, ‘Lale Devri’ni de reyting aldığı sürece devam ettirecek.
ATV seyircilerine “Elveda”
diyen ‘Çocuklar Duymasın’ı alan Fox, sevilen komedi dizisini
‘arkası yarın’a dönüştürecek.
‘Çocuklar Duymasın’, eylül ayından itibaren hafta içi beş gün, ana haber bülteninden önce ekrana gelecek. Fox, her gün bir saatten, her hafta ortalama beş saat ‘Çocuklar Duymasın’ yayınlayacak.

‘PİS YEDİLİ’NİN AKIBETİ

pis_yediliHayli zamandır Show TV’yi tek başına sürükleyen ‘Pis Yedili’nin bu hafta yeni bölümü ekrana gelmeyince, fanatiklerini merak sardı.
“Pis Yedili bitiyor mu?”, “Pis Yedili, başka bir kanala mı geçiyor?” gibi soruların ardı arkası gelmeyince telefon açtım, senaristi ve yapımcısı Gani Müjde’ye.
‘Pis Yedili’nin bu hafta yeni bölümünün ekrana gelmeme sebebi ‘tamamen duygusal’.
Malum Show TV, ekonomik darboğazda.
Show TV, doğrudan reklam verenlere yaptırıyor yapımcıların ödemesini. Kanalın yeni bir reklam ajansı bulması zaman aldığı için bu hafta ‘Pis Yedili’, Gani Müjde’nin söylemiyle “Taklaya geldi” ama sorun giderildi.
Yeni bölümü haftaya ekranda olacak ‘Pis Yedili’, ‘yaz tatili’ne kadar da Show TV’de
yayınlanacak ama sonrası
Allah kerim!
‘Pis Yedili’nin ekran serüveni Show TV’de de sürebilir, başka bir kanalda da.
Çünkü henüz yapılmış bir anlaşma yok ortada.

GÜNÜN SÖZÜ
Ne tuhaf değil mi? “Sensiz yaşayamam” diyen insanların hepsi yaşıyor, ama başkalarıyla!