MİLLİYET CADDE – 1 MAYIS 2013 ÇARŞAMBA   –  ALİCE

Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Ustalara Saygı Gecesi’nde Uğur Dündar’ı sevenleri yalnız bırakmadı. Nedim Şener ve Soner Yalçın’dan bahseden Dündar, “Nedim ve Soner’i cezaevinde görmek istemezdim, maalesef gördüm” derken gözyaşlarına hakim olamadı.
Beşiktaş Belediyesi’nin ‘Ustalara Saygı Gecesi’nin nisan ayı konuğu Uğur Dündar’dı. Akatlar Kültür Merkezi, Dündar sevenler tarafından hınca hınç dolduruldu.
Faruk Şüyun’un organize ettiği ‘Ustalara Saygı’ gecelerinde o kişinin hayatında iz bırakanlar sırayla çıkıp, ortak anılarını anlatır, o ünlü hakkında görüşlerini açıklar.
Dündar için düzenlenen gecede de öyle oldu.
İlk konuşmacı Dündar’ın TRT yıllarından ustası Halit Kıvanç’tı.
Kıvanç’ın ardından gazeteciler Nedim Şener, Atilla Sertel ve Sözcü Gazetesi’nin Haber Koordinatörü Ferda Öngün, tanıdıkları Dündar’ı anlattı.
Her konuşmacının ardından birkaç cümle de kendisi eden Dündar, Nedim Şener ve Soner Yalçın’dan bahsederken duygulandı.
Dündar, “Nedim ve Soner’i cezaevinde görmek istemezdim, maalesef gördüm” derken gözyaşlarına hakim olamadı.

EŞİ YASEMİN, KIZI DAMLA, KÜÇÜK OĞLU BARTU'NUN HAZIR BULUNDUĞU GECEDE UĞUR DÜNDAR'IN BÜYÜK OĞLU BORA YOKTU. DÜNDAR, "O GELEMEDİ ÇÜNKÜ, DERS ÇALIŞMASI GEREKİYORDU" DEDİ.
EŞİ YASEMİN, KIZI DAMLA, KÜÇÜK OĞLU BARTU’NUN HAZIR BULUNDUĞU GECEDE UĞUR DÜNDAR’IN BÜYÜK OĞLU BORA YOKTU. UĞUR DÜNDAR, “BÜYÜK OĞLUM  GELEMEDİ ÇÜNKÜ, DERS ÇALIŞMASI GEREKİYORDU” DEDİ.

Dündar, gözyaşlarını silerken gecenin sunuculuğunu yapan Özlem Gürses, sahneye Soner Yalçın’ı davet etti.
Cezaevine girmeden toplum önünde konuşmayı beceremeyen biri olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Kalabalıklar karşısında konuşmayı bize, bizi içeri atanlar öğretti. Artık her fırsatta konuşacağız” dedi. Dündar’ın nasıl bir kahraman olduğunu anlatan Yalçın, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için benim adayım Uğur Dündar’dır.”
Salondakiler öneriyi uzun süre alkışlayarak destek verdi, ama Dündar itiraz etti:
“Soner’e ne kötülük ettim de beni belediye başkanı yapmak istiyor! Belediye başkanlığı elbette ki çok çok önemli bir görev, ama herkes bildiği işi yapmalı. Ben nefesim yettiği sürece gazeteci Uğur Dündar olarak hizmet etmek istiyorum size.”
Ünlü ressam Yalçın Gökçebağ,     1972 yılında kameraman olarak girdiği TRT’de yıllarca birlikte çalıştığı Uğur Dündar’a dair anılarını anlattı. Haber yönetmeni Suat Polat ve muhabir Hatice Demircan da Uğur Dündar’lı anılarıyla renk kattı geceye.

uğur 2

EKRANA NE ZAMAN DÖNECEK?

Dündar’ın mezun olduğu Vefa Lisesi Müdürü Şakir Öner, tiyatrocu Gülriz Sururi, asistanı Türkan Aydıncı, ‘Yalandan Kim Ölmüş’ kitabını birlikte yazdıkları Orhan Baykal, sanatçı Müjdat Gezen, gazeteci Haluk Şahin, +1 televizyonunun sahibi Altan Ertürk, eşi Yasemin, oğlu Bartu’nun Uğur Dündar’ı anlattıkları geceye eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan da telefonla katılıp, duygularını dile getirdi. Uğur Dündar’ın ana haberlerini sunacağı +1’in sahibi Altan Ertürk, ünlü televizyoncuyla aslında 38 yıl önce yollarının kesiştiğini söyledi ve ekledi:
“1975 yapımı ‘İşte Hayat’ filminde birlikte oynadık Uğur Dündar’la. O başrol oyuncusuydu, ben beş yaşında sendika maskotu bir çocuktum. 2-3 dakikalık rolüm vardı. Beni kucağına aldığında Uğur Dündar’dan söz almıştım, günün birinde kuracağım televizyonda birlikte çalışmaya.”
Ertürk’ün,  yaptığı espri üzerine Müjdat Gezen, mikrofonu alıp şöyle dedi:
“38 sene önce o beni kucağına almıştı, şimdi o benim kucağıma düştü mü demek istedin?”
Yeniden mikrofonu eline alan Ertürk, asla bunu kastetmediğini, Uğur Dündar’ın patronu değil, yol arkadaşı olduğunu söyledi. Gecenin yapıldığı gün ‘test yayını’nı bırakıp, normal yayına geçen +1’e ne zaman başlayacağı merak edilen Uğur Dündar tarih vermedi. Dündar, “Yandaş TV kanalı kurarsanız para yağar. Bağımsız bir kanal kurmaya gelince zorlaşıyor işler. Birçok zorluk halledildi, kanal uyduya çıktığında buluşacağız sizinle” dedi.

DİŞ DOKTORU KIRDI GEÇİRDİ

Geceye damgasını vuran Uğur Dündar’ın dişçisi Prof. Dr. Turhan Atalay oldu. Atalay, konuşmasına Dündar’la nasıl tanıştıklarını anlatarak başladı. Atalay, Dündar’ın kendisini götürdüğü Fenerbahçe maçlarını tek tek sıralayınca mikrofonu eline alan Müjdat Gezen’in “İlk defa biri Halit Kıvanç’ı geçti” demesi salonu kahkahaya boğdu. Atalay, Dündar’ın rol aldığı tavuk reklamıyla sektöre olan katkısını dile getirmeye kalkınca Gezen, yine devreye girip, “Hocam o anlatıldı” dedi. Atalay bu kez, boyu uzun, ama dişleri kısa Dündar’ın dişlerini nasıl uzattığını, zamanla ‘soruşturmacı televizyon gazeteciliği’nin yarattığı stresin, üst çenenin baskı yaptığı alt çenedeki dişleri nasıl kırdığını anlatmaya koyuldu. Salonda öyle bir hava oluştu ki, diş doktorunun her sözü, insanları güldürdü.

GÜNÜN SÖZÜ

Mutluluktan uçuyorum desem, biliyorum; elinde sapanla beni indirmek için hazırda bekleyen insanlar var!