28 Eylül 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Karun kadar zengin olsan ölünce dünyada kalıyor her şey. Çıplak geldiğimiz dünyadan çıplak gidiyoruz. Tarih boyunca insanoğlu için değişmeyen bu gerçeğe rağmen bilhassa ölen ünlülerin ardından yapılan miras kavgalarını aklım almıyor.

Hangi ünlülerin ardından kimler mirastan pay almak için dava açtığının ve sonuçların ne olduğunun listesini yayınlamaya kalksam, ‘Alice’ye ayrılan yer yetmez.

Temmuz 2022’de kaybettiğimiz İlhan İrem’in mirasının ikinci kez mahkemelik olduğu haberlerini okuyunca içim acıdı… Müzik dünyasının en naif, karıncayı bile incitmeyen insanının tüm mirasını eşi Hansu İrem’e bırakmasına itiraz eden kim? İlhan İrem’in abisi Erkan Aldatmaz’ın kızı Güliz Aldatmaz Gökçadır. Sanatçının tüm mal varlığına tedbir konmasını isteyen Gökçadır’ın avukatının iddiasına bakar mısınız?

“Vasiyetname geçersiz. İlhan İrem’in tüm mal varlığını eşine bırakması hayatın olağan akışına ve sanatçının karakterine aykırıdır.”

Allah Allah… İlhan İrem’in mirasını 32 yıllık eşine bırakmasının nesi hayatın olağan akışına ve sanatçının karakterine aykırı, anlamadım!

Shakira’ya vergi davası

Türkiye, günlerdir lüks harcamalarıyla gündem olan Dilan Polat’ın ne kadar vergi ödediğini merak ederken, İspanya’da Shakira hakkında vergi kaçırma davası açıldı.

Eski futbolcu Gerard Pique ile Barselona’da yaşadığı dönemde vergi kaçırmakla suçlanan Shakira hakkında, 8 yıl 2 aya kadar hapis ve 23.8 milyon euro para cezası öngören dava 20 Kasım’da başlayacak. Toplamda 12 duruşma olacak ve dava 14 Aralık’ta sonuçlanacak.

Yılda 183 günden fazla İspanya’da yaşadığı için bu ülke yasalarına göre vergi mükellefi olan Shakira, savcılığa göre İspanya’da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktardı.

Kolombiyalı şarkıcı, avukatı aracılığıyla yürütülen ön görüşmelerde Maliye ile anlaşmayı kabul etmedi, suçlamaları reddetti ve dava yolunu tercih etti. Anlaşılan o ki, Shakira’nın aşkı uğruna yerleştiği İspanya kabusu oldu.

Şarkıcı, kendisini aldatan iki çocuğunun babası Pique’den bir yıl önce boşanmasına rağmen ünlü futbolcu hâlâ Shakira’nın gündeminde.

Pique’ye gönderme yaptığı ‘Music Sessions Vol. 53’ adlı şarkısıyla 14 Guinness Rekoru kıran Shakira, Pique’nin kovduğu çocuklarının dadısı Lili Melgar’a ‘El Jefe’ klibinde yer verdi. Klipte “Lili Melgar, bu şarkı sana gelsin, sana tazminat ödemediler” diyen Shakira, ihaneti kendisine haber verdiği için Pique’nin kovduğu dadıya sahip çıktı. Shakira’nın geride bırakmasına rağmen bir türlü kapanmayan İspanya defterinden bakalım başka neler çıkacak?

ABD’li senaristler grevle istediğini aldı

Ünlü yakınlarının miras savaşları

Hollywood senaristlerinin beş aydır süren grevi bitti. Tüm sektörlerdeki yazarlar için önemli kazanımlar ve korumalar içeren yeni koşullar 146 günlük grevin sonunda geldi.

15 yıl sonra geçen mayıs ayında grev kararı alan senaristlerin istedikleri nelerdi?

Yapay zekânın kullanımının sınırlandırılması, dijital platformlardaki gösterimlerden adil gelir paylaşımı ve yazar gruplarındaki senarist sayılarının artırılması.

Amerika Yazarlar Birliği ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği arasındaki son görüşmede Netflix CEO’su Ted Sarandos, Disney CEO’su Bob Iger, Warner Bros Discovery CEO’su David Zaslav ve Universal İçerikten Sorumlu Başkanı Donna Langley gibi sektör yöneticileri vardı.

Çünkü artık Hollywood’da söz sahibi olan sadece film stüdyoları değil. Sinema ve dizi sektörünün en büyük oyuncuları artık dijital platformlar.

Bu yüzdendir ki Hollywood’da son yıllarda en çok kazanan oyuncular dijital platformlara iş yapanlar.

GÜNÜN SÖZÜ

“Gerçek yaşını söyleyen kadına asla güvenme! Onu söyleyen kadın her şeyi söyler.” (Oscar Wilde)