MİLLİYET CADDE – 15 ŞUBAT 2015 PAZAR  –  ALİCE

Star TV’de 21 Şubat’ta ‘Ve Kazanan’ adlı yeni bir yarışma başlayacak. Uraz Kaygılaroğlu’nun sunacağı yarışmada 101 jüri üyesi görev yapacak. Şebnem Ferah’la Kenan Doğulu’nun ‘master jüri’ olarak görev yaptığı ‘Ve Kazanan’ın nasıl bir yarışma olduğunu gözlemlemek için çekimlerine gittim.
‘O Ses Türkiye’yi yapan şirketten format hakkını satın alıp yarışmayı Star TV’ye yapan Promore Prodüksiyon…
Şirketin ortakları Gökhan Şükür’le Uygar Ataş, çekimlerin en iyi izlenebileceği yer olarak jürinin birinci sırasından yer ayırınca bana, mecburen oturdum jüri koltuğuna.
Sol tarafımda MSG’den İsra Gülümser’le Zeki Güner, sağ yanımda DMC Müzik’ten Samsun Demir, Avrupa Müzik’ten Cengiz Erdem ve Pasaj Müzik’ten Murat Doğan…

ŞAHANE SESLER DiNLEDiK

Her haftanın birincisinin Avrupa Müzik’ten single çıkarma, yarışmayı birinci bitireninse     250 bin TL nakit ve albüm     yapma şansı elde edeceği ‘Ve Kazanan’ın o akşamki çekimlerinde şu isimler yarıştı:
– Ali Özcan – Ender Yandımata ikilisiyle Doğukan Tuğrul
– Seher Özkan  – İsmail Kınay.
– Melis Dağ – Göksu Yağmur Gider.
– Leyla Rahimova – Uğur Kaya.
Kimlerin elenip, kimlerin finale kaldığını şimdiden yazıp programın sürprizini açıklamak istemem. Ancak şu kadarını söylemem lazım; Azerbaycanlı iki albüm sahibi şarkıcı Leyla Rahimova ile Nilüfer ve İskender Paydaş gibi isimlere vokal yapan Melis Dağ’ın müthiş sesler olduğunun altını çizeyim.

7 BiN KiŞi BAŞVURDU

‘Benzemez Kimse Sana’nın da çekildiği Maltepe Üniversitesi’nin kampüsüne gittiğimizde saat 18.00’di. Çekimler için stüdyoya girdiğimizdeyse saatler 19.20’yi gösteriyordu. ‘Master jüri’ stüdyodaki yerini alıp, çekimler başladığındaysa saat 20.05’ti. Çekimler bitip, evin yolunu tuttuğumuzda saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız, açıklayayım: 02.35.
Altı saatten fazla süren çekimlerde genelde sıkılır insan. Ancak yarışmada öyle bir format yapmış ki adamlar, bir an bile düşmüyor heyecan, tempo…
Kuliste yarışmanın yapımcıları Uygar Ataş, Gökhan Şükür ve Star TV’nin danışmanı Pelin Akat’la uzun uzun sohbet ettik ‘Ve Kazanan’la ilgili.
Gökhan Şükür, İstanbul’un sekiz bölgesinin yanı sıra İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Eskişehir, Azerbaycan ve Hollanda’da yarışma için eleme yaptıklarını söyledi. Şükür, “7 bin civarında başvuru oldu. Bunlardan 96 asil, 40 yedek yarışmacı seçtik. Yayın başladıktan sonra başvuranlar olursa onları da dinleyip, yeni finalistler belirleyebiliriz” dedi.

HER HAFTA 8 KiŞi DÜELLO YAPACAK

‘Ve Kazanan’da her hafta sekiz kişi düello yapacak, en çok oyu alan yarı finalde yarışacak. Haftanın birincileri ‘Büyük Final’de karşı karşıya gelecek.
Her yarışın bir kazananı, bir kaybedeni var, ama ‘Ve Kazanan’da durum biraz farklı.
Düello yapanlar sonuç açıklanmadan sunucunun önereceği parayı alıp – birinci turda 15 bin, ikinci turda 25 bin, üçüncü turdaysa 40 bin TL – çekilme şansına sahip.
Katıldığım çekimlerde sonuçları beklemeden 15 bin TL’yi alıp giden, birinci olduğunu görünce pişman olan bir yarışmacı oldu.
Kendine çok güvendiği için parayı almayıp, “Devam” diyenlerden, kaybedenler şayet sesleri çok iyiyse Şebnem Ferah ve Kenan Doğulu tarafından ‘koruma’ altına alınıp, ‘kaybedenler’in düellosunda yarışma hakkı elde ediyor.