MİLLİYET CADDE – 30 EKİM 2013 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

ATV’nin yarışması “Veliaht”ın formatı değişti bu hafta. Daha Türkiye’de yayınlanmadan yurt dışına satılan “Veliaht”a yolda atılan bu formatın tek sebebi var, reyting…

Müziğin sekiz ünlüsünün “veliaht”ını aradığı ATV’nin yarışması yerli bir format… Dört haftadır ekranda… Yarışmayı yapan Production House’un ortakları Haluk Şirin’le Caner Erdem, “Veliaht”ın formatını şöyle anlatmıştı bana: 8 şarkıcı ve “Veliaht” adayıyla başlayacaktı yarışma… Her hafta birinci gelecek ekip finalde yarışmak üzere ayrılacak, onların yerine yenileri gelecekti. Sekiz haftada seçilecek sekiz birinci finalde yarışacaktı.
İlk hafta Niran Üsal, ikincisinde Musa Eroğlu, üçüncü haftada Rafet El Roman ve onların “Veliaht” adayları haftanın birincisi seçilerek finalist oldu.
Bu hafta baktım yarışmanın formatı değişti. Elemeler başladı ve Kubat’la “Veliaht” adayı Yiğit Mahsuni elendi. Malum; Deniz Seki, Hande Yener, Cengiz Kurtoğlu, Musa Eroğlu, Nükhet Duru, Niran Ünsal, Emre Altuğ, Kutsi, Rafet El Roman ve Kubat gibi ünlü şarkıcıların veliahtlarını aradığı yarışma henüz beklenen reytinge ulaşmadı. Daha Türkiye’de yayınlanmadan yurt dışına satılan “Veliaht”a yolda atılan bu formatın tek sebebi var, reyting.
Peki bundan sonra nasıl olacak yarışma? Haluk Şirin’den aldım bu sorunun yanıtını:
“Formatta değişiklik yaptık ve elemeleri öne aldık. Yarışmacılar beşe düştüğünde ilk üç haftanın birincileri de katılacak aramıza ve final etabı başlayacak. Adaylar üçe düştüğü hafta final yapıp, Veliaht’ı belirleyeceğiz.”

“BELIEBER” DEYiP GEÇMEYiN!

bieber-fans-650Metrekareye neredeyse 10 genç kızın düştüğü bu fotoğraf Zincirlikuyu Metrobüs durağından değil, dünyanın bir ucundan… O yüzden hiçbiri tanıdık değil, hepsi yabancı.
Dilleri de, dinleri de farklı.
Güvenlik barikatının ardında üst üsteler adeta…
Kimi sevinçten çığlık atıyor, kimi sevinç gözyaşları döküyor.
Her birinin elinde akıllı telefon.
Çoğu kayıtta, ölümsüzleştiriyor yaşadığı anı…
Bir elinde cep telefonu, diğer elinde fotoğraf makinesi olan bile var aralarında. Biriyle video çekiyor, diğeriyle fotoğraf.
Onca genç kız, kimin için katlanıyor bu çileye?
Onca gözyaşı, çığlık kimin için biliyor musunuz?
Gençlik yıllarını geride bırakmış birçok insanın “Şımarık velet” dediği Justin Bieber için.
Kanada asıllı şarkıcının gittiği her ülkede manzara aynı…
Bizde de var bu gençlerden. Hem de bir hayli fazla. “Belieber” diye küçümsemek yerine, onları anlamakta fayda var.
Justin Bieber’ı zırt pırt Twitter’da Trending Topics yapanlar bunlar.
Ellerinde gördükleriniz de onların “suç aletleri”!

MARMARAY’IN ÖYKÜSÜ

Günlerdir Marmaray’la yatıp, Marmaray’la kalkıyoruz. Çünkü önemli bir proje. Şimdiye kadar Marmaray’la ilgili bir yığın haber çıktı yazılı ve görsel medyada.
İki kıtanın, denizin altından nasıl birleştiğini kimi zaman televizyon muhabirleri, kimi zaman onların görüşlerine başvurduğu uzmanlar anlattı birkaç cümleyle. Açılıştan önce Marmaray’ı gezen köşe yazarları, biraz teknik bilgi, biraz izlenim, biraz da görüş ihtiva eden yazılarını paylaştı okurlarla. Çoğunu izledim de oradan biliyorum, dünyanın önemli tünelleri, köprüleri, kısacası mühendislik harikası her işin belgeseli yayınlandı tematik kanallarda.
“Belgeselciyim” deyip, “magazin” izleyenlerden değilim. Biri, “Yılların magazincisisin, kimlerin özel hayatını çok iyi bilirsin?” diye sorsa vereceğim yanıt şudur ona: Hayvanların… En çok onların belgeseli yayınlanıyor çünkü.
İşin latifesi bir yana şu ana kadar Marmaray’ın nasıl yapıldığına dair bir belgesel göremedim ekranlarda. Bugüne kadar anlatılanlar, yazılanlar Marmaray’a binecek herkesin göreceği şeyler. Eminim benim gibi birçok insan merak ediyordur Marmaray’ın bu hale nasıl geldiğini?

GÜNÜN SÖZÜ
“Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece, hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.”