MİLLİYET CADDE – 24 Aralık 2012 Pazartesi  ALİCE

Ipsos’un anketine katılan 100 Türk’ten 22’si Maya Takvimi’nin gerçek olduğuna inandığını söylemiş. 73 milyonluk Türkiye’nin 16 milyonunun Şirince’de olması gerekmiyor muydu? Ya anketler yalan söylüyor, ya ankete katılan Türkler…

Ipsos, 21 ülkede 16 bin 262 kişiyle anket yapmış, Mayalar’ın 21 Aralık kehanetine inanıp, inanmadıkları konusunda. Birinci sırada kim çıkmış?
Tabii ki Türkler.
Ipsos’un anketine katılan 100 Türk’ten 22’si, Maya Takvimi’nin gerçek olduğuna inandığını söylemiş.
Türkiye’de kıyametin etkilemeyeceği tek yer neresiydi?
Şirince.
Hepimiz gördük Mayaların kehanetine inanıp Şirince’ye gidenleri. 500’ü basın mensubu olmak üzere taş çatlasın 5 bin kişi vardı orada.
100 Türk’ten 22’si Mayaların kehanetinin doğru olduğuna inanıyorsa 73 milyonluk Türkiye’nin 16 milyonu demektir bu-milyonlarca Türk’ün 21 Aralık’ta Şirince’de olması gerekmiyor muydu?
16 milyon Türk yerine, yerlisi yabancısı toplam 4 bin 500 kişi gittiğine göre Şirince’ye karşımıza çıkan gerçek şudur:
Ya anketler yalan söylüyor, ya ankete katılan Türkler.

TV Mİ YOLDAN ÇIKARDI YOKSA 35 ŞİŞE BİRA MI?

Cami yakmaktan yargılanan Randolph Linn adlı bir Amerikalı, böyle bir eyleme girişmesinin sebebini şöyle açıklamış mahkemede: “O gün FOX News kanalında Müslümanlarla ilgili programı izlemiştim.”
Hiç Müslüman tanıyıp tanımadığı da sorulmuş Linn’e, tanımadığını, tüm bilgisinin FOX News’teki programdan ibaret olduğunu söylemiş. İlk bakışta tipik bir ‘nefret suçu’ bu.
Peki ABD’li bu adamı bu suça iten ne? FOX News’te Müslümanlar hakkında yapılan program.     Televizyonların insanları ne denli etkilediğine tipik bir örnek olarak gösterilebilecek bir vaka gibi.
‘Indiana eyaletinde yaşayan adam evden çıkmadan önceki     7 saat içinde 35 şişe bira içtiğini söyledi.’
Şimdi Linn’e, yaşadığı şehirdeki camiyi yaktıran şey, televizyonda Müslümanlar hakkında izlediği program mı, yoksa 7 saat içinde  içtiği 35 şişe bira mı?

‘ETİK KURUL’DAN İKİ KİŞİ İSTİFA ETTİ

Geçen hafta Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Televizyon Yayıncıları Derneği (TVYD) tarafından İstanbul’da yapılan ‘Spor Programları Değerlerdirme Toplantısı’nda oluşturulan ‘Etik Kurul’a ‘Telegol’ün moderatörü Serhat Ulueren’in de seçilmesi bir hayli tartışılmıştı.
RTÜK’e hakkında en çok şikayet olan programın moderatörünün, futbol programlarının ‘etik ilkeleri’ni belirleyecek kurula seçilmesi doğru değildi.
Bu olayın üzerinden bir hafta bile geçmeden gelinen nokta şudur:
Önce İlker Yasin istifa etti ‘Etik Kurul’dan, ardından da Faik Çetiner. Bu arada bir bilgi daha vereyim bu ‘Etik Kurul’la ilgili.
Bu kurul oluşturulurken ismi ilk ortaya atılan kişi Şansal Büyüka, affını istemiş Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da onun yerine Faik Çetiner’i önermişti.
Şansal Büyüka’nın içinde yer almak istemediği ‘Etik Kurul’dan İlker Yasin ve Faik Çetiner istifa edince, Mehmet Şeyhoğlu’yla Serhat Ulueren ‘seçilmiş üye’ler olarak kaldı geriye.
Gerçi TVYD, RTÜK, TFF, MHK, Spor Genel Müdürlüğü’yle TSYD’den birer temsilci de görev yapacak bu kurulda, ama seçilmiş dört üyeden ikisinin işin başında istifa etmiş olması anlamlı. Tabii anlayabilen için.

REYTİNG VE REKLAM YOKSA, GÜLE GÜLE!

‘Show TV’den şok karar!’
Bu başlık altındaki haberden ne beklersin? Şoke olacağınız bir haber.
Peki haber neymiş?
İşte haberin özeti:
“Show TV, 10 Aralık’tan itibaren yayınlamaya başladığı ‘Adam Asmaca’ isimli yarışmayı bitirme kararı aldı. Çünkü Ümit Erdim’in sunduğu yarışma kanala yeterli reyting ve reklamı getirmedi.”
Bir televizyon yönetiminin reyting ve dolayısıyla reklam getirmeyen bir programı yayından kaldırması kadar daha doğal ne olabilir? Aksi taktirde Show TV’yi yönetenlerin ticari zekasından şüphe ederdim.

JENNIFER’I ÜZMEYİN!

Geçen ay İstanbul’da üç konser veren Latin şarkıcı Jennifer Lopez’in Ataşehir’de yapılacak Metropol İstanbul’dan bir daire aldığını bilmeyen yoktur her halde. JL, “Konser için geldiğimde İstanbul’da kalacağım bir evim olsun istedim” bile dedi.
Şimdiye kadar kaç kez İstanbul’a geldi, bundan sonra kaç defa gelecek ki böyle bir ihtiyaç hissetti, o ayrı!
Sonuçta Metropol İstanbul’un dairelerinden birinin anahtarı onda. Pazar günü gazetelerde bu olaya zekice gönderme yapan bir ilan vardı.
Şunlar yazılıydı Kartal’da yapılan Çukurova Tower’ın ‘Jennifer çok üzülecek!’ başlıklı ilanında:
“Jennifer, yıldızlara layık bu lüksü bu fiyata kaçırdığı için çok üzülecek.” Ayıptır, günahtır.
Üzmeyin komşumu!
Bizim evle Metropol İstanbul arasında 800 metre var, ama olsun yine de komşum olur kendileri.

GÜNÜN SÖZÜ
Önce insanlara güvenmeyi öğrendim, sonra bunu bir daha yapmamam gerektiğini.