MİLLİYET CADDE – 23 AĞUSTOS 2013 CUMA  –  ALİCE

MÜ-YAP’ın iki yöneticisi, Youtube’un kendilerine,  “‘Biz silmedik, siz videoları geri çektiniz” şeklinde yanıt verdiğini iddia etti! 

Unkapanı Plakçılar Çarşısı’ndaydım çarşamba günü… Çarşıya girer girmez baktım Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık’la Seyhan Müzik’in sahibi Bülent Seyhan tavla oynuyor. Saltık, “Şu Bülent’i bir yeneyim öyle çıkarız şirkete” deyip, bana bir sandalye verdi, bir de çay söyledi. Çok geçmeden DMC Müzik’in Genel Müdürü Samsun Demir geldi. “Hayrola niye herkes burada?” deyince Demir’in yanıtı, “Senin yüzünden” oldu.
Meğer, Youtube’un MÜ-YAP’ın hesabından 261 milyon şarkı görüntülenmesini sildiğine dair yazım nedeniyle yönetim kurulu toplantıları varmış ve ben de üzerine geldim. “Youtube, müzikte doping yapanların listesini gönderdi mi?” diye sorduğum Demir, beni Bülent Seyhan’ın ofisine davet etti. Çok geçmeden Avrupa Müzik’in ortağı Deniz Erdem de damladı ofise ve Demir başladı asıp  kesmeye: “MÜ-YAP’ta uzun zamandır yapımcılar arasında bir çekişme var. Öyle bir yazı yazarak alet oldun bu oyuna. Youtube, ‘Biz bir şey silmedik, siz klipleri geri çektiniz’ diye yazı gönderdi. Orchard, repertuvarını geri çekince MÜ-YAP’ın rakamları düştü. Çıkıp bunu basın toplantısıyla açıklasak, bu saatten sonra bize kimse inanmaz. ‘MÜ-YAP, işin üzerini örttü’ diyecek insanlar.

“Forta yanlış konuştu”
Demir’e yanıtım şu oldu: “Hiç durmayın, çıkın bunu kamuoyuna açıklayın. Bunu yaparken MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta’nın bu konudaki açıklamalarını da unutmayın.”
MÜ-YAP Başkanı’yla Habertürk’ün canlı yayınına katıldık. Forta,   musically.com’da MÜ-YAP’ın hesabından 261 milyon fake görüntülenmenin silindiği haberini okuyunca Youtube’a başvurduklarını ve bu sahtekarlığı yapanların listesini istediklerini, gelince de kamuoyuna açıklayacaklarını taahhüt etti.
Demir, “Forta öyle dediyse yanlış konuştu” dedi. “Madem toplantınız var, gelir birazdan Forta, soralım ona… Ayrıca o yayının kayıtları, Forta’nın medyaya verdiği demeçler ortada” dedim. Demir bu kez, “Senin yüzünden hasta oldu,   zatürreeden yatıyor hastanede” demesin mi? Ölür müsün, öldürür müsün?
İki yazı yazdım bu konuda. Ne  MÜ-YAP’ı suçladım ne de yapımcı ya da şarkıcı ismi verdim. Buna rağmen  DMC Genel Müdürü Samsun Demir’le Avrupa Müzik’in ortağı Deniz Erdem’in niye öyle panik ve telaş içinde karşı atağa geçtiklerini anlamadım. Ayrıca bu iddiayı ortaya atan ben değilim. Gidin   “tubefilter.com”, “musically.com” ve  “socialblade.com” gibi dünyanın önde gelen müzik istatistik ve haber siteleriyle görün hesabınızı. Hepsinde açık olarak yazıyor Youtube’un MÜ-YAP’ın hesabından 261 milyonu niye düştüğü…

Orchard’dan yalanlama
The Orchard’ın Türkiye temsilcisi Metin Uzelli’ye sordum, repertuvarlarını MÜ-YAP’tan çekip çekmediklerini. İşte Uzelli’nin yanıtı: “Bizim asla repertuarımızı geri çekme ve sildirme talebimiz olmadı. Aksine MÜ-YAP kataloğumuzdan bazı eserleri silmeye başlayınca yazılı olarak ‘silmeyi durdurun, sildiklerinizi de geri yükleyin’ diye müdahil olduk. Bunun üzerine silmeyi durdurdular ama geri yüklemeyi yapmadılar.”
İMÇ’den ayrılırken bir gün önce dijital sahtekarlık konulu yazım nedeniyle tebrik etmek için arayan bir sanatçının söylediği şu sözler geldi aklıma: “Yürekliliğinden dolayı kutluyorum seni. Sonuna kadar git bu işin üzerine. Her türlü iftira ve karşı saldırıya da hazır ol ve ‘Aslında katil  kapıcı’ hikayesini de sakın unutma.”

GÜNÜN SÖZÜ
İnandığım doğrular hâlâ değişmedi ama inandığım insanlar değişti!