MİLLİYET – 15 TEMMUZ 2016 CUMA  –  ALİCE

Maliye Bakanlığı’nın vergi rekortmenleri listesinde “adının açıklanmasını istemeyen mükellef” sayısının her geçen yıl artması enteresan…
2013 yılında 100 mükelleften 33’ü adının açıklanmasını istemedi.
2014 yılında bu rakamdaki artış çok küçüktü; 100 mükelleften 38’i adının gizli tutulmasını istedi.
Bu sayı bu yıl kaça yükseldi biliyor musunuz? 2015’te 100 gelir vergisi rekortmeninden 51’i bakanlıktan adlarının gizli tutulmasını talep etti.
Yıllardır hangi sanatçının ne kadar vergi ödediğinin çetelesini tutan, Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi rekortmenleri listesini de arşivleyen biri olarak böylesini
ilk defa gördüm.
Yılda ne kadar vergi ödediklerinin açıklanmasında bir sakınca görmeyenler; ilk defa, adlarının gizli tutulmasını talep eden mükelleflerin yanında azınlığa düştü. “Adının açıklanmasını istemeyen” her mükellefin ayrı bir gerekçesi mi var, yoksa 51’i de aynı sebeple mi isminin gizli tutulmasını istemedi, bilmiyorum. Keşke Maliye Bakanlığı, o mükelleflerin hangi gerekçelerle adlarının gizlenmesini istediğini açıklasa, kamuoyu da bunun sebeplerini öğrense.

İZDİVAÇLARIN RTÜK KARNESİ

Arkadaşımız Önder Yılmaz’ın dün Milliyet’te yayımlanan “TBBM’de İzdivaç Alarmı” haberinden, RTÜK’ün evlilik programlarına bugüne kadar uyguladığı yaptırımlar:

– Desti İzdivaç: 4 uyarı, 3 para cezası  
– Su Gibi: 7 uyarı, 5 para cezası  
– Zuhal Topal: 5 uyarı, 1 para cezası  
– Seda Sayan Show: 6 uyarı, 9 para cezası  
– Evleneceksen Gel: 7 para cezası  
– Esra Erol: 6 uyarı, 14 para cezası  
– Songül Karlı ile Evlilik Yolunda: 1 para cezası  

VERGİ LİSTESİNDE ACUN VE  CEM’DEN BAŞKA ÜNLÜ YOK 

2015’in vergi rekortmenleri listesinin bana göre iki sürprizi var.
Birincisi, yapımcı Şükrü Avşar’ın listeye girmesi, ikincisi de listede TV8’in patronu ve sunucu Acun Ilıcalı ile Cem Yılmaz’ın dışında ilk 100 arasında başka ünlü olmaması…
Ünlü film ve dizi yapımcısı Şükrü Avşar’ın ismi önceki yılki vergi rekortmenleri listesinde yoktu. Avşar, 12 milyon lirayla 2015’in listesine 16’ncı sıradan girdi.
Avşar’ın “Karagül” dizisi ve yapımcılığını üstlendiği birkaç filmden kazandığı parayla vergi rekortmeni olduğunu sananlar varsa, yanılmasınlar.
Avşar Sinemaları’nın da sahibi olan Şükrü Avşar, aynı zamanda lüks konutlar ve villalar yapıp satan bir müteahhit. Avşar’ın bir dizi, birkaç filmden gelen parayla değil, 2015’te sattığı villalardan kazandıklarıyla listeye girdiği kanaatindeyim.
Türkiye’nin en çok vergi ödeyenleri, aynı zamanda en çok kazananları demek.
100 kişilik listede Acun Ilıcalı ve Cem Yılmaz’ın dışında sanatçı – yıldız yoksa iki seçenek var ortada.
Ya bu ünlüler, vergi listesine girecek kadar kazanmıyor, kazanç beyan etmiyor ya da “Bilgilerinin açıklanmasını istemeyen” 51 mükellef arasında onlar da var. Eminim, benim gibi kamuoyu da merak ediyordur, 100 vergi rekortmeni arasında başka ünlü olmamasının sebeplerini…

GÜNÜN SÖZÜ

“Gidenin kolundan sıkı sıkı tutup, birden bırakacaksın; öyle daha hızlı gider.”