MİLLİYET – 16 TEMMUZ 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

Terör örgütlerinin beyinlerini yıkadığı kansızlar, güvenlik güçleriyle çarpışmayı göze alamayınca ne yapmaya başladı?
Topluma korku salmak için, bomba yüklü araçlarla sivillere saldırıp, çoluk – çocuk, kadın, yaşlı demeden savunmasız, masum insanları öldürüyor.
PKK ve IŞİD, bu saldırılarla şimdiye kadar yüzlerce insanımızı katletti.  
Terör denen evrensel bela, son olarak Nice’te gösterdi çirkin yüzünü…
Önceki terör saldırıları yüzünden ülkede olağanüstü hal ilan eden Fransa’da bomba yüklü araçlarla metrolara saldıramayan teröristler, bu kez taktik değiştirdi. Fransa’nın Bağımsızlık Günü Kutlaması’ndaki havai fişek gösterilerini izleyen insanları kamyonla ezip, silahla taradı teröristin biri…
Düne kadar El Kaide’ydi bu tür terör saldırılarını yapan, bugün IŞİD…
Bu terör örgütünün merkezi neresi?
Kuzey Irak ve Suriye…
Koalisyon güçleri, bölgedeki son IŞİD’li öldürülene kadar topyekün bir savaş ilan etse ve hepsini yok etse, biter mi bu “evrensel terör”?
Hayır…
Çünkü bu insanlık düşmanı katiller, artık dünyanın her yerinde.
Avrupa’da ya da Amerika’da IŞİD adına eylem yapanların çoğu, eylemleri yaptıkları ülkelerin vatandaşları.
Hal böyleyken hâlâ Avrupa’nın göbeğinde sergi açabiliyor, bu terör örgütlerinin uzantıları…
Görünen o ki, bazı ülkelerin, “Senin teröristin kötü, benim teröristim iyi” mantığı bitmeden, bitmeyecek bu “evrensel terör” belası.

PKK, DEMİRTAŞ’IN ÇAĞRISINI DİNLER Mİ? 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’ya yardım yapan belediyelere kayyum atanmasına ilişkin düzenleme üzerine ne demişti önceki gün?
“Eğer bazı kişiler ve şirketler PKK’ya yardım yaptı diye suçlanacaksa Rizeli işadamlarından başlayabilirler. Özellikle bölgede ihale almış, baraj, yol ve köprü ihalesi almış AKP’li Karadenizli işadamları. Erdoğan da ismen biliyor bunları. AKP’li şirketlere kayyum atayacaklar mı? Çünkü onlar bildiğim kadarıyla PKK’ya çok büyük paralar verdiler.”
Bu açıklamadan benim anladığım şuydu:
Demirtaş, hangi müteahhidin PKK’ya haraç verdiğini ve ödedikleri miktarları tek tek biliyor ki özellikle Rizeli işadamları diye adres bile tarif etti.
Ancak Demirtaş’ın son açıklamasından anlıyoruz ki amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.
Cumhuriyet Savcılığı’na gidip bu konuda suç duyurusunda bulunmasını beklemediğim Demirtaş, en azından bildiklerini kamuoyuna açıklaması gerekirken ne yaptı?
İşte Demirtaş’ın bu konudaki son açıklaması:
“Hangi AKP’li hangi ihaleden (hükümet) ne kadar pay vermiş, onlarda vardır. İstiyorlarsa açıklamasınlar. Yok derlerse PKK’ya çağrı yapayım, onlar açıklasın.”
Bak sen!
Hani, hangi işadamının PKK’ya ne kadar “vergi” ya da “haraç” verdiğini, “çok büyük paralar” dediğine göre ne kadar ödediklerini de biliyordun?
Mademki PKK bir çağrına bakıyor, niye bugüne kadar, “Yeter artık, gömün şu silahları, katletmeyin masum insanları” demedin?
Dün olan bitene seyirci kalan, bugün rüzgâr tersine esince çığlık atsa, kim kulak kabartır ona?
Bir de şu var ayrıca:
PKK mı senin bir çağrına bakıyor, yoksa sizin gözünüz kulağınız Kandil’de mi acaba?

GÜNÜN SÖZÜ

Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir. (Che Guevara)