MİLLİYET – 24 ŞUBAT 2017 CUMA  –  ALİCE

Milliyet ve TÜRSAB’ın ortaklaşa düzenlediği “2017’de Turizme Bakış” toplantısı ve yemeği vardı dün, Beyoğlu’ndaki İstiklal Palas Oteli’nde… Milliyet’ten yazarlar, TÜRSAB yöneticileri ve turizmcilerin katıldığı yemekli toplantıda sektörün sorunları masaya yatırıldı. 

Turizmin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Girdiğimiz türbülanstan yara bere almadan çıkabilmemiz için devletin; cruise gemilerinden ‘yanaşma ücreti’ni kaldırması, SGK primlerini bir yıl ertelemesini, bankaların turizm sektörüne verdiği kredileri yeniden yapılandırmasını istiyoruz” dedi.

Yılda 1.5 milyon Türk’ün gittiği adalar için Yunanistan’ın vize zorluğu çıkarmaya başladığına dikkat çeken Ulusoy, adalarda tatil yapmak isteyenlere Bozcaada, Gökçeada ve Kıbrıs’ı önerdi.

Ukrayna ile yapılan pasaport yerine kimlikle seyahatten bu yaz 1.5 milyon, Rusya’dan ise 3.5-4 milyon turist beklediklerini vurgulayan Ulusoy, Türklerin “erken rezervasyonu” benimsediğini söyledi ve ekledi:

“Erken rezervasyon tuttu. 8 sene önce yılda 10 bin kişiyle başlayan erken rezervasyonun bugün ulaştığı rakam 5 milyon. Tatile çıkan 16.5 milyon Türk’ten erken rezervasyondan yararlananların oranı yüzde 35’e yaklaştı.”

Ulusoy, 2017’nin de 2016 gibi yabancı turist açısından kayıp bir yıl olmaması için Türkiye’nin güvenlik sorununu çözmesi gerektiğini vurguladı.

2016’da kötü geçen iç turizmin 2017’de fena başlamadığına dikkat çeken Jolly Tur’un Genel Müdürü Figen Erkan, “Bunun sebeplerinden biri, otellerin dövizdeki artışa rağmen fiyatlarını TL bazında sabit tutması. Bu sayede yüzde 15-20 oranında kârlı erken rezervasyon yaptıranlar” dedi.

Anı Tur’un sahibi Veli Çilsal ise “Turizmde yaşanan krizi fırsata döndürdük. Güvenlik gerekçesiyle yabancılar gelmeyince oteller iç pazara yöneldi ve fiyatlarını sabit tuttu. Erken rezervasyonda ciddi bir büyüme var. Yeni terör saldırıları olmazsa bu yıl iç pazar iyi geçecek” diye konuştu.

Turizmin kanaat önderleri, 2017’nin de 2016 gibi yabancı turist açışından kayıp bir yıl olmaması için Türkiye’nin güvenlik sorununu çözmesi gerektiğini vurguladı.

LINDSAY LOHAN VE İSLAMOFOBİ

“Geçenlerde Londra’dan New York’a giderken başörtüsü takıyordum ve havalimanında durduruldum. Hayatımda ilk kez ırksal bir profillemeyle karşılaştım. Pasaportumu açıp Lindsay Lohan’ı gördüğünde özür dilemeye başladı. Aynı gümrük polisi kadın bana, ’Başörtünü çıkar’ dedi.”

Lindsay Lohan’ın konuk olduğu “Good Morning Britain” programında Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda başörtüsü yüzünden yaşadıklarına dair yaptığı açıklama bu…

Instagram hesabında isminin altına “Alaikum selam” notu düşen ve Kuran-ı Kerim’le görüntülenen, ama henüz din değiştirmeyen Lohan’ın Amerika’ya girmeden başörtüsünü çıkartmak zorunda kalması…

İşte “özgürlükler ülkesi” Amerika’nın geldiği son nokta!

Amerika öyle de Avrupa farklı mı?

Her fırsatta bize “insanlık dersi” vermeye kalkan Fransızlar, Müslüman mülteciler yatmasın diye köprü altlarını kayalarla doldurdu.

Almanya’da 9 bin mülteci çocuk kayıp!

Alman yetkililerin umurunda değil.

Çünkü kayıp çocukların hepsi Müslüman.

GÜNÜN SÖZÜ

Başka gezegenlerde hayat var mı diye merak ederiz, sanki bu gezegende 
yaşamayı becerebilmişiz gibi… (Aldous Huxley)