MİLLİYET – 27 TEMMUZ 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Darbe girişimi’nden sonra yanıtını en çok merak ettiğimiz sorular şunlar: MİT, Genelkurmay’a neyi haber verdi?

MİT’in ihbarı bir “darbe girişimi”yse bu niye engellenemedi?

MİT Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay’la paylaştığı istihbaratı Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na niye arz etmedi?

Ortada derin bir ihmal varsa MİT ve Genelkurmay başkanları niye hâlâ görev başında?

Bunların yanıtını öğrenmek için Genelkurmay’ı aradım. Paylaşacağım bilgilerin tümü Genelkurmay’dan, yorum sizden…

MİT, GENELKURMAY’A NEYİN BİLGİSİNİ VERDİ? 

Yanıt: MİT’ten “istihbarat” gelmedi.

Bir FETÖ mensubu olup, sonra döndüğünü söyleyen bir subay MİT’e gidip, “Pişmanım, size bir ihbarda bulunacağım. Kara Havacılık Okulu’nda bu akşam saat 19.00 sularında bazı hareketlilikler olabilir. Olağandışı olarak birkaç helikopteri kaldırıp bir şeyler yapabilirler” dedi.

Bu terörist çete, hücresel olarak çalıştığı için bu kimseler sadece kendi çalıştıkları yerle ilgili bilgilere sahip olur, diğer yerlerde ne yapılacağını son ana kadar ‘abileri’ dışında kimse bilmez. Bu eski FETÖ’cü de bu kadarını biliyor o an için. Alınan ihbar, ‘İstihbarat’ değildir. Bilgidir, duyumdur.

Bu tür bilgi/duyumlar birkaç yerden teyit edilmedikçe hamdır.

Buna rağmen, Genelkurmay Başkanı duyumun pişman olmuş FETÖ’cüden geldiğini öğrenince işkillendi ve Genelkurmay’ın basın açıklamasında da belirtildiği gibi bir dizi abartılı tedbir için düğmeye bastı.

Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi Amiri acilen arandı, Türk hava sahasında ikinci bir emre kadar hiçbir askeri hava aracının (uçak, helikopter vs.) havalanmaması, havadakilerin derhal üslerine dönmesi talimatını verdi. O esnada Tunceli’de  bir hava operasyonu vardı. Onlar da şaşırdı bu duruma…

İhbarın yapıldığı Kara Havacılık Komutanlığı’na ilgili komutanlar gönderildi. Hava araçlarının uçmaması dahil gereken her türlü tedbirin alınması emredildi.

Etimesgut’taki birliklere gidilerek tank ve zırhlı araçlar başta olmak üzere tüm araçların hareketlerinin durdurulması ve hiçbir şekilde dışarı çıkmamaları yönünde gereken tedbirlerin alınması istendi.

DARBE GİRİŞİMİ NİYE  ENGELLENEMEDİ?

Yanıt: Evet, emir her yere ulaştı. Bazı yerlerde fakslar yırtıldı, ama çok kanallı verildiği için bir şekilde emirler gitti. Sadece emir verildi. Bilginin içeriği paylaşılmadı. Zira gelen ihbar, Ankara’daki Kara Havacılıkla sınırlıydı. Darbenin ‘d’si, kalkışmanın ‘k’sı yoktu bilgide. Ona rağmen Genelkurmay Başkanı, Kara Havacılık’a komutanları bizzat gönderdi. Komutanlar 21.00’e kadar orada kaldı. Onlar ayrılınca, beyinlerine ‘Haşhaş çipi’ yerleştirilmiş hainler ve FETÖ’nün uşakları harekete geçti.

DİŞLİ İKİLİ OYNAYINCA!

Soru: Genelkurmay Başkanı’nın kurtulduktan sonra Başbakanlığa, darbecilerden Tümgeneral Mehmet Dişli’yle gelmesinin sebebi ne?

Yanıt: Genelkurmay Başkanı’nın darbe bildirisini imzalaması için çaba sarf edenlerin başında Tümgeneral Mehmet Dişli var.  Genelkurmay Başkanı, darbe girişimi püskürtülünce “iyi polis”i oynamaya başlayan Dişli’yi, kalırsa kaçabileceği endişesiyle helikoptere davet etti ve Başbakanlık’a gelince de tutuklattı.

TRT 1 ANA HABER ÇELİK’E EMANET

TRT 1’in ana haberin yeni patronu ünlü televizyoncu Erhan Çelik oldu. Çelik aslında eylül ayından itibaren hafta içi her gün TRT Ana Haber’i sunacaktı. Çelik, 15 Temmuz’daki “darbe girişimi”nden sonra sadece haber ağırlıklı özel yayın yapan TRT 1’de işe erken başladı. Çelik, TRT 1 seyircilerine ilk kez bu akşam “merhaba” diyecek. Erhan Çelik, TRT 1’in haberlerini sadece sunmayacak,  haber bültenlerinin de sorumlu olacak. Çelik’i kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum.