MİLLİYET – 10 MART 2017 CUMA   –  ALİCE

Çarşamba akşamı sunucu Pelin Çift ile canlı yayının konuğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında ilginç bir diyalog yaşandı TRT ekranlarında…

Gazeteciler Burhanettin Duran ve Fahrettin Altun’la birlikte Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında soru yönelten Çift, bir ara şöyle dedi:

“Bu programdan sonra da ‘Diriliş’ başlayacak. Sizin de tarihe olan ilginizi biliyorum. ‘Diriliş’i de özellikle seviyorsunuz. Belki bu noktada ona dair bir şeyler söylemek istersiniz. Tatlı bağlayalım, kapatalım istiyorum.”

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, gülerek iki elini yana açtı ve “Neyi kapatıyoruz? Program bitti mi? ‘Diriliş’ kaçta başlayacak?” deyince Çift, yönetmenden kulağına gelen bilgi üzerine, “Bizim programdan sonra… Daha bitirmedik” sözleriyle usta bir televizyoncu olduğunu gösterip, durumu kurtardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuk olduğu canlı yayın, planlanan saatte değil, ama öngörülen sürede bitti.

TRT’nin planı şuydu:

Canlı yayın, ekrandan da anons edildiği gibi 19.30’da başlayıp, 20.53’te bitecekti. Saat 21.00’de de “Diriliş – Ertuğrul”un yeni bölümü özetsiz yayına girecekti.

Canlı yayın 20 dakika geç başlayınca yönetmen, bu sürenin programa ilave edildiğini söyledi. Yönetmen bu anonsu ya yanlış kanaldan yaptı. O esnada ya Pelin Çift’in kulaklığı takılı değil ya da arızalıydı. O yüzden Çift, “Son olarak…” deyince yönetmen kulaklıktan, 20 dakikalık rötarın canlı yayına eklendiği bilgisini yineledi. 19.50’de başlayan yayın 21.16’da bitti.

Yeri gelmişken şunu da belirteyim. “Diriliş” ekranların en yüksek reytingli dizisi. Böyle bir günde “Diriliş”ten önce dizinin özeti yerine böyle bir canlı yayın koymak, zekice bir hamle. Çünkü TRT 1’de reytingin en yüksek olduğu saat dilimi o… O yüzden de çarşamba akşamı tüm kategorilerde “Diriliş”ten sonra en çok izlenen ikinci yapım “Cumhurbaşkanı Özel Yayını” oldu.

RECEP İVEDİK’  EZİP GEÇİYOR! 

Şahan Gökbakar’ın rekorlara doymayan “Recep İvedik 5” filmini üç haftada 5.419.021 izledi.

Vizyona giren filmlerden hiçbiri “Recep İvedik 5”in hızını kesemedi.

Cuma günü altı yeni film vizyona girdi.

Bu filmlerden biri Ferzan Özpetek’in yönettiği Halit ErgençTuba BüyüküstünMehmet Günsür, Nejat İşler, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor ve Şerif Sezer gibi ünlülerin rol aldığı “İstanbul Kırmızısı”ydı. Filmi üç günde 160.630 kişi izledi.

Hugh Jackman, Patrick Steward, Boyd Holbrook’lu kadrosuyla “Logan: Wolverine” adlı Hollywood yapımı filmi ise vizyondaki ilk hafta sonunda 219.046 sinemasever seyretti.

Cuma günü görücüye çıkan iddialı bir başka yerli yapım olan “Reis”in gişesi ise 67.580 oldu.

Vizyondaki üçüncü hafta sonunda “Recep İvedik”in tek başına sinemalara çektiği seyirci sayısı 718.986, vizyona yeni giren yedi filmin toplam gişesi ise 452.798 oldu.

“Her yerde ‘Recep İvedik 5’ gösteriliyor. Aradaki bunca farkın sebebi bu?” diyenler olabilir, ama kazın ayağı öyle değil.

1.015 salonda o filmler gösterimdeydi, “Recep İvedik 5”in oynadığı salon sayısı ise 1.017…

Gösterilen salon sayısında pek bir fark yok, ama gişe toplamında müthiş bir fark var…

GÜNÜN SÖZÜ

“Kendimizden başka dostumuz yok!  Herkes çıkarı kadar bizimle.”