23 Mayıs 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Bu yıl 76’ncı kez gerçekleştirilen Cannes Film Festivali’nden ilk dikkatimi çeken haber şuydu:

“Johnny Depp’ten iddialı geri dönüş… ‘Jeanne du Barry’nin prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapıldı. Seyirciler, Depp’in ‘Kral 15. Louis’ rolündeki performansını alkış yağmuruna tuttu. Eski eşi oyuncu Amber Heard’ün istismar iddiaları nedeniyle Hollywood tarafından dışlanmasından bu yana ilk kez bir projede yer alan ABD’li oyuncu, Cannes Film Festivali’nde gösterilen geri dönüş filmi ‘Jeanne du Barry’nin galasında yedi dakika boyunca ayakta alkışlandı. 59 yaşındaki oyuncu, gözyaşlarını tutamadı.”

Amber Heard’ü destekleyenler, istismarla suçlanan Depp’in Cannes’a davet edilmesini, kırmızı halıda boy göstermesini ve ayakta alkışlanmasını eleştirirken, ABD’li aktörün, Fransız medyasına verdiği röportajda söyledikleri önemliydi. Johnny Depp, eski eşi Amber Heard’ün Washington Post’taki yazısında kendisini ‘aile içi istismarı temsil eden bir figür’ olarak göstermesiyle başlayan ve Hollywood ile bağlarını kopma noktasına getiren süreci şöyle özetledi:

“Dibi gördüm. Kendinize şöyle diyorsunuz; bu benim hayatım mı? Ne oldu böyle? Birine korkunç bir şey yapmadığım sürece –ki yapmadım– bir an bile pişmanlık duymayacağım. O süre boyunca tuhaf bir yola sürüklendiğim için pişman olmayacağım, çünkü kendim hakkında çok daha fazla şey öğrendim.”

Birbirlerine karşı açtıkları hakaret davalarından çıkan sonuç neydi?

Mahkeme Amber Heard’ü eski eşine 8 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkeme Johnny Depp’in de eski eşine 2 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Yapılan anlaşma sonunda Amber Heard, Johnny Depp’e toplamda 1 milyon dolar ödedi.

Bu tazminatı ödemek için Los Angeles’taki evini satan Amber Heard’ün geçen ay ülkesini terk edip, Madrid’e yerleştiği ortaya çıktı.

Bir yıl önce eski eşine açtığı tazminat davası nedeniyle özel hayatındaki tüm zaafları bütün dünya öğrenince dibe vuran Johnny Depp, Amber Heard’ün inzivaya çekildiği Avrupa’nın bir başka şehrinde ayakta alkışlandı.

Bir yıl önce dibe vuran bir oyuncunun, bir yıl sonra bir film festivalinde ayakta alkışlanmasını sağlayan etken nedir?

Sanatın gücü mü, yoksa toplumun kadınlarla erkekler arasında hâlâ ayrımcılık yapması mı?

Karar sizin…

 

Yağmur altında 3.5 saat konser

Taylor Swift, ABD’de çıktığı ‘The Eras Tour’un her durağından duygusal paylaşımlar yapmayı sürdürüyor.

Konser verdiği stadyumları arka arkaya ve bazen yağmura rağmen tıklım tıklım dolduran şarkıcı, en duygusal paylaşımını doğduğu şehirden yaptı:

“Dürüst olmak gerekirse Philly (Pensilvanya eyaletinin en büyük şehri, ABD’nin ilk başkenti Philadelphia) bir rüyaydı. Babam her pazar Eagles maçlarını izlediğinde televizyonda gördüğüm stadyumda üç gecedir konser veriyorum. Bu bir kadının umabileceği en büyülü üç memleket şovu. Ayrıca ‘Anneler Günü’nde annem için ‘En İyi Gün’ü söyledim ve duygusal anlar yaşadım. Hepinizi çok seviyorum ve Foxborough’a kadar saatleri geri sayıyorum.”

Amerikan futbolunun ünlü takımlarından Philadelphia Eagles’in sahası olan Lincoln Financial Field’de verdiği üç konserin ardından gittiği Massachusetts eyaletinin Foxborough şehrindeki Gillette Stadyumu’nda şarkıcıyı yağmur karşıladı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Sevgi, insanoğlundaki en köklü ahlak bozukluğu karşısında çok zayıf kalan bir gönül borcuyla bağlar bizi birbirimize.” (Machiavelli)