27 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

87 YAŞINDA,  62 YILDIR KAMERA KARŞISINDATürk Sineması’nın usta isimlerinden Ahmet Mekin, iki ay sonra 88 yaşına “Merhaba” diyecek. Balıkesir Erdek’e bağlı Ocaklar Köyü’nde eşiyle yaşayan Mekin, ‘Mahşere Kadar’la başladığı oyunculuğu, ATV’nin yaz dizisi ‘Kimse Bilmez’le sürdürüyor.
Çekmeköy İshaklı’daki sete Edremit’ten gidip-gelen Mekin’le 62 yıllık oyunculuk serüvenini konuştuk.
‘Mahşere Kadar’ filmiyle başladığınız oyunculuğu inşallah bu gidişle mahşere kadar sürdüreceksiniz. 200 civarında filmi olan Ahmet Mekin’in “İyi ki oynadım” dedikleri hangileri?
“İyi ki yapmışım” dediğim çok film var. ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ için “İyi ki yapmışım” demedim ama film kendi kendine dedi… Film, benim de Kadir’in (İnanır) de, Türkan’ın (Şoray) da lokomotifi oldu. 42 senedir gündemde olan bir yapım. Bunun dışında daha ağır filmlerde çalıştım, ama ondaki büyü başka. Her devirde toplum bu kadar ilgi gösterdiğine göre başka bir şey var o filmde. Herkesin hayal ettiği bir aşk var. Başta gençliğin de getirdiği büyük alevli bir aşk. Sonra adam başka bir kadına gidiyor. O işin mesajlarından biri, kadının gücünün altını çiziyor. Bir yaşındaki bebeğini alıyor ve çıkıyor evden. Büyük aşkını bırakıyor. Çok güçlü bir kadın imajı da var o filmde… 42 senedir vizyondan düşmedi.

‘Ödüle değil, işime baktım’

Dizileriniz arasında bir numaranız hangisi?
‘Bir Adam Yaratmak’ dizisini bilir misin? Yücel Çakmaklı çekmişti. Necip Fazıl Kısakürek’in kadercilik felsefesine dayanan bir eseri. Enteresan bir şey var; Muhsin Ertuğrul o zaman Rusya’da, “Gelince o oynasın” diye Necip Fazıl’la Nazım Hikmet birlikte yazmışlar bu oyunu. Yücel Çakmaklı, TRT için dört bölümlük bir dizi yaptı onu. Birkaç bölüm daha devam etse belki ben de akıl hastanesine gidecektim. Çünkü delilik çizgisindeki bir karakteri oynadım. O çizgiyi tutturmak için 4.5 ay sürdü çekimi. Hatta Devlet Tiyatrosu, bir tiyatro oyununun diziye bu kadar iyi aktarılmasını örnek olarak gösterdi.
62 yılda meslek onur ve özel ödülleri aldınız, ama film yarışmalarından tek ödülünüz var, İstanbul Film Festivali’nde ‘Görünmeyen’le ‘En İyi Aktör’. Sinema, Kadir İnanır gibi ödül konusunda size de mi cimri davrandı?
Ben bunlarla pek uğraşmadım. Bir yarışmada senin de tanıdığın jüri üyeleri geldi, “Abi, genç bir oyuncu var. Sen nasılsa aldırmıyorsun bu işlere, ödülü ona versek?” deyince, isabet edersiniz dedim. Sinemaya başladıktan iki yıl sonra İzmir’de Kemal Film’in çektiği filme de ödülüm var, ama pek bilinmez. Çünkü o festival daha sonra yapılmadı. Çoğu festivale katılmadım, gitmedim. Hatta, bazılarına, “Sakın çağırmayın, gelmeyeceğim” dedim. Ödül işini çok önemsemeden işimi yaptım hep.

‘Sinemada terlemeden bir kuruş kazanmadım’
200’den fazla film ve onlarca dizide oynayan Ahmet Mekin, 62 yılda ne gibi yatırımlar yaptı?

Bugüne kadar terlemeden bir kuruş para kazanmadım. 62 senedir oyunculuk yapıyorum. Dizlerimden ter çıktığını hatırlıyorum o kavga sahnelerinde. İstanbul Bakırköy’de bir evim var, Erdek’te bir yazlığım var. Karımın dört tane bileziği… 1988’den 2002’ye kadar hiç çalışmadım. Bunalınca bıraktım.
Meryem Uzerli’den önce “Tükenmişlik sendromu” yaşayan ilk Türk oyuncusu sizsiniz demek ki. Neden?
TRT’ye ‘Osmancık’ diye bir dizi çekmiştik Cihan Ünal’la… Sevmeden, zorla yapınca da bunaldım ve bıraktım. 14 yılda çok teklif geldi, ama çalışmadım. İstanbul’daki evi kiraya verdik, eşimle Erdek’te mütevazı bir hayat yaşadık.

GÜNÜN SÖZÜ
“Ağaçta duran kuş, dalın kırılmasından hiç korkmaz. Onun güveni ağaca değil, kendi kanatlarınadır.” (Henrik İbsen)