25 Ocak 2024 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Son yıllarda ne zaman Adana’ya gitsem yaptığım paylaşımlardan biri de sosyal medya takipçilerimden hemşire Gözde Nevk ve Adana Büyükşehir Belediyesi fotoğrafçısı Gamze Bozkaya ikilisiyle çekilmiş fotoğrafımız olur.

O takipçilerimden biri 2023’ün ikinci yarısında sosyal medya fenomeni oldu. Gözde Nevk, bununla da yetinmeyip, sahneye çıkıp, stand-up yapmaya başladı.

Adanalı hemşire nasıl fenomen oldu

Sadece Adana’da mı?

Hayır…

Instagram’da 922 bin takipçisi olan, paylaştığı her video on binlerce beğeni alan Gözde Nevk, ‘Fak Fakir-Ünlümsü Şey’ adlı şovuyla turneye bile çıktı. YouTube ve sosyal medyada çekip paylaştığı videolarla kimsenin desteği olmadan kendi kendine ünlü olan; Kayseri, Ankara, Mersin ve İzmir gibi şehirlerde sahneye çıkıp, hayranlarıyla buluşmak gibi yeni ufuklara bile yelken açtı.

Çocukluğundan itibaren tiyatrocu olmak isteyen, ama ailesi izin vermediği için bu hayalini gerçekleştiremeyen 33 yaşındaki özel hastane hemşiresi, pandemi döneminde yaşadıklarını anlattığı kısa videolarla yavaş yavaş takipçi sayısını artırdı. İçindeki oyunculuk aşkını çekip paylaştığı videolarla insanlara aktaran Gözde Nevk’in Adana şivesi ona olan ilgiyi daha da artırdı.

Eskiden insanların zengin-fakir diye iki gruba ayrıldığını, ama artık ‘Fak Fakir’ diye bir grubun çıktığını anlattığı videolar ona fenomenlik yolunu açtı. Zengin arkadaşı Yeşim Şengezer’in yaşamıyla kendisi arasındaki farklara dikkat çeken videolarıyla birkaç ayda Instagram fenomeni oldu çıktı.

İzleyenlere “İşte bizden biri” dedirten ve çok izlenen videolardan sonra stand-up’a ve Türkiye turnesine başladı ama ‘Fak Fakir’in bilet fiyatları da namına uygun.

“Fakir fakirin dostudur” diyerek, Adana’daki ilk gösterisinin bilet fiyatını 50 lira olarak belirleyen ‘Fak Fakir’ Gözde Nevk’in Biletix’ten satışa sunulan turne biletleri ise 150 lira.

Kendine ‘En fakir fenomen’ diyen Gözde Nevk, henüz sadece stand-up geliriyle hayatını idame ettirecek noktaya gelmediği için hemşirelik mesleğini de sürdürüyor.

Gözde Nevk’in çok izlenen videolarını çeken kim olabilir?

Tabii ki en yakın arkadaşı olan ödüllü fotoğrafçı Gamze Bozkaya…

Yürekleri yakan acılar

Her ölüm erkendir, her ölüm acıdır, ama ‘evlat acısı’ için “Tarifi imkânsız en büyük acı” derler…

Muhabirlik yıllarımda podyumun en gözde mankenlerinden olan, Yıldırım Mayruk defilelerinde baş manken olarak çıkan, sonra şarkıcılık yapan sevgili Hülya Yiğitalp’in 31 yaşındaki oğlunun ölüm haberini duyduğumda başımdan aşağı kaynar su dökülmüş gibi hissettim kendimi… Benim de 32 yaşında Yağız adında bir oğlum var çünkü… Hülya Yiğitalp ile iş insanı Rıfat Tokbey’in tek çocukları değildi Yiğit Tokbey… Asya ve Fırat adlı iki çocukları daha vardı, ama Yiğit Tokbey, SpaceX’de Kıdemli Fırlatma Mühendisi olarak çalışacak kadar işinde başarılı bir gençti, Kaliforniya Orcutt’taki zincirleme trafik kazasında motosikletinde can verdi.

Aynı gün evlat acısı yaşayan bir babanın haberi vardı medyada… Antalya ve Muğla sahillerine vuran cesetlerden biri 4 Ocak’ta kaybolan 18 yaşındaki Merve Şevval Elmas çıktı.

Akdeniz Üniversitesi Gastronomi birinci sınıf öğrencisinin babası Osman Elmas, kızını teşhis edince, “İnsan acıyı televizyondan izlediği gibi yaşamıyor, sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Rabbim kimseye yaşatmasın evlat acısını… Bu vesileyle iki gence rahmet, ailelerine sabır diliyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

“Üzüntünün ilacı, uğraştırıcı bir işle meşgul olmaktır.” (Dale Carnegie)