14 MART 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Ahmet Kaya gibi, şarkıları ölümünden sonra bile en çok çalınan, dinlenen ve varislerine telif kazandıran bir sanatçının filmini yapmanın ilk şartı ne?
Varislerinden izin almak. Sanatçının yasal varisleri kimler?
Kızları Çiğdem Kaya (Öztürk), Melis Kaya ve eşi Gülten Kaya… Kaya’nın sesi ve eserlerinin yapım-edisyon hakları ise aileye ait Gam Müzik’te…
Bir süre önce, ‘Ahmet Kaya’nın hayatı film olacak’ şeklinde haberler peş peşe çıkmaya başlayınca aradığım Gülten Kaya’nın söylediği şuydu:
“Biz de medyadan okuyoruz bu tür haberleri ama bu amaçla kimse bizden izin istemedi. Varislerinin izni olmadan filmi çekilemez.”
Kaya’nın bu sözlerine rağmen eşinin filmini kimlerin çekeceği, ne zaman vizyona gireceği haberleri çıkınca bu kez ‘suç duyurusu’ niteliğinde bir açıklama yaptı sanatçının varisleri:
“Ahmet Kaya’nın yasal varislerinin, kendilerinden izin alınmadan Ahmet Kaya’yı dolaylı ya da dolaysız konu alan, çağrıştıran, onun hikayesinin anlatıldığı ya da esinlenmeler içeren, eserlerinin yer aldığı hiçbir projeye Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve tüm Dünya kapsamında izinleri de yoktur.
Kaya’ya ait tescilli tüm eserler de başta Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin FSEK ilgili maddeleri olmak üzere, T.C. Kültür Bakanlığı ve ilgili tüm meslek birlikleri nezdinde koruma altındadır. İkinci ve üçüncü dereceden yakınları tarafından dahi izinsiz kullanılamaz.”
Şimdi gel de merak etme, Gönül Aktürk’ün yazdığı, Adnan Osman Shanaz ile Arafat Rüzgar yöneteceği ‘Ahmedo İki Gözüm’ filmini Türk, Alman ve İsveç yapımcılarının nasıl çekip, 16 Kasım’da 27 ülkede aynı anda vizyona sokacağını?

ANNE VE BABASI GİBİ ZEYNO DA DUBLAJ SANATÇISI OLDU

Tamer Karadağlı ile Arzu Balkan’ın kızları Zeyno, anne ve babası gibi dublaj sanatçısı oldu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’nde okuyan 13 yaşındaki Zeyno Kararadağlı, ilk profesyonel dublajını halen sinemalarda gösterimde olan 152 milyon dolarlık ‘Captain Marvel’ filminde yaptı.
Projedeki Zenci kız Monica’yı seslendiren Zeyno, performansı nedeniyle DisneyMarvel’den övgü bile aldı. Şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışındaki piyano resitalleriyle yeteneğini kanıtlayan Kararadağlı, ileride anne ve babası gibi ünlü bir dublaj sanatçısı olursa şaşırmam.

‘SAZAN SARMALI’ NETFLIX’E NE KADAR ABONE GETİRDİ?

Netflix, ‘Hakan: Muhafız’ın ikinci sezon tarihini ve dizinin ilk bölümünün Türkiye’nin yanı sıra hangi ülkelerde ilgi gördüğünü açıkladı.
İlki, 14 Aralık 2018’de yayınlanan ilk Türk yapımı ‘The Protector’ (Hakan: Muhafız) adlı dram, fantastik, aksiyon ve bilim kurgu dizisinin ikinci sezonu 26 Nisan’da başlayacak.
Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Latin Amerika ülkeleri Brezilya, Meksika, Orta Doğu ile Afrika ülkelerinde ve Avustralya’da da büyük ilgi gördü.
Çağatay Ulusoy’un dizisini, dünyanın dört bir yanında 10 milyonun üzerinde Netflix abonesi izledi.
Vizyondaki ikinci haftasında ‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’ filmini yayınlayarak sinemacıları şoke eden Netflix, Türkiye’de 60 bin civarında olan abone sayısına marjinal bir fayda sağladı mı?
Projenin yapımcıları Yılmaz Erdoğan’la Necati Akpınar’a ödediği paranın karşılığını, kazandığı yeni abonelerle aldı mı? Açıklasalar da öğrense kamuoyu…

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlükler azalır.” (Maksim Gorki)