19 Kasım 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Müzik dünyasına “Merhaba” dediği dönemde, sırf Aleyna Tilki farklı bir genç, yaptığı şarkılar güzel diye yazdığım için günlerce aleyhimde yayın yapan Adnan Oktar ve çetesinin yeniden yargılandıkları davada binlerce yıl cezaya çarptırıldıkları gün TV100’de izledim bu haberi…

Adnan Oktar ve çetesinin ağır cezalar alması gibi şarkıcının yaptığı da mutlu etti beni.

İşte nedeni:

Bebek’te bir genç, cipinin içindeki şarkıcıya çiçek satmak için dil döküyordu. Şarkıcının şoförü araçtan indi, bir kitapçıya girdi. Para bozdurmak için kitapçıya girdiği sanılan şoför, aldığı kitabı şarkıcıya teslim etti. Aleyna Tilki de cipin kapısını aralayıp, o kitabı çiçekçi çocuğa verdi. Otomobilin içinde maske takan şarkıcının, çiçekçi çocuğa para yerine verdiği kitap William Shakespeare’in ‘Hamlet’iydi. Kitaba karşılık şarkıcıya bir demet çiçek veren çocuğun, “Artık ablam seneye de okula yazdırır” demesi bir yana, bugüne kadar şov dünyasında böyle bir hareket yapanı görmedim. İlk yapan Aleyna Tilki, farkını bir kez daha ortaya koydu.

MTV, TAYLOR SWIFT’E BU ÖDÜLÜ NİYE VERDİ?

Rita Ora ve Taika Waititi’nin sunuculuğunu yaptığı 2022 MTV Avrupa Müzik Ödülleri sahiplerini buldu.

20 kategoride ödül dağıtıldığı Almanya’nın Düsseldorf kentindeki PSD Bank Dome’daki törende Taylor Swift, dört dalda ödül kazanan tek şarkıcı oldu. Taylor Swift, ‘All Too Well’ (10 Minute Version – Taylor’s Version) için ‘En İyi Sanatçı’, ‘En İyi Video’, ‘En İyi Pop’ ve ‘En İyi Uzun Metraj Video’ dahil olmak üzere dört dalda ödül aldı.

‘Best Video’ya (En iyi video) tamam da, ‘Best Longform Video’ (En İyi Uzun Biçimli Video) ödülü ne?

‘En İyi Video’ ödülü verdikten sonra dönüp, ‘En İyi Uzun Biçimli Video’ diye bir kategori açıyorsan, süresi daha az olan video sahiplerinin başı kel mi?

“Ödülü uyduran MTV, alan Taylor Swift olunca isabetli olmuş” diyecek halim yok. Taylor Swift gibi bir müzik starının böyle bir uydurulmuş ödüle de ihtiyacı yok, ama aldı ve kucağında o ödüllerle objektiflere poz verdi.

ŞERİF GÖREN’İN KIYMETİNİ BiLİN

Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa’nın Instagram paylaşımından öğrendim yönetmen Şerif Gören’in, 23 Kasım’da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Atölyesi’nin (AİFA) konuğu olacağını…

İletişim Fakültesi’nin konferans salonunda önce Şerif Gören’in yönettiği, Türkan Şoray’ın oynadığı ‘On Kadın’ gösterilecek, ardından usta yönetmenle öğrencilerin söyleşisi olacak.

Şerif Gören’i dinlemeye gidecek öğrencilerin usta yönetmenden sinemaya dair ilginç bilgiler, anekdotlar öğreneceğine eminim.

Çünkü Şerif Gören, ses getiren filmlere imza atmanın ötesinde, hafızası çok iyi ve de olaylara mizahi açıdan bakabilen bir sinemacı…

Daha önce de yazdım Şerif Gören’in emeklilik hayatı yaşamak için eşiyle Antalya’ya yerleştiğini…

İkisi devlet, üçü vakıf olmak üzere beş üniversitenin olduğu şehirde bugüne kadar İlbuğa’dan başka kimsenin aklına gelmedi demek ki Antalya’da yaşayan usta yönetmeni öğrencilerle buluşturmak.

Hadi üniversite yönetimlerinin aklına ya da işine gelmedi Gören’e ‘misafir hoca’lık teklif etmek, Altın Portakal Film Festivali’nin ev sahibi Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni yönetenler niye, “Şehrimize yerleşen usta yönetmenden film festivalinde veya Yeni Nesil Sinema Okulu’nda yararlanalım” deyip, harekete geçmez?

Herkesin her konuda ‘uzman’ kesildiği bir ülkede alanında uzman olanlara ihtiyaç yok demek ki!

GÜNÜN SÖZÜ

“Pırlantaların en değerlisini içimde taşıyorum, o da vicdanımdır.” (William Shakespeare)