17 Kasım 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Film dünyası, aramızdan ayrılan şarkıcıları sinemalarda yaşatmaya devam ediyor… Müslüm Gürses, Ahmet Kaya, Dilberay ve Bergen’den sonra sıra 28 yaşında aramızdan ayrılan sevilen sanatçı Barış Akarsu’nun filminde. Yarın vizyona girecek ‘Barış Akarsu: Merhaba’ filminin başrol oyuncusu İsmail Ege Şaşmaz’la konuştuk.

Barış Akarsu rolüne nasıl hazırlandınız? Profesyonel destek aldınız mı?

Evet, oyuncu koçu17 ile role çok sıkı bir hazırlık sürecimiz oldu. Barış’ın video’larını, yarışma sürecini ve röportajlarını izledim. Ailesiyle ve dostlarıyla konuşup, onların ağzından Barış’ı dinledim. Yine aynı şekilde şarkılar için de çok sevdiğim Murat Çekem ile şan derslerine başladık ve Barış’ın şarkı söyleme tarzı üzerine odaklandık. Filmdeki tüm müzikleri düzenleyen ve aranje eden Eser Taşkıran ve Mehmet Can Erdoğan’ın da bu konuda bana çok desteği oldu. Gitar dersleri için de Taner Karakaya ile yine iki ay süren, sıfırdan başladığımız bir süreç yaşadık. Çok profesyonel ve bu film için benimle aynı heyecanı duyan, müthiş insanlarla yürüdüm bu yolu. Onların bu filme ve bana katkıları benim için çok değerli.

Ne tür müzikten hoşlanırsınız? Barış Akarsu şarkıları dinler misiniz?

Müzik dinlemeyi çok severim, birkaç tür var yoğunlukla dinlediğim ama Anadolu rockın yeri ben de hep ayrıydı. Barış Akarsu şarkıları ile büyüdüm.

‘BARIŞ AKARSU ROLÜ İYİ Kİ BANA NASİP OLDU’

Çok anlamlı üç hediye

Onun takılarını filmde kullandığınızı biliyoruz. Ayrıca giydiği kıyafetlerin birçoğu da bire bir dikildi. Nasıl bir histi bu?

İlk kostüm provamızda Nesrin Abla (Barış Akarsu’nun kız kardeşi) filmde kullanacağımız kıyafetleri bize iletti. Kıyafetlerin aynısı dikileceği için hepsini tek tek denedim. Her denediğim kıyafette başka duygular hissettim. Takılarının bir kısmını kullandık, bir kısmının da yine bire bir benzerleri yapıldı. Bu filmden bana kalan en özel hediye Nesrin Abla’nın, Barış’ın da çok severek kullandığı bilekliğini, kolyesini ve mızıkasını bana hediye etmesi oldu. Ömrüm boyuncu benimle olacak, benden sonra da çocuklarımın sahip çıkacağı değerler bu naif hediyeler…

Barış Akarsu’yu oynarken, hayran kitlesini dikkate alarak tereddütleriniz oldu mu?

Daha önce hiç tanışmadığınız birine bu kadar yakın olmak, film öncesi hazırlık sürecinden itibaren onun gibi yaşamak, onu düşünerek her adımı atıyor olmak çok başkaydı. Sanki hep onu tanıyormuşum gibi, çok sevdiğim birini kaybetmişim gibi hissediyorum geriye dönüp baktığımda… Onun değerlerine, sanatına, anısına, sevenlerine ve en başta ailesine saygım ve sevgim sonsuz. “İyi ki bana nasip olmuş” diyorum

‘BARIŞ AKARSU ROLÜ İYİ Kİ BANA NASİP OLDU’

.‘İyi ki Almila oldu’

Filmi izleyenler Barış Akarsu’nun söylediği şarkıları sizden dinleyecek. Müzik eğitimi olmadan büyük bir risk değil mi?

Filmde söylediğimiz, Barış’ın da seslendirdiği tüm şarkılar benim için de çok özel anıları olan ve dinleyerek büyüdüğüm şarkılardı. Şarkıları yorumlama kısmında gerçekten çok sıkı bir çalışmaya girdik. Bundan sonrası halkımızın takdiri, umarım beğenirler.

Son olarak filmdeki partneriniz Almila Ada, nasıl bir rol arkadaşı diye sorsam?

Almila ile tanışmıyorduk, ama o kadar uyumlu, içten ve çalışkan bir insan ki hiç zorluk yaşamadık. Sahnelerimiz su gibi aktı, bitti. “İyi ki Almila olmuş” dedim hep.

‘BARIŞ AKARSU ROLÜ İYİ Kİ BANA NASİP OLDU’

Yeni evlisiniz. İstanbul dışı çekimlerde eşiniz de size eşlik etti mi?

1.5 senedir evliyiz. Eşime (Hande Ünal) ve evime çok bağlıyım. O düzeni ve aile hayatını seviyorum. Bir de çocuklarımız var (kedimiz ve köpeğimiz). Şehir dışı set olduğunda onlardan ayrı kalıyor olmak tabii ki benim için de Hande için de zor oluyor. Özlüyoruz birbirimizi… Hande şartlar el verdiği sürece, sık sık sete yanıma geldi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Öyle horozlar vardır ki, öttükleri için güneşin doğduğunu sanırlar.” (Tolstoy)