5 EYLÜL 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

“Beyoğlu’nun en yakışıklı prensi Ferhan Şensoy’u yolcu ediyoruz. Ses Tiyatrosu çok kalabalık, içeri girmek imkânsız.

‘Konuşma yapar mısın?’ dediler.

Kalabalığı yarıp içeri girmeye çalışıyorum. Arkadan bir grup çullandı, içeri girmek için yükleniyorlar. Döndüm kim bunlar diye? Baktım Münir Özkul, Tuncel Kurtiz, Altan Erbulak, Gülriz Sururi, Erol Günaydın, Yıldız Kenter, Haldun Taner, Gazanfer Özcan, Rasim Öztekin, İsmet Ay, Nisa Serezli, Bülent Kayabaş…

‘N’oluyo yahu!’ dedim.

‘Ferhan’ı almaya geldik’ dedi Bülent Kayabaş, ‘götüreceğiz.’

‘Nereye’ dedim?

‘Göçmüş oyuncular bahçesinde neşeli bir meyhaneye’ dediler, alıp arkadaşlarını gittiler.

Ferhan geri döndü ve ‘perde’ dedi… ve perde…

Biz öyle kalakaldık.

Dün gece gördüm bu rüyayı ve Ferhan çık rüyamdan dedim.

‘Bu senin değil, benim rüyam, asıl sen çık’ dedi.”

Arkadaşı Ferhan Şensoy’un ardından duygularını dile getirirken daha önce kaybettiği tüm sanatçı dostlarına selam yollayan duygusal satırlar Ali Poyrazoğlu’na ait.

Şensoy’un cenazesinde de duygularını dile getiren Poyrazoğlu’nun gördüğü rüya diye yazdıklarını okuyunca Cihat Tamer’in aynı törende yaptığı şu konuşma geldi aklıma:

“70 senedir bu ülkeyi din bağımlısı hükümetler yönetiyor. Ona rağmen 70 senedir inadına tiyatro yapıyoruz. Ferhan da inadına tiyatro yaptı. Ferhan başka bir insandı yazdıklarıyla, çizdikleriyle. Şimdi o Rasim’ine kavuştu. Münir Ağabey’ine, Erol Ağabey’ine kavuştu. Hep birlikte orada bir meyhanede kafayı çekiyorlardır. Unutulmayacaksın Ferhan.”

Poyrazoğlu ve Tamer’in Şensoy hakkında söyledikleri özü itibarıyla aynı, farkları üslupları.

“EDHO”DA NELER OLACAK?

“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” (EDHO) dizisi “yaz tatili”ne çıktığından bu yana başrol oyuncularından Ozan Akbaba’nın ayrılacağını haber yaptı internet siteleri. Bu haberciler(!) arasında “Ozan Akbaba’nın yeni dizisi belli oldu” diye yazanlar bile oldu.

“EDHO” başından beri izlediğim tek yerli dizi.

7. sezona dizinin nasıl başlayacağını, “İlyas Çakırbeyli”yi canlandıran Ozan Akbaba’nın ayrılıp ayrılmayacağını merak edip sordum. Öğrendiklerimin özeti şu:

Ozan Akbaba diziden ayrılmak bir yana, mafya patronlarının temsil edildiği “masa”yı yönetmeye devam edecek.

“Sezon finali”ne hapiste giren dizinin başkahramanı “Hızır Çakırbeyli” 4 – 5 bölüm daha içeride yatacak.

Bu ay sonu çekimleri ekim ayında 7. sezonu başlayacak dizinin önemli karakterlerinden biri de Yunus Emre Yıldırımer’in canlandırdığı “Alpaslan Çakırbeyli”.

Epeydir araziydi “Fedailer” bu sezon ortaya çıkacak ve “Alpaslan”a destek olacak. Dizide “Fedailer”i canlandıracak oyuncuları kimlerin canlandıracağı bir iki hafta içinde netleşecek.

KÜLK DİZİNİN BİR BÖLÜMÜ KAÇ DOLAR?

Amerikan Yazarlar Birliği’nin “Sopranos”tan sonra “tüm zamanların en iyi ikinci dizisi” ilan ettiği “Seinfeld”in haklarını satın alan Netflix, kült dizinin yayın tarihini açıkladı.

Netflix, 1 Ekim 2021’de 180 bölümün tamamının yayında olacağını duyurdu.

“Seinfeld”, New York’ta sürekli olarak hayatta zorluklarla karşılaşan dört arkadaşın hayatını anlatan bir sitcom. 1989’dan 1998’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde dokuz sezon yayınlandı.

Netflix’in bu kült diziyi yayınlamak için ödediği para 500 milyon dolar.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kelime kararını, bir duygu hayatını, bir insan seni değiştirebilir.” (Konfüçyüs)