5 EYLÜL 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Armağan Çağlayan’ın YouTube’daki kanalında görevi sırasında yaşadığı ‘komik anılar’dan ilk aklına geleni anlattı:
“Bir açılış yapıyoruz Bolu’da, acelem de var. Bir tesettürlü bayan geldi. ‘Tanju Bey, bir konu var konuşabilir miyiz?’ dedi. Ben de ‘Hemen Ankara’ya dönmem lazım. Özel değilse burada konuşabilir misiniz?’ dedim. ‘Sıkıntı yok’ dedi. ‘Benim bebeğim olmuyor, bana yardımcı olur musunuz?’ deyince hanımefendi, ‘Ben size nasıl yardımcı olabilirim?’ dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabii öyle konuya böyle girince çevredekiler gülüyor. Benim böyle çok fazla anım var.”
Tanju Özcan, aldığı tepkileri azaltmak için bu anıyı anlatma sebebine şöyle açıklık getirdi:
“Armağan Çağlayan’ın programı zaten magazin ağırlıklı. Orada bana ne yapmak istediğimi sordu. Ben de siyasetin mizahını öne çıkaran bir kitap yazmak istediğimi söyledim. Aklıma gelen ilk esprili anımı anlatmamı istedim, aklıma bu anı geldi.”

Komik değil, acı!

“Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça” diyor ya sözlerini Yusuf Hayaloğlu’nun yazıp Ahmet Kaya’nın okuduğu ‘Başım Belada’ şarkısında… Tanju Özcan’ın durumu da bu…
Özcan’ın “Bir konu var konuşabilir miyiz?” diyen kadına gerçekten baş başa ayıracak birkaç dakikası yoksa, birini görevlendirip “Siz ona anlatın, o bana iletir” diyebilirdi.
Bunu yapmayan Özcan, o kadını özelini toplum önünde açıklamaya mecbur etti. Kadının isteği oradaki erkekleri güldürünce Özcan da bunu ileride yazacağı siyasetin komik yanları kitabına malzeme olarak hafızasına kaydetti!

‘Tesettürlü bayan’

İşin bir başka vahim yanı da Özcan’ın o kadın için “Tesettürlü bayan” demesi.
Tanju Özcan, CHP’li değil de AK Partili olsaydı ve aynı ‘komik anı’yı “Bir açılışta yanıma mini etekli bir bayan geldi, ‘Bebeğim olmuyor’ deyip, yardım istedi” diye anlatsaydı, Türkiye’deki bütün kadın örgütleri ayağa kalkardı.
Türkiye’de hâlâ ‘bayan’ diye hitap ettikleri kadınları giyimlerine göre değerlendiren erkekler, olayın kendisine değil yapanın siyasi görüşüne göre hareket eden kadın dernekleri olduğu sürece kadına şiddet bitmez bizde…
Kişi bile hatasını anlayıp, “Üzülen kadınlar ve kadın dernekleri varsa onlardan özür dilerim” diye açıklama yaptı, Kadın ve Demokrasi Derneği’nden (KADEM) başka sözde kadın haklarını savunan hiçbir dernek Özcan’a tepki göstermedi.

Son günlerde bazı erkekler, Whatsapp’tan hemcinslerine maske takmalarını tavsiye ediyor. Ama onların ‘Hayat kurtarıyor’ diyerek maske tavsiyesinin sebebi koronavirüs değil.
Peki ne?
İşte yanıtı:
“Arkadaşlar, lütfen maskenizi takmayı unutmayın. Maske hayat kurtarıyor… Dün bir arkadaşım kız arkadaşıyla birlikte alışveriş merkezinde karısının yanından geçti ve karısı onu tanımadı. Maske gerçekten hayat kurtardı…”
Eşine “Karı” diyen, ihanetini maskeyle gizlemekten gurur duyan ve bundan mizah üreten erkekler var olduğu sürece, kadınların işi zor bu ülkede!

Kadına şiddet bu yüzde bitmiyorKADININ ADI VAR, AMA KENDİ YOK!

Kadın Futbolu 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Derneği’nin yönetim kuruluna seçilen yedi erkeğin objektiflere gururla poz verdiği fotoğrafı görünce aklıma ilk gelen rahmetli Duygu Asena’nın film de olan ‘Kadının Adı Yok’ kitabı oldu.
Mevzu kadın futboluydu, ama ortada kadın yoktu.
Derneğin olağan genel kurulunda yönetime seçilenlerin hepsi erkekti.
Çünkü Türkiye böylesine renkli bir ülke…
Dünyanın neresinde “Ülkeye Komünist Partisi lazımsa, devlet onu da kurar” diyen vali, Hayvanları Koruma Derneği’nin açılışını kurban keserek yapanlar var.
Dünyanın kullandığı icatlarımız olmayabilir, ama böylesi trajikomik şeylerin patenti bizde.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kalabalıklar daima tehlikelidir. İçlerinde mutlaka ruhlarını ucuza satan alçaklar bulunur. (Victor Hugo)