MİLLİYET – 9 ŞUBAT 2015 PAZARTESİ  –  ALİCE

8 Ocak 2014 tarihinde şöyle bir e-posta aldım İlknur Açıkelli’den:
“Bir haber kanalında, haber prodüksiyon şefi olarak çalışmaktayım yani gazeteciyim, bu manada sizinle meslektaş sayılırız, ama benim size bu e-postayı göndermemin sebebi bu değil. Geçen seneden beri Emre Kınay’ın Duru Tiyatrosu bünyesindeki oyunculuk atölyesine çok da severek biraz da, keşke yıllar önce başlasaymışım duygusuyla devam etmekteyim…
Haziran ayında aylar süren provalar sonrası eşe, dosta, arkadaşa bir kereye mahsus olmak üzere ‘Şimdi Olmaz Sevgilim’ adında 2 perdelik bir komedi sahneye koyduk. Duru Tiyatro yönetimi oyunumuzu çok beğenip ve bize yeni sezonda ayda 1 kere (bu kez profesyonel manada) seyircili oynayın teklifi getirdiğinde sevincimizi tarif edemem…
Bu manada ilk oyunumuzu 2 Ocak’ta oynadık. Bizi çok mutlu eden olumlu geri dönüşler de aldık… Onur Bey, ben ve ekipteki diğer arkadaşlarım sizi 7 Şubat Cumartesi saat 20.30 Moda Duru Tiyatro’daki bu yılki 2’nci oyunumuza bekliyoruz…
‘Amatör grup oyuncularının oyununa ayıracak vaktim yok’ demezseniz sizi aramızda görmekten çok ama çok memnun oluruz özellikle ben kendi adıma çok ama çok sevinirim… Lütfen bizi kırmayın. Biliyorum biz ünlü değiliz ve medyatik bir getirimiz de yok ama şayet davetimize icabet ederseniz bu manada kendimizi değerli hissedeceğiz. Bilmenizi istedim…
Kocaman sevgiler… Saygılarımızla… Duru Tiyatro Oyunculuk Atölyesi öğrencileri
Not: Oyundaki arkadaşların her biri farklı mesleklerden. Kimi bir otomotiv firmasında müdür, kimi üniversitede öğretim üyesi, biri dans ve müzik hocası, bir diğeri emekli finans şefi, üniversite öğrencisi vs… Her birimiz çok severek tiyatro aşkıyla biraraya geldik ve elimizden geldiği kadar iyi bir şeyler ortaya çıkarmaya çalıştık.”
Böyle bir davete hayır denir mi?

Maça rağmen tiyatro
E-postayı aldığım gün, o tarihte iş seyahatinde değilsem, mutlaka oyunu izlemeye geleceğimi yazdım Kaleli’ye. Öyle de yaptım. Trabzonluyum, Trabzonspor taraftarıyım. Aynı saatlerde Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda Fenerbahçe Trabzonspor maçı olmasına rağmen amatör tiyatrocuların bu heyecanına ortak olmak için ‘Şimdi Olmaz Sevgilim’i tercih ettim.
İyi ki de öyle yaptım. Cem Yanılmaz’ın yönettiği oyunun ilk 15, 20 dakikasında tempo düşüktü, ama sonrası usta işi tiyatrocuların şovu gibiydi.
Cem Yanılmaz’ın yönettiği Adnan Başar, Ayşegül Hardern, Cansu Tokuç, Edip Çakır, Efecan Erdoğan, Gonca Şubaşı, İlknur Açıkelli, Nesrin Bakırcı ve Selim Yener’in oynadığı komediye gişesansı veren Emre Kınay başta olmak üzere kutluyorum ‘Şimdi Olmaz Sevgilim’e emeği geçenleri.

STARLARIN TİYATRO AŞKI!

Tiyatro öncesi Kadıköy’de buluşup yemek yediğim senarist bir arkadaşım, sahneye koymayı planladığı iki perdelik komediyle ilgili yaşadığı sıkıntıları anlattı:
“Yeni bir komedi oyunu yazdım. Oyunda evli bir çift var. Kadın, kendini aldatan eşini yakalıyor. Adam, ‘Affet, bir daha yapmayacağım’ diyor. Kadın, eşine karşı teklifte bulunuyor:
‘Bir şartla affederim seni. Ben de bir kez aldatacağım seni, çıkarmayacaksın sesini.’
Böylesine ilginç bir pazarlık üstüne başlayan oyun için aylardır, 2 başrol, 2 de yardımcı oyuncu arıyoruz. Dizi starlarının tiyatro yapma isteği var, ama tiyatroya  turneye ayıracak vakitleri yok. Dizi çekmeyen birçok star isim var. Ama onlar da her an yeni ve cazip dizi teklifi gelirse, tiyatroyu aksatırım kaygısı içinde.”
Keşke dizi çekimleri iyi planlansa ve star oyuncular tiyatro yapma istekleri ‘sözde’ değil de ‘özde’ olsa!

GÜNÜN SÖZÜ

“Gazetecilik, bazılarının basılı görmek istemediğini yazmaktır. Geri kalanı halkla ilişkilerdir!”