MİLLİYET CADDE  – 8 ŞUBAT 2015 PAZAR  –  ALİCE

Bir milyon TL yatırırsa ‘Bu Tarz Benim’in isim hakkı Show TV’de kalacak ama aynı içerikte bir yarışma yapamayacak.

İstanbul 4. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi Uğur Çolak’ın, Show TV ile TV8 arasındaki ‘Bu Tarz Benim’ davası hakkında verdiği kararın tam metnini okuyunca ilk aklıma gelen başlık şu oldu:
Bu tarz da mahkemenin…
Nedeni şu:
‘Bu Tarz Benim’, Haluk Şirin ve Muzaffer Caner Erdem’in oluşturduğu bir format.
Oldukça düşük bütçeli bir program olan ‘Bu Tarz Benim’ patlama yapıp, Show TV’yi atağa kaldırınca Şirin ve Erdem, formatı yurt dışına bile sattı.
2014’ün son aylarında taraflar anlaşamayınca Şirin ve Erdem, TV8’le anlaştı.
Bunun üzerine Show TV, Şirin ve Erdem’e dava açtı. Davaya bakan mahkeme, 6 sayfalık ‘Bilirkişi Raporu’ ışığında 6 Şubat’ta kararını verdi.
‘Bu Tarz Benim’ ismi, şartlı olarak Show TV’de kaldı, format hakkı ise Şirin ve Erdem’de… Aks Televizyon Reklamcılık ve Film Sanayi Ticaret A.Ş., bir hafta içinde mahkemeye 1 milyon lira nakit veya teminat yatırır ise ‘Bu Tarz Benim’ ismi Show TV’de kalacak. Ancak Show TV, mevcut ‘Bu Tarz Benim’lere benzer bir program yapamayacak. Yaptığı takdirde bu ihlali yapanların 1 aydan  6 aya kadar hapis cezası  alması söz konusu.
Show TV, bir hafta içinde 1 milyon lirayı yatırmazsa, ‘Bu Tarz Benim’in isim hakkı Haluk Şirin’le Caner Erdem’in olacak.
Show TV söz konusu teminatı yatırdığı andan itibaren de Şirin’le Erdem, ‘Bu Tarz Benim’ismini kullanamayacak, ama mevcut formatı ‘Tarzım Bu’ veya ‘Benim Tarzım’ adıyla yapmaya devam edecek. Show TV’in parayı yatırıp isim hakkını alması halinde TV8 ‘Bu Tarz Benim’  ismini kullanırsa hapis cezası onlar için de geçerli.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetimindeki Show TV’nin, içeriği değişecek     ‘Bu Tarz Benim’in isim hakkı için 1 milyon lira yatıracağını tahmin etmiyordum. Ancak Show TV’deki ‘Bu Tarz Benim’i yapan Joker Yapım’ın sahibi Cem Semercioğlu’nun şu açıklaması işin rengini değiştirdi:
“Show TV ile TV8 arasındaki ‘Bu Tarz Benim’ davasının dün görülen duruşmasında İstanbul 4 Nolu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, programın isim hakkını Show TV’ye vererek programın yine aynı kanalında devam etmesi yönünde görüş bildirmiştir. Bugüne kadar başarılı bir şekilde, herkesin beğenisini kazanarak Show TV’de devam eden ‘Bu Tarz Benim’ yine aynı kanalında, aynı sunucusu sayın Ebru Akel ve jüri üyeleri sayın Bülent Ersoy, Cemil İpekçi, Chloe Loughnan Ortaç, Sibel Arna ve Umut Eker ile formatında yapacağı ufak değişikliklerle yoluna devam edecektir.”
Anlaşılan o ki, daha çok su kaldıracak bu pilav!

‘ÖMRÜM SESSİZ BiR ÇIĞLIK’TAN iLK SES

FOX’u pazar akşamları zirveye taşıyan ‘O Hayat Benim’ dizisinin yapım şirketi Pastel’in aynı kanala çekeceği yeni işin adı ve kadrosu belli oldu. Şubat sonu veya mart başı gibi ekrana gelmesi planlanan ‘Ömrüm Sessiz Bir Çığlık’ adlı dizinin kadrosunda şu isimler yer aldı:
Tolga Sarıtaş, Leyla Feray, Dila Danışman, Güven Hokna, Burak Sergen, Bülent Bilgiç, Fırat Tanış, Özlem Başkaya, Eylem Yıldız, Gizem Denizci, Özgül Kavruk, Musa Çiçek, Serkan Şenalp, Ebru Üstüntaş ve Umay Anadolu.
Yönetmenliğini Hülya Bilban’ın yapacağı dizinin senaristleri Ersin Gök, Pınar Ordu Aslan, Serdar Soydan, Talat Karagöz ve Evin Çamdoruk. Pastel Film’in sahibi Yaşar İrvül’ün oğlu Efe’yi yapımcılığa ısındırdığı ‘Ömrüm Sessiz Bir Çığlık’ın konusu ise özetle şöyle:

Nağme’yle Ejder’in aşkı

“Bursa’nın zengin ailelerinden birinin veliahtı olan ‘Ejder’ (Tolga Sarıtaş), iyi bir eğitim alıp, askerliğini de yaptıktan sonra işin başına geçer. ‘Ejder’, birkaç günlüğüne gittiği İstanbul’da tanıştığı piyanist ‘Nağme’ye (Leyla Feray) delicesine aşık olur ve kim-seye haber vermeden onunla evlenir. ‘Ejder’in Bursa’ya götürdüğü ‘Nağme’nin ‘Yetinmezler Çiftliği’nde aileye dair öğrendiği gerçeklerden sonra evliliğe olan inancı sarsılır, ama pes etmez.”

FUAT GÜNER’iN PARiS SERÜVENi

MFÖ’den Mazhar Alanson’la Özkan Uğur’un ‘O Ses Türkiye’de jüri üyeliği yaptığı dönemde Fuat Güner de boş durmuyor.
Güner, TRT için dünyaca ünlü müzisyenlerle söyleşiler ve düet yapıyor.
Özcan Deniz’in yazıp, yönettiği, ama oynamadığı ‘Sevimli Tehlikeli’ filminin galasında karşılaştığım organizatör Erkan Özerman’dan öğrendim Güner’in yaptığı programa dair bilgileri…
Fransa’nın ünlü şarkıcılarıyla söyleşi ve düet yapmak isteyen Güner, ‘Paris’in muhtarı’ Erkan Özerman’a başvurdu.
Özerman da Güner’e Paris’te her şeyi ayarladı. Enrico Masias’la Olimpia konserinde çekim, evinde ‘J’ai Quitté Mon Pays’ (Ülkemden Ayrıldım) şarkısında düet, Anne – Marie David, Danny Brillant’la söyleşiler… Danny Brillant’ın ofisindeki çekimlerden sonra ekip dağıldı. Sonrasında yaşananları ise Özerman şöyle anlattı:
Danny Brillant’ın evindeki çekimler bitti, herkes dağıldı. 19.00 gibi Fuat aradı. ‘Abi, çantam galiba Danny Brillant’ın ofisinde kaldı. Danny’nin yardımcısını bulup ofise baktırtmam 21.00’i buldu, ama çanta bulunamadı.
Gece 24.00 gibi Fuat bir daha aradı. ‘Abi, pasaportum o çantadaydı. Sabahleyin Türkiye’ye döneceğim, pasaportsuz ne yaparım? Kıyafetimi ofisin banyosunda değiştirmiştim, galiba çantam orada kaldı’ demez mi? Danny Brillant’ın kapıcısını buldum, banyoya baktırdım. Çanta ve pasaport orada çıktı. Fuat, sabahın köründe gidip pasaportu aldı da Türkiye’ye öyle uçtu.”