26 MART 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

‘Hürkuş: Göklerdeki Kahraman’, ‘Babamın Ceketi’, ‘Aslı Gibidir’ ve 5 Nisan’da vizyona girecek ‘Hababam Sınıfı Yeniden’ filmlerinin yapım şirketi HANN, yeni bir projeye daha başladı. Senaryosunu Ayşe Balıbey Tanıl, Evren Erdoğan ve Bener Karaçor’un yazdığı ‘Annem’, bir dram filmi…

İstanbul’da başlayan çekimleri, Kırklareli’de sürecek yapımın setine gittim.
Sumru Yavrucuk, Özge Gürel, Sercan Badur, Tuna Orhan, Itır Esen ile Fatma Toptaş’ın oynadığı projenin öyküsünü, yönetmen Mustafa Kotan’dan dinledim.
İlk kez bir drama filminin yönetmenliğini üstlenen Kotan, ‘Annem’in konusunu anlatırken şunları söyledi:
“Ev kadını bir anne (Sumru Yavrucuk), kamyon şoförlüğünden kazandığını at yarışlarında harcayan bir eş (Tuna Orhan), çocukluktan ergenliğe geçince, babasına katlandığı için annesinden ve yaşadığı kasabadan nefret eden genç bir kızın (Özge Gürel) hikayesi… Üniversite eğitimi için geldiği İstanbul’da zengin bir gençle evlenen ana okulu öğretmeni Nazlı, başına gelen kötü bir olaydan sonra sevmediği kasabaya döner ve iç dünyasına kapanır.”  
 Okuyan kabul etti 
Film için düşündüğü ve istediği tüm oyuncularla ilk görüşmede anlaştıklarını anlatan yönetmen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Senaryosunu okuduğumda, her baş karakter için aklımda bir cast vardı. Aklımdaki o isimlere senaryoyu gönderdik. Okuyan beğendi, geldi ve anlaştık. Hep nokta atışı yaptık ve başarılı olduk. Hiçbir rol için ikinci bir isimle görüşmeden kadroyu oluşturduk.  
Beş yıl önce Yavrucuk’un birçok ödül kazandığı ‘Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesi’ni izlediğimde, ‘Ben bu kadınla günün birinde film çekmek istiyorum’ demiştim. ‘Annem’e kısmetmiş. Sumru Hanım’la uzunca bir süredir hazırlanıyoruz projeye. Bunun için Bartın’da bir dağ evine kapanıp, beş gün çalıştık. Anlaşmayı yaptığımız ekimden itibaren saçını boyatmayıp, manikür bile yaptırmayan Yavrucuk, provada kostümünü giydiğinde ‘Annem’deki Ayşe gibiydi. Itır Esen, projeyi ve seti çok sevdiği için ona ek sahneler yazdık.”  

FATMA TOPTAŞ, ROLÜ NASIL KAPTI?

Annem’ filminin oyuncu kadrosunu oluştururken, adeta nokta atışı yaptıklarını açıklayan yönetmen Mustafa Kotan, sadece bir kişinin rolü kendi kaptığını belirtti.
O oyuncunun Fatma Toptaş olduğunu söyleyen yönetmen, şöyle dedi: “Toptaş, Yavrucuk ve Gürel’le birlikte oynadıkları dizilerden arkadaş. ‘No:309’da Yavrucuk’la 65 bölüm, ‘Kiraz Mevsim’inde Gürel’le 70 bölüm birlikte oynamış. Onlardan görüp okuduğu ve beğendiği ‘Annem’de oynamayı çok istedi. Senaryoda Yavrucuk’la karşılıklı sahneleri yoktu. Çok istediği için karşılıklı rol bile yazıldı onlara…”

TENİS OYNARKEN SAKATLANDI 

Kanal 7 Hafta Sonu Ana Haber Spikeri Hülya Seloni’yi 11 Mart’ta gördüğümde sapasağlamdı. İkimizin de ödül aldığı ‘Altın İstanbul Ödülleri’nde, törende sohbet ettiğim sunucunun hafta sonu sağ ayağını özel bir koruyucu içinde görünce, “Geçmiş olsun” demek için aradım ve sebebini sordum.
Seloni, çeyrek asırdır ekranlarda kesintisiz haber spikerliği yapan bir televizyoncu. 1994 yılından bu yana sırasıyla Kanal 6, Kanal D, NTV, Habertürk ve Kanal 7’de çalışan sunucu, “1.5 yıl önce tenis oynarken ayağım kırılmıştı. Yine tenis oynarken düşünce aynı kemikte açılma, bağlarda yırtılma ve ödem oldu. Her halde bu gidişle bırakacağım tenisi” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” (Mustafa Kemal Atatürk)