9 EKİM 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali’nden aktaracağım olayların bir kısmına bizzat tanık oldum. Diğerleriniyse tanıklarından dinleyip, yazdım.

Yer, Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde Perge Salonu… Sahnede Ömer Vargı, Yekta Kopan ve Cem Yılmaz var.

Kopan, salondakilere dönüp, iki konuğa sorusu olanların el kaldırmasını istedi. Söyleşi bu minvalde giderken Yılmaz, soru için mikrofon isteyen seyircinin seslenişini kastederek Kopan’a, “Arkadan biri höykürüyor” dedi. Mikrofon oraya gitmediği için o kişinin kim ve sorusunun ne olduğu belli olmadı.

Aynı günün akşamı Rixos Otel’in birinci katının terası… Sigara içen ünlülerin rağbet ettiği terasta Yılmaz ve sevgilisi Defne Samyeli, akşam yemeği için baş başa.

Siparişlerden önce şarkıcı Züleyha Ortak gitti sevgililerin masasına ve şu konuşma geçti aralarında:

Z. O. : Arka sıradan mikrofon isteyen benim, ‘Ahaa arkadan biri höykürüyor’ diyen siz. Yakıştı mı bu size? Ayıp değil mi bir kadına böyle söylemek?

C. Y.: Aa buna mı alındın? O bir espriydi.

Z. O.: Bu espri değil hakaret, böyle espri olmaz. İncindim.

C. Y.: Aman, o zaman affedersin.

Z. O.: Böyle özür olmaz, özrünüzü kabul etmiyorum.

55’inci festivalin yıldızıyla konuğu arasındaki bu gergin diyalogdan bir gün sonra, Yılmaz’ın yine söyleşisi vardı aynı salonda…

Söyleşiye yarım saat kala otelin lobisinde karşılaştığım Züleyha’yla sohbet ederken, festival yöneticilerinden biri aradı ve şarkıcıdan Yılmaz’ın AKM’deki ikinci söyleşisine katılmamasını rica etti.

ŞEBNEM BOZOKLU GÖRÜNTÜ SİLDİRTTİ

Ferzan Özpetek söyleşisine konuk olan oyuncu Şebnem Bozoklu, etkinlikten sonra kulise geçti. Bir müddet sonra annesinin geldiğini öğrenen oyuncu, menajeri ve güvenlik görevlileriyle dışarı çıktı.

Oyuncuyu kapıda, Akdeniz Üniversitesi’nden festivale akredite öğrenciler bekliyordu. Festival boyunca ünlülerle kültür-sanat söyleşileri yapan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, Bozoklu’ya mikrofon uzattı ve Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’nın iptal edilmesi hakkındaki görüşünü sordu.

Oyuncu, annesiyle kucaklaşmak üzere olduğu bir anda öğrencilerin soru sormasına mı, yoksa soruya mı bozuldu bilinmez, acayip tepki gösterdi. Sinirleri bozulan ve ağlamaklı olan Bozoklu’yu mikrofonu tutan öğrencinin özür dilemesi bile yatıştırmadı. Küçük bir olay büyüyünce, araya festival yetkilileri girdi.

Öğrenciler, çekilen görüntüleri silmekle kalmayıp, görevlilerin talebi üzerine şayet ellerinde Bozoklu’ya dair görüntü kalmışsa, onu yayınlamayacaklarına dair yazılı taahhüt verdi. Bulunan bu ilginç çözümden sonra annesine ve çantasına kavuşan Bozoklu, minibüsle AKM’den ayrılıp, otele geçti.

YILMAZ’I ÇEKERKEN LAPTOP GİTTİ

55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali’ni takip edenler arasında Voice of America’nın iki kişilik ekibi de vardı.

Sinemadaki 20’nci yılı nedeniyle ‘Başarı Ödülü’ne layık görülen Cem Yılmaz, Antalya’ya geldiğinde AKM’de iki söyleşiye katıldı.

İki söyleşide de Yılmaz’ı yakından görmek ve söylediklerini dinlemek isteyenler salona sığmadı. Birçok insanın merdivenlerde izlediği söyleşiyi naklen yayınlayan Voice of America ekibi, işleri bitip, çantalarını toplamaya başlayınca, bilgisayarlarının çalındığını gördü. TV ekibi Yılmaz’ı çekerken çantalarındaki laptop gitti. Salonda ve çıkışta güvenlik kamerası olmayınca da hırsız bulunamadı.

GÜNÜN SÖZÜ

“İçlerinde ne olduğunu görmek için bazı insanları  kırmak gerekir.”