8 EKİM 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

“25’inci Uluslararası Adana Film Festivali” bitmeden başlayan “55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali” de sona erdi. İki festivali de yerinde takip ettim. Belediyelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen iki yarışmayı da mukayese etmek gerekirse, öncelikle vurgulamam gereken şudur:

Düne kadar iki festivalin ortak noktası “Türk Sineması”ydı… İki festival de, çekilen yeni Türk filmlerinin yarıştığı arenaydı… Birkaç yıldır iki festival arasındaki ortak noktalar azaldı. Antalya gibi uluslararası filmleri de yarıştıran Adana’da “Ulusal sinema” hâlâ başrolde. Bu yıl 15 Türk filminin yarıştığı Adana’da “Sibel”, “En İyi Film” seçildi. Diğer ödülleri ise “Anons”, “Kelebekler”, “Kardeşler”, “Dört Köşeli Üçgen”, “İçerdekiler” “Güvercin” ve “Güvercin Hırsızları” paylaştı.

Ödüller Doğu’ya

Antalya malum, Türk Sineması’nı uluslararası arenaya taşıma adına yerli film yarışmasını uluslararasının içine kattı. O nedenle bu yıl Antalya’daki finalde sadece iki Türk filmi yarıştı.

Bunlardan biri “Çınar”, diğeri “Güven”di. İki filmden sadece “Çınar”ın görüntü yönetmeni Olcay Oğuz, “Behlül Dal Genç Yetenek Ödülü”ne layık görüldü. Festivalin büyük ödüllerini ise yabancılar aldı.

Başkanlığını Ferzan Öztepek’in yaptığı Antalya’daki yarışmada jürinin verdiği kararlar, ortaya şöyle bir tablo çıkardı.

Türk filmleri gibi, 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışan Türkiye’nin batısından yarışmaya katılan ülkeler eli boş döndü. Çünkü Antalya’daki büyük ödüllerin tümü, Türkiye’nin doğusundan gelenlere gitti.

Ev hapsinde olduğu için Antalya’ya gelemeyen İranlı yönetmen Jafar Panahi’nin çektiği “Üç Yüz” (Three Faces), “En İyi Film” seçildi.

Lübnan yapımı “Kafernahum”dan Zain Al Rafeea, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Kazakistan filmindeki rolüyle Samal Yeslyamova’nın oldu.

Tuba’sız jüri olmaz

Adana’daki festivalde jüri üyeliği yapan Tuba Büyüküstün, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü açıklamak için sahneye çıktığında şöyle demişti:

“En zorlandığımız branş bu oldu. Kardeşleri ayırmak istemedik. ‘Kardeşler’de iki kardeşi oynayan Caner Şahin ve Yiğit Ege Yazar’ı ödüllendirdik.”

55’inci Uluslararası Antalya Film Festivali’nin jüri üyesi Tuba Ünsal ise “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü açıklamak için sahneye çıktığında şöyle dedi:

“En kolay kararlaştırdığımız ödül bu oldu. En İyi Erkek Oyuncu: Zain Al Rafeea.”

Yıldızları bile farklı

İki şehirde de sinemaseverler, gösterilen filmlere büyük ilgi gösterdi. Adana’daki film gösterileri ücretsiz, Antalya’da ise normal 6, öğrencilere 4 liraydı. İki şehirdeki film gösterilerinde salonlar doluydu. Adana’daki filmleri kaç kişinin izlediğine dair bir veri yok, ama Antalya’daki filmleri 34 bin 900 kişi izledi.

25. Uluslararası Adana Film Festivali’nin yıldızları Türk Sineması’nın emektarları ve şarkıcılardı, 55. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin starı ise sinemadaki 20’nci yılında “Başarı Ödülü”ne layık görülen Cem Yılmaz’dı…

GÜNÜN SÖZÜ

Sıkıntılarımızın yarısı, cesaret gösterip doğruyu söyleyememekten kaynaklanır. (Erich Fromm)