19 Ağustos 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

70’li 80’li yıllarda fırtına gibi esen bir müzik yıldızının 69 yaşında ekmek parası için bir çorbacıda şarkı söylemesi, şov dünyasında kariyer yönetiminin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir çorbacıda şarkı söylerken çekilen videosu sosyal medyada olay olan Gülden Karaböcek’in sanat geçmişine bir göz atalım:

1968-1978 arasında 11 adet 45’lik plak çıkardı.

1975-2018 arasında 50 albüm yaptı.

1978-1987 arasında 6 filmde başrol oynadı…

Karaböcek, çeşme akarken testisini mi dolduramadı ya da kazandıklarını yatırıma dönüştürmeyip hovardaca harcadı mı?

Sebepleri ne olursa olsun sonuç ortada:

70’li 80’li yılların efsane arabesk yıldızı bugün çorbacıda şarkıcı…

Ayıp mı?

Değil, ama bir müzik yıldızının geldiği nokta adına üzücü… Karaböcek’in kariyer yönetiminde başarısız olduğunu gösterir bu.

Ün var para yok!

Karaböcek’in çorbacıda şarkı söylediği videoya “Tüm enişteciler böyle olsa izlesek” yorumu yazan Demet Akalın gibi 1974’te ablası Neşe Karaböcek’ten ayrılan eniştesi Atilla Alpsakarya ile 1975’te evlenmesinin bedelini ödüyor diye düşünenler olabilir. Ancak yaş aldıkça eskisi gibi talep olmadığı için yeterince para kazanamayıp geçim sıkıntısı çeken eski yıldızların varlığını da göz ardı etmemek gerekir.

Üstelik günümüze özgü bir sorun da değil, eski yıllara kadar uzanan bir mesele bu…

Magazin muhabirliğimin ilk yıllarında bende derin bir iz bırakan bu olayla asıl soruna dikkat çekmek isterim.

80’li yılların ilk yarısıydı. 60’lı 70’li yıllarda onlarca filmde oynamış, epeydir sesi soluğu çıkmayan bir vamp yıldızından röportaj için randevu istedim.

Kapıdaki alacaklı

Randevu günü Teşvikiye’deki evine gittim, beni salonuna davet etti. “Size içecek ne ikram edeyim?” diye sorduğunda çay dedim.

Çay demlemek için mutfağa giderken salondaki telefonu koridora çekip bir yeri aradı. Çok geçmeden kapı çaldı.
Gelenle arasında küçük bir tartışma geçtikten sonra mutfaktan çayla birlikte bir tabakta tatlı, diğerinde kuru unlu mamullerle geldi.

Röportajda şov dünyasının vefasızlığından epeydir doğru dürüst iş teklifi almadığından dert yandığı röportajı bitirdikten sonra evden ayrıldım. Evden çıkmadan telefonun yanındaki karton kutudan ismini öğrendiğim pastaneye gidip, o oyuncuyla sorunlarının ne olduğunu sordum. Kasada kişi, “Epeydir borcunu ödemiyor, bir de utanmadan yeni sipariş veriyor” deyip küfretti.

Son durak huzurevi

Oyuncunun borcunu sorup, öğrendim. Yanımda o kadar para olmadığı için bankaya gidip hesabımdan çektim ve oyuncunun borcunu kapattım. Pastanedeki kişi kim olduğumu bile sormadı, parayı kasaya atıp, borcu sildi. Parası olmadığı halde, evine gelen bir gazeteciye gerekli ikramı yapmaktan geri kalmamak için pastaneciden fırça yemeyi göze alan oyuncunun dramı bayağı etkiledi beni. Yaşı 80’e yaklaşan o oyuncu Bahçelievler’de bir huzur evinde yaşıyor yıllardır.

Arabeskin efsanesi çorbacıda sahnede

Ferhat Göçer’in gururu

Oğlu Can Göçer, telefonu icat eden Alexander Graham Bell ve Hint lider Mahatma Gandhi’nin mezun olduğu okulu kazanınca babası Ferhat Göçer, dünyanın en mutlu insanlarından biri oldu. Şarkıcı sosyal medya aracılığıyla Ayla Göksel’le evliliğinden 2001 yılında dünyaya gelen oğlunu tebrik ederken, eski eşine teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

840 profesör 6 bin akademik personelin görev yaptığı, öğretim görevlileri ve mezunları arasında 29 Nobel Ödülü kazananın olduğu University College London’da Can Göçer, ekonomi okuyacak. Ferhat Göçer, Londra’daki Forest Scholl’u matematik üçüncüsü olarak bitiren oğlunun üniversite sınavındaki gösterdiği başarıda oğlu kadar annesinin de payı olduğunu söyledi ve ekledi:
“Nasıl bir duygu anlatamam. Annesi Ayla Göksel’e ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu hayırlı evlat onun eseri. Allah ondan razı olsun, bu mutluluğu bana yaşattı.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Kırdıysa sessiz kal. Sessizliğinden anlamıyorsa; onsuz kal.” (Şem-i Tebrizi)