20 Ağustos 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

12 Grammy ödülü ve müzikte birçok rekorun sahibi şarkıcı Taylor Swift (33) ile ilgili iki ilginç haber peş peşe geldi.

Avrupa’da ilk kez Taylor Swift üniversitede ‘ders’ konusu oldu. Belçika’nın Ghent Üniversitesi’nde ‘Edebiyat: Taylor’ın Versiyonu’ adlı edebiyat dersi sonbaharda başlayacak. ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nde ise ‘Taylor Swift’in Psikolojisi Sosyal Psikolojinin İleri Konuları’ başlığı altında psikoloji dersi işlenecek.

Aynı günlerde bizim şov dünyasında olanlara bakar mısınız?

Swift başarısıyla üniversitelerde ders olarak okutuluyor, bizim rapçiler ha bire sabıka kaydı oluşturuyor.

Taylor Swift dersi ve kriminal rapçiler

Ne ‘Barbie’ymiş!

Başrollerini Margot Robbie ve Ryan Gosling’in paylaştığı Greta Gerwing imzalı ‘Barbie’ filminin dünyada ve bizdeki etkilerine bir göz atalım.

Guardian, filmdeki her şeyin pembe olması yüzünden ‘Barbie’nin dünya genelinde pembe boya kıtlığına sebep olduğunu yazdı.

23 Temmuz 2023’te vizyona giren film, seyircilerden büyük ilgi gördü, dünyada ‘Barbie’ fırtınası esti.

Ahlaki değerlere zarar verdiği gerekçiyle Vietnam, Lübnan, Kuveyt, Pakistan ve Cezayir filmi yasakladı.

‘Barbie’, ABD gişesinde ‘The Dark Knight’ı geçerek Warnes Bros’un Amerika’da en çok gişe elde eden filmi oldu.

Vizyonda bir ayı doldurmadan ABD’de 526.3 milyon dolar hasılat elde eden filmin dünya çapındaki hasılatı ise 1.18 milyar doları aştı.

Margot Robbie’nin ‘Barbie’ filminden kazanacağı para 50 milyon dolar olarak açıklandı.

Dünyada ‘Barbie’ rüzgarı eser de Türkiye’nin ünlüleri bundan etkilenmez mi?

Merve Boluğur’dan Berrak Tüzüntaç’a birçok ünlü ‘Barbie’ye özenip pembe giydi.

Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi 70’lik ‘Barbie’lerimiz bile oldu!

Daha film ortada yokken Türkiye’de ‘Barbie’ akımını kendisinin başlattığını iddia eden Bülent Ersoy, Gülşah Saraçoğlu imzalı pembe kıyafetiyle sahneye çıkıp ‘Barbie’ akımına son noktayı koyduğunu açıkladı.

Taylor Swift dersi ve kriminal rapçiler

50 metrelik İstanbul resmi Guinness’e girecek mi?

Ressam Alev Özas’ın Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek amacıyla Ataşehir’deki Watergarden AVM’nin içindeki Nostalji Sokağı’nda çizmeye başladığı İstanbul resmini merak ettim. Batı Ataşehir’deki Watergarden’a gittiğimde öğle saatleriydi.

Havuzun olduğu kattaki restoran ve kafelerde bir kısmı Arap turist olmak üzere çok az müşteri vardı. Nostalji Sokağı’nda in cin top oynuyordu. Nostalji Sokağı’ndaki dükkanların hepsi kapalıydı, sadece birinin önünde çalışanlardan biri oturuyordu.

Sokağın sonunda bir kişi daha vardı; o da Alev Özas’ın büyük emeklerle yaptığı tabloya birilerinin zarar vermesini önlemek için bekleyen güvenlik görevlisiydi.

14 yıl ünlü ressam Devrim Erbil’in baş asistanlığını yaptıktan sonra çalışmalarını tek başına sürdüren ve İstanbul resimleriyle tanınan Alev Özas’ın, İstanbul’a 100’üncü yıl armağanı olarak çizdiği yağlı boya resminin yüksekliği 2.90 metre, boyu ise 50 metre. Tek parça tuval üzerine çizdiği panoramik İstanbul resminde kadim şehrin gerdanlıkları sayılabilecek tüm tarihi yapıları var.

Artvizyon Gallery’nin ‘100 günde tek parça tuval üzerine yapılmış en büyük yağlı boya metropol resmi’ kategorisinde rekor tescili için Guinness’e başvurduğu panoramik İstanbul, düzenlenecek müzayedede açık artırmayla satılacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kırıldığın insanlarla arana mesafe koy. Hissediyorlarsa yanına geleceklerdir. Gelmiyorlarsa doğru mesafeyi buldun demektir.” (Aloje Carpentier)