22 TEMMUZ 2021 PERŞEMBE  –  ALİCE

Yale Üniversitesi’nden Dr. Mehmet Emin Adin, 20 Temmuz’da iddiasının belgesini de yayınlayarak şöyle bir tweet attı:

“Günün fıkrası: Aşı karşıtı medya söylemlerinin merkezi sayılan FOX TV’nin kendi çalışanlarına aşı pasaportu uygulaması getirdiği ortaya çıktı.”

Pandemi sürecinde haber kanallarının canlı yayınına katılarak yaşadığı ABD’deki gelişmeleri anlatan ve Twitter’ı çok etkin kullanan Prof. Dr. Derya Unutmaz, meslektaşının tweetine şu yorumu yazdı:

“ABD’deki FOX TV, pandemi başından beri komplo teorileri ve aşı karşıtlığı üzerine dezenformasyon yaptı, milyonlarca insanın hayatını etkiledi, kim bilir kaç kişi bu yüzden hayatını kaybetti. Şimdi orada çalışanlar aşı olmadan çalışamıyorlar. Gerçek ama acı bir fıkra gibi.”

Aynı gün nytimes.com’da şöyle bir haber vardı:

“Delta varyantı ABD’de yayılırken Steve Doocy ve Sean Hannity gibi bazı FOX News sunucuları, izleyicilerini Covid 19’a karşı aşı olmaya davet etti.”

Aşı karşıtı Fox Newste çalışanlara aşı mecburi

SELÇUK TEKTAŞ’IN ÖLÜMÜ ASLI HÜNEL’İN TAVSİYESİ

Koronavirüs nedeniyle kaldırıldığı hastanede günlerce entübe edilen Alişan’ın kardeşi ve menajeri Selçuk Tektaş, yaşam mücadelesini kaybetti. Tektaş, 41 yaşındaydı, evli ve iki kız çocuk babasıydı…
Her ölüm erkendir, ama 37’sinde “Yaş 35 yolun yarısı eder” diye şiir yazıp 46’sında vefat eden Cahit Sıtkı Tarancı’ya göre ‘yolun sonu’ için çok erken yaştır 41…
Dün son yolculuğuna uğurlanan Selçuk Tektaş’a Allah’tan rahmet; başta eşi, kızları, annesi, babası ve Alişan olmak üzere ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum.
Ölüm haberinin ardından Tektaş’ın annesi, abisi Alişan ve eşi Merve Tektaş’la fotoğraflarını Instagram’dan paylaşıp, acısını dile getiren Aslı Hünel’in, özellikle büyük harflerle yazdığı şu satırlara dikkat:
“Aşıyı reddetmeyin. Bu kardeşimiz ve babam (Ekim 2020’de Koronadan öldü) aşı olmamıştı. Olabilmiş olsalardı belki hafif atlatacaklardı.”

NETFLIX’TEN SÜRPRİZ HAMLE

Dünya genelindeki 200 milyonun üstündeki abonesiyle internet televizyonculuğunun bir numarası olan Netflix’ten sürpriz bir hamle geldi.
Yayınlayacağı yeni dizi, film ve belgeseller için yılda 15 milyar dolar bütçe ayıran Netflix, video oyun işine girme kararı aldı. Usa Today’de gördüğüm, okuduğum habere göre, Netflix’in hissedarlarına gönderdiği mektupta akıllı telefonlar ve tabletlerle oynanacak mobil video oyunları için aboneler ek bir ücret ödemeyecek.
Netflix yönetiminin 2021’in ikinci çeyreği hakkında hissedarlarını bilgilendirmek amacıyla gönderilen mektupta, bu kararın gerekçesi şöyle anlatıldı:
“Mobil oyunları, orijinal film ve dizilerimizle yaptığımız genişlemeyle eş değer yeni bir içerik kategorisi olarak görüyoruz. Mevcut içeriğimizi aynı şekilde yeni yatırımlarla genişleterek zenginleştireceğiz. Orijinal içeriklere geçişte 10 yılı geride bıraktık. Bu süreçte üyelerimizin mobil oyunlara olan ilgisini gördük ve bu kararı aldık. Birkaç yıldır üzerinde çalıştığımız video oyunlarının fikri mülkiyet hakkı da bizde olacak.”

HALSEY, BEBEĞİNE TÜRK İSMİ KOYDU!

“ABD’li şarkıcı Halsey, bebeğine Türk ismi koydu.”
Türkiye’nin en eski gazetelerinden birinin internet sitesinden aldım bu başlığı.
Sırf haber daha çok ‘tık’lansın diye atılan başlık kandırmacasının altını okuduğunuzda ortaya çıkan şu:
Macar asıllı ABD’li şarkıcı Halsey, iki yıldır Türk senarist Alev Aydın’la beraber.
İlk çocuklarına verdikleri isim de Ender Ridley…
Macar asıllı ABD’li bir kadınla bir Türk erkeğinin çocuklarına iki kültürü temsilen çifte isim koymalarından daha doğal ne olabilir?

GÜNÜN SÖZÜ

“Her şeyini kaybetsen de merhametini kaybetme. Merhamet insanı insan yapan en önemli duygudur.” (Muhyiddin Şekur)