24 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı paylaşımlarıyla Türkiye’nin koronavirüs tablosunu ve aşı rakamlarını yayınlamakla yetinmiyor, zaman zaman alınması gereken tedbirler konusunda da insanları uyarıyor.
İlk kez merhum Süleyman Demirel’den duyup, hafızama kaydettiğim sözlerden biri şudur:
“Kişinin okyanustan alacağı su kabı kadardır.”
Bu özlü sözün aklıma gelmesinin sebebi Sağlık Bakanı’nın şu tweet’ine yazılan yorumlardan biri:

“Yeni vaka sayıları iki haftada iki katına çıktı. Çözüm:
Şu andan itibaren sıkı tedbir, ilk fırsatta aşı. İlk doz ve devam dozları için sağlık kurumlarımız gece gündüz emrinizde. 9 bin 586 olan vaka sayılarını geriletelim.”
Şimdi sıkı durun, çünkü sıra geldi bir ‘yurdum insanı’nın bu tweet’e yaptığı yorumda:

“Bakanım; diyelim ki aşı koruyor, aşı olan vatandaşlara antikor testi yaptırdınız mı? Malum bir kısmı plasebo… Yan etkilerinden neden bahsetmiyorsunuz diye sormuyorum bile. Çünkü bu zamana kadar sorduğum doktorlar tarafından engellendim.”
İnsanların yaptırdığı birinci veya ikinci doz aşılarda hala
Faz 3 çalışmalarındaki gibi plasebo yani boş aşı olduğunu sananlar, tatil beldelerinde maskeyi atıp, sosyal mesafeyi unutanlar, onca insanın ölümüne rağmen hala Kovid-19’u ciddiye almayanlar ve aşı karşıtlarıyla bizim bu pandemi sürecinden çıkmamız çok zor.

Alanya’da çekilen insanların iç içe ve maskesiz olduğu video’yu yayınladıktan sonra Bodrum’dan Uzungöl’e, Kadıköy’den Çeşme’ye “Her yerde durum aynı” diye bilgi yağdı. O yüzden yapılan onca aşıya rağmen sonbaharda yine kapanırız gibi geliyor bana.

BU MODACIYI ALLAH SAHİBİNE BAĞIŞLASIN!

Şeyma Subaşı’nın tişörtünün üstündeki “Sevgilimin malıyım” yazısıyla tartışma yarattığı günlerin üstünden beş ay bile geçmeden Gülşah Saraçoğlu’ndan benzer bir hamle geldi. Bir dargın bir barışık olduğu sevgilisiyle evlilik planları yaparken, aldatıldığını anlayınca ilişkiye nokta koyan modacı, Instagram hikayesindeki siyah-beyaz fotoğrafının altına şunları yazdı:
“Gerçekten Allah beni sahibime bağışlasın bir an önce. O şahıs kimse ve beni bulamıyorsa direkt konum atabilirim. Teşekkürler, iyi günler.”
Ayrıldığı sevgilisinin Instagram’daki canlı yayınını basıp, ona küfürler yağdıran Saraçoğlu’nun bu açık daveti kaç kişiyi cesaretlendirdi, kaçı DM’den ona yürüdü bilmiyorum.
Bildiğim bir şey var, o da şu:
Saraçoğlu’nun bu espriyi yapmasının toplumda bir karşılığı var.
Siz toplum olarak yıllarca gördüğünüz her güzel kadın için “Allah sahibine bağışlasın” derseniz, onlardan biri de günün birinde “Allah’ım beni sahibime bağışlasın” diye sevgili ya da eş duası yapar!
O yüzden kabahati Gülşah Saraçoğlu’nda değil; kadınla erkeği eşit görmeyen ve erkeği ‘kadının sahibi’ sayanlarda aramak lazım.

HAKKI BULUT’TAN RAPÇİ REYNMEN’E SUÇLAMA!

Hakkı Bulut, 35 yıl önce yaptığı ‘Kızlar’ın bestesinin Reynmen olarak ünlenen rapçi Yusuf Aktaş tarafından çalındığını iddia etti. Hakkı Bulut ismi ve şarkıları gençlere tanıdık gelmeyebilir, ama arabeskin popüler olduğu yıllarda başta ‘İkimiz Bir Fidanız’ olmak üzere birçok hit şarkının sahibi ve yorumcusudur kendisi. Bulut, Akşam’dan Yasemin İlan’a verdiği röportajda MESAM Bilim Teknik Kurulu’na başvurduğunu, oradan çıkacak rapor doğrultusunda hareket edeceğini söyledi.
Üç yılda 78 milyon tık’lanma alan ‘Reynmen ft. Lil Bege – #Biziz’ klibiyle Hakkı Bulut’un dokuz yılda 240 bin kez izlenen ‘Kızlar’ını internetten defalarca peş peşe dinledim.
İki şarkının bestesi aynı değil, ama Reynmen’in klibinde Arapların oynadığı iki bölümün müzikleri ‘Kızlar’ın bir bölümünün kopyası gibi. O yüzden çok merak ediyorum MESAM’dan çıkacak kararı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kötü günlerin iyi tarafları da vardır; insanları tanırsın, özellikle yanında sandıklarını.” (Haruki Murakami)