MİLLİYET CADDE – 11 MART 2013 SALI  –  ALİCE

kurt_seyit_313728185Star TV’nin merakla beklenen dizisi ‘Kurt Seyit ve Şura’nın ikinci bölümü bu akşam…
‘Kurt Seyit ve Şura’nın ilk hafta aldığı reytingi unutun çünkü Kıvanç Tatlıtuğ için asıl sınav bu akşam… Dizi şayet ilk hafta aldığı reytingin üzeine koyarsa, yürür gider… Ancak dizinin bu akşamki reytingi birinci haftanın gerisinde kalırsa, Kıvanç Tatlıtuğ için tehlike çanları çalmaya başladı demektir.
Televizyonculuğun değişmeyen kurallarıdır. Bir işin ilk bölümünün reytingi iyi ya da kötü olsun fark etmez-kanalın tanıtım ekibine mal edilir. Sonraki haftalardaki başarı ya da başarısızlık projenin kendisine aittir. Dizi izleyicisi değilim ama ben de birçok insan gibi merak edip izledim ‘Kurt Seyit ve Şura’yı…
‘Kurt Seyit ve Şura’nın ilk bölümünü çok tiyatral buldum. Belli ki çok emek verilmiş, çok özenilmiş, çok masraf edilmiş ama ortaya çıkan bizden uzak, Ruslar’a yakın olmuş. Dizilerin kaderini belirleyen kadın seyircilerin çoğunun bir süredir istedikleri gibi bir yapım olmadığı için ‘Küçük Ağa’yı izlesinler diye çocukların eline verdikleri kumandayı geri alması ‘Kurt Seyit’in biran önce İstanbul’a gelmesine bağlı… Aksi taktirde işi zor ‘Kurt Seyit’in…

MERAK UYANDIRMALI
Dizinin çıkış noktası olan Kırım’ın yeniden Türkiye ve dünya gündemine oturması ‘Kurt Seyit ve Şura’nın reytingini etkiler mi? ‘Muhteşem Yüzyıl’ bize gösterdi ki, tarihini dizilerden öğrenen bir milletiz. Şayet Ay Yapım, ilk bölümdeki gibi ‘izleyeni bayan’ değil de, bu akşamdan tezi yok seyirciyi meraklandıran bir dizi yaparsa ‘Kurt Seyit ve Şura’yı pekala mümkündür bu…

İLGİNÇ TARİHİ TESADÜF
Haberlerde izledim yeni oluşturulan Kırım ordusunun askerlerini… Yeminle söylüyorum aralarında aynı Kıvanç Tatlıtuğ gibi kızıl sakallı, renkli gözlü yakışıklı çocuklar vardı. Kadere bakın ki, ‘Kurt Seyit ve Şura’yla eş zamanlı olarak Kırım’da tarih yeniden tekerrür ediyor.
Ukrayna ile Rusya çekişiyor, yıllar önceki gibi olan yine Kırım Tatarları’na oluyor.
Bir dönem dizisi için bundan daha uygun bir zamanlama olabilir mi?
Yeter ki senaryo kasmasın seyirciyi…

DİZİ İÇİN YURDUM İNSANI NE DEDİ?

‘Kurt Seyit ve Şura’nın yazarı Nermin Bezmen, hafta sonu
televizyoncuların gözdesiydi… Üç programda izlediğim Bezmen’i en iyi ağırlayan 360’dan Ceren Akdağ’dı. Belli ki Ceren Akdağ, dersini iyi çalıştı. Bezmen’in dizi yapılan kitabını okumakla yetinmedi, ‘Kurt Seyit ve Şura’yı da izledi. Akdağ’ın, dizi için yaptırdığı sokak röportajları süperdi.
‘Hafta Sonu Aşkı’ ekibinden Olkan Serdar, programın ‘Diyar Diyar İstanbul’ bölümünde Bakırköy’de yakaladığı yurdum insanına şunu sordu: “Kurt Seyit ve Şura nedir?”
İşte yurdum insanının bu soruya verdikleri yanıtlar:
Vatandaş 1: Kurt ve Seyit? Bu eski tarihlerden gelme bir lakaptır.
Vatandaş 2: Farsça kelimeler söylüyorsunuz. Zannediyorum ki bu da Cezayir, Fas, Arabistan’dan gelen bir kelimedir. Türkçesini sorun ben de ona göre izahını yapayım.
Vatandaş 3: Kuş mu kurt mu? Bütün kuşlar öter. Kurt bağırır çağırır bütün gece. Çakallar da öter. Böyle şey olur.
Vatandaş 4: Kurt ve Aşure? Aşure, senede bir yapılan çorbadır. Kurt, dağlarda gezen bir hayvandır. İnsanların da bazen kurt gibi şeyleri olur. Onlara, ‘Ulan kurdoğlu kurt! Bu yaptığından haberin var mı?’ derler…
Vatandaş 5: Şura şura şura? Kurt bir hayvan, şura topluluk manasına gelir herhalde.
Vatandaş 6: Bilmiyorum. Biraz ipucu ver…
Vatandaş 7: Yanlış yönlere yönlendirmeye kalkmasınlar bu milleti.
Vatandaş 8: Hiç duymadım.
Vatandaş 9: Akşam seyrettim, ilk bölümü yeni başladı.
Şimdi bu yanıtlara bakınca, ‘Kurt Seyit ve Şura’ için ‘ölü doğdu’ diyenler olabilir. Aynı kanıda değilim. Çünkü Olkan Serdar’ın soruyu sorduğu insanların hepsi erkek ve 50 yaş üzeri insanlardı. Öyle bir profilden böyle bir sonuç çıkması normal. Ancak dizilerin akıbetini belirleyen kadınlar… Aynı soru kadınlara yöneltilse eminim ortaya bambaşka bir tablo çıkardı. Hiç değilse kadınlar, bilmedikleri şey hakkında bu denli atıp tutmazdı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bir erkekle mutlu olmak istiyorsan onu anla, sevmesen de olur Bir kadınla mutlu olmak istiyorsan onu sev, anlamasan da olur.”