MİLLİYET – 18 ŞUBAT 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Bugüne kadar maalesef vahşice işlenmiş birçok kadın cinayetine tanık oldu Türkiye. Her seferinde ateş, elbette ki düştüğü yeri yaktı, vicdan sahibi herkesin yüreği dağlandı. Ama o vahşi cinayetlerden hiçbiri Özgecan’ınki gibi infiale neden olmadı ve kenetlendirmedi bizi…
Bu büyük acıyı yüreğinde hisseden herkesin Özgecan için söylediği, yazdığı elbette ki önemli… Ancak hiçbiri, acılı baba Mehmet Aslan’ın söyledikleri kadar etkilemedi beni. Bakar mısınız kızı hunharca katledilen acılı babanın yaptığı vakur açıklamaya:
“Devletimiz zeval görmesin. Milletimiz necip, güzel bir millet. Güzel gönüllü insanlar var. Ben öncelikle kendim için şunu söyleyeyim; ben günahkârların günahkârı, fakirlerin fakiri, acizlerin aczi bir garibim. Rabbim özel yaratmış, güzel yaratmış, çok sevdi yanına aldı. Bu memlekette artık ikilik olmasın. Bu vahim olayı yapan insanlara da zulmedilmesin, adaletin karşısına çıkıp cezalarını çeksinler. Allah onların analarına, babalarına da yardımcı olsun.
Sevmekten başka bir çıkar yolumuz yok. Teslim olursak içimizdeki bütün güzellikler ortaya çıkacak. Savaşırsak, sonunda nefsimiz kazanacak ve analar, babalar ağlayacak, meleklerin kanatları koparılacak, meleklerin çığlıklarını kimse duymayacak. Duyduğumuz kulaklarımızın, gördüğümüz gözlerin aslında bir anlamı yok. Memlekette herkes bir şey söylüyor; biz ne ocuyuz, ne bucuyuz, şanı yücelerden yüce olan Türk milletinin bir ferdiyim, evladıyım. Allah devletimize zeval vermesin. Güzel gönüllere sahip olan bu milletten Allah razı olsun. Devlet büyükleri, ali cenapları teker teker herkes aradı, baş sağlığında bulundu. Hepsine ayrı ayrı şükranlarımı ve minnetimi bildirmek istiyorum.
Ben milletimizden, çok şey bilmem ama, Ma’un Suresi’nin, Ali İmran Suresi’nin 103. ayetini ve Asr Suresi’ni okumalarını tavsiye ediyorum. Bu ayetler bana göre çok önemli. Doğru yolu bulmak, doğru yolu seçmek, doğru yolda yürümek çok zor. Malum, dünya geçimini sürdürmek için çalışıyoruz. Gözümüz körleşiyor, kulaklarımız sağırlaşıyor. Herkes kalbindeki sesi iyi dinlesin. Bana yıllarca neler olabileceğini anlattılar ama ben anlamadım. Gözlerim kör, kulaklarım sağır vaziyette dünyanın peşinde koştum durdum.
Siz hiç mucize gördünüz mü?
Şu an bir mucize gerçekleşiyor. Olayın tüm Türkiye’ye mal olmasının bir hikmeti var.”
Türkiye’nin başka Özgecan’ları kadın şiddetinin kurban etmemesi için, “İdam çözüm değil” diyen bu acılı babanın söylediklerinden alacağı çok ders var.
Baba dediğin böyle olur.
Katil oğluna yardım ederek Özgecan’ı yakana ise baba değil, cani denir.

NİHAT DOĞAN’IN BAŞINA GELENLER

“Hiç ders alınsaydı tekerrür eder miydi tarih?” diye boşuna dememiş atalarımız.
Şayet Güner Ümit gibi bir yeteneğin yıllarca tırnaklarıyla kazıyarak geldiği yerden bir canlı yayında ettiği bir laf yüzünden nasıl tepetaklak indiğini aklından çıkarmamış olsaydı Nihat Doğan, bu süreci yaşamazdı.
Düşene bir tekme de ben atayım demem. Toplumun tümü sırtını dönse de şayet o kişinin haksızlığa inandığını düşünsem ne pahasına olursa olsun ondan desteğimi esirgemem.
Ama gel gör ki öyle bir vaka değil bu…
Bunca yıllık tecrübemin bana dedirttiği şu:
Nasıl ki “siyasetle gelen siyasetle gider”se, “sosyal medyayla gelen” de yine sosyal medyayla gider.
Onlarca tweet’le kazandığı ün, bir tweet’le yok olur gider ve eninde sonunda her şey aslına rücu eder.
“Alem buysa kral benim” diye böbürlenip, herkese tepeden bakmaya başlayanlar gün gelir tepetaklak gider.

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” (Albert Einstein)