18 Haziran 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Trafik kazasında öldüğünde henüz 28 yaşındaydı… Aradan onca yıl geçti, ama genç şarkıcı unutulmadı… Barış Akarsu, ölümünden 15 yıl sonra hayatı film yapılan ünlüler arasına bile girdi…
Barış Akarsu’yu İsmail Ege Şaşmaz’ın canlandırdığı filmin çekimleri başladı. Yapımcılığını Fikri Harika Productions’un, yönetmenliğini Mert Dikmen’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Hüseyin Avni Danyal, Metin Coşkun, Aslıhan Kapanşahin, Burak Satıbol ve Aytaç Uşun gibi isimler var.

Filmin önemli karakterlerinden biri şarkıcıyla aynı kazada ölen sevgilisi Zeynep Koçak.
Halen sanal alemdeki video’da “Filmde Barış Akarsu’nun sevgilisi ‘Zeynep’i oynayacağım” diyen Aslı Bekiroğlu sete çıkamadan gitti, yerine Almila Ada geldi.
Amma ve lakin, Bodrum’daki trafik kazasında Barış Akarsu’yla birlikte ölen sevgilisi Zeynep Koçak’ın ailesi, kızlarının filme konu edilmesine karşı. Kızının acısını unutmaya çalışan annenin derdini ortak tanıdığımız Abdurrahman Cihan, şöyle anlattı:

“Barış Akarsu’nun filmi çekiliyormuş. Başroldeki kadın, Barış Akarsu’nun sevgilisi Zeynep’i oynayacakmış, ama ailesinden izin isteyen olmamış. Acılarını unutmaya çalışan, kendi halinde mütedeyyin aile kızlarının filmde olmasını istemiyor, ne yapabilirler?”

Yapımcı, “Ben Barış Akarsu’nun filmini çekiyorum” deyip, Zeynep Koçak’ın ailesinden izin isteme gereği duymamış olabilir.
Peki Telif Yasası ne diyor böyle durumlarda?
Telif Yasası’nı çok iyi bilen üç hukukçuya sordum, üçü de “İzin şart” dedi, sadece biri, “Ama burası Türkiye, o yüzden belli olmaz” diye ekledi.
Türk yargısının birbiriyle çelişen o kadar çok kararı var ki, Bergen’in katiliyle genç yaşta kızlarını kaybeden aileyi aynı kefeye koyan hakimler de olabilir, “Varislerinden izinsiz gerekir” diyen de…

Hukukçuların söylediğini Cihan’a ilettim, o da Koçak ailesine…
Zeynep’in ailesi hukuki yollara mı başvurur, yapımcı filmde Almila Ada’nın oynayacağı sevgilinin adını mı değiştirir, bilemem, ama şimdilik durum budur.

BALIKESİR’DE İLK TİYATRO FESTİVALİ

Balıkesir’de bu yıl ilk kez bir tiyatro festivali yapılacak. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Balıkesir Tiyatro Festivali, 18 Haziran’da başlayıp 22 Haziran’da bitecek.
Festivalin ilk akşamında Burcu Kıratlı ile Hakan Altınel, Gürkan Tavukçuoğlu, Tuğçe Koçak ve Murat Ergür, ‘Her Aşk Biraz Komiktir’ adlı oyunlarıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.
19 Haziran’da Begüm Öner, Ceyhun Fersoy, Sarp Bozkurt, Melis İşiten ve Şeyda Terzioğlu, ‘Suit’ adlı oyunu bu kez Balıkesirliler için sahneleyecek.
20 Haziran’da Zeynep Beşerler ve Selen Soyder’in oyuncu kadrosunda yer aldığı ‘Hangisi Karısı’, 21 Haziran’da da Salih Bademci’nin performansıyla ‘Fanatik’ adlı tiyatro oyunu var Balıkesir Tiyatro Festivali’nin programında.
Çocuklar için bir dizi etkinlik ve oyunun sergileneceği festival Balıkesir’den sonra Ayvalık’ta sürecek. 23–26 Haziran arasında Ayvalık’ta ‘Deniz Seviyesinde Tiyatro’ seçkisi sahnelenecek.
Tiyatro Festivali’nin davetlisi olarak Balıkesir’e geldim. İki akşam kalıp festivalin ilk iki oyununu izleyip, döneceğim, çünkü salı sabahı Hatay’a gideceğim.

TÜRK OYUNU İSRAİL’DE

Haldun Dormen’in süpervizörlüğünde sahnelenen, Şebnem Özinal ve Yosi Mizrahi’nin rol aldıkları ödüllü ‘Seninle Evlenir Miyim?’ oyunu İsrail yolcusu…
Barbaros Uzunöner’in yazıp yönettiği oyundaki diyaloglar 16 Haziran’daki gibi 18 Haziran’daki gösteride de anında alt yazı çeviriyle sahnelenecek.
Bir tiyatro oyunuyla İsraillilerin karşısına ilk kez çıktığını vurgulayan Şebnem Özinal, İsrail Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle ‘Seninle Evlenir Miyim?’i bu ülkede sergilediklerini söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Elveda diyecek kadar cesursan hayat seni yeni bir merhaba ile ödüllendirir.” (Paulo Coelho)