19 Haziran 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Rusya-Ukrayna savaşı, seneye yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nı da etkiledi. Eurovision Şarkı Yarışması’nı düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU), bu yılın birincisi Ukrayna’nın önümüzdeki yıl düzenlenecek olan yarışmaya ev sahipliği yapmasının mümkün olmadığı kararına vardı. EBU, yarışmada ikinci gelen İngiltere’nin organizatörlüğü üstlenmesini istedi.

İtalya’nın Torino kentindeki yarışmada, Rusya’nın işgali karşısında desteğini sergilemek isteyen halk jürisi verdiği oylarla ‘Stefano’ adlı şarkıyla Ukrayna adına yarışan Kalush Orchestra’yı birinci yaptı.

Ukrayna Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko, savaşa rağmen yarışmanın ülkelerinde yapılması için organizatörlerine bir dizi potansiyel mekân önerisi sundu. Bakan, “Eurovision yarışmasının Ukrayna’da organize edilmesi için bizim ve EBU’nun karşı karşıya olduğu zorlukların farkındayız. Ama biz bu zorluğu kabul ettik ve eminim herkesi şaşırtacağız” dedi. Ancak EBU, yarışmanın düzenlenmesi için güvenlik ve operasyonel garantilerin verilmesinin mümkün olamayacağı sonucuna vardığını “derin bir üzüntüyle” bildirdi.

  1. Eurovision Şarkı Yarışması’nın yapılacağı Mayıs 2023’e 11 ay gibi uzun bir süre varken EBU’nun yarışmayı İngiltere’ye teklif etmesinin sebebi Ukrayna’daki savaş.

EBU’ya göre demek ki o zamana kadar barış olmayacak.

EBU, her şeye rağmen yarışmanın Ukrayna’da yapılmasına karar verseydi ne olurdu acaba?

Savaş altındaki Eurovision’a hangi ülkeler katılır, hangileri “Biz yokuz” derdi?

Eurovision aracılığıyla dünya savaşın çirkin yüzünü bir kez daha görür, belki de müzik sayesinde silahlar susar ve Mayıs 2023’te Ukrayna’ya çifte bahar gelirdi.

Yıllardır iş yapmıyor ama ‘yılın oyuncusu’

Merve Boluğur’un asıl işi oyunculuk, ancak yıllardır mesleğini yapmıyor. Oynadığı son televizyon filmi ‘Hoşçakal Güzin’ 2008 yapımı.

Rol aldığı son dizi ise “İçimdeki Fırtına”. 11 Şubat 2017’de yayına giren dizi tutmadığı için 18 Mart 2017’de ‘erken final’ yaptı ve ekrana veda etti.

Beş yılı aşkın bir süredir oyunculuk yapmayan, birçok işi denedikten sonra şarkıcılığa başlayan Merve Boluğur, birkaç gün önce “En İyi Kadın Oyuncu” seçildi.

Şaka değil, gerçek! İster inanın, ister inanmayın birileri onu böyle bir ödüle layık gördü.

Merve Boluğur’un Instagram hesabında yazdıkları Türkiye’de ödül dağıtımı işinin de ayağa düştüğünün ilanı gibi.

İşte Merve Boluğur’u ağlatan ödül için yazdıkları:

“Magazinciler beni ağlattınız ya, kadın oyuncu ödülü vererek. Senelerdir aktif iş yapmadığım halde hâlâ böyle bir şey gelmesi bana mesleğe dönmemi işaret ettiniz sanki. Çok duygulandım.”

Ödüle layık görülen kişi bizzat kendisi itiraf ediyor yıllardır hiçbir dizi ya da filmde oynamadığını… Hal böyleyken bu ödül ne?

Merve Boluğur’a Nişantaşı ve Bebek’te sıkça magazincilerin karşısına çıkıp habersiz bırakmadığı için ödül verseydiniz bunun kadar komik olmazdı hiç değilse…

Ses mi, görüntü mü daha çok ilgi çeker?

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi ve Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Helsinki’deki hayvanat bahçesinde ilginç bir deneye imza attı.

Beyaz yüzlü üç saki maymununun ses ve video içerikleri arasında seçim yapabilecekleri bir sistem kuran ekip, hayvanların kızılötesi ışınlara değerek video veya ses içeriğini açabilme olanağı sağladı.

32 günlük deney sonucunda maymunların görsel uyaranlara işitsel olanlardan daha çok -iki kat- tepki verdiği saptandı.

Maymunlar üç ses dosyasından müziğin olduğu içeriği, trafik ve yağmur sesine kıyasla daha fazla tercih etti. Video kayıtları arasında ise su altı görüntüleri maymunların ilgisini en çok cezbeden içerik oldu. Maymunların izlediklerini ve dinlediklerini kaydeden cihaz, bu etkileşimlerin genellikle sadece birkaç saniye sürdüğünü saptadı.

Demek ki neymiş?

Videolar sesten daha etkili. Çünkü müzik sadece kulağa, videolar hem göze hem kulağa hitap ediyor.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hayatın püf noktası, okumak. Geceleri yatarken uyumak için değil. Uyanmak için okumak!” (La Edri)